Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Okraden o domácí OH. Tichý člen klanu Smithů, který se chce Canelovi pomstít

  • Napsal Antonín Vavrda

Callum Smith na váženíPRAHA – Dnes v noci nastoupí ke svému největšímu duelu kariéry. Třicetiletý Callum Smith (27-0, 19 KO) se postaví stejně staré mexické hvězdě jménem Canelo Alvarez (53-1-2, 36 KO). Jak dlouhou cestu musel ujít?

Od 4:00 hodin můžete sledovat hlavní duel galavečera DAZN a Matchroom Boxing mezi Alvarezem a Smithem, ve kterém půjde o volný pás WBC a tituly WBA a The Ring Magazine v super střední váze druhého jmenovaného.

...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Psalo se léto roku 2012. Dvaadvacetiletý Callum John Smith, nejmladší z boxerského liverpoolského klanu byl na rozcestí své kariéry. V dubnu 2012 na tolik kontroverzní olympijské kvalifikaci v tureckém Trabzonu prohrál klíčový duel v polotěžké váze s Ázerbájdžáncem Vatanem Husejnlim těsně 14-16.

„Byla to ostuda. Tři kola ho bil a stejně prohrál,“ kroutí i dnes hlavou jeden z trenérů britské výpravy Lee Pullen. Ano, i boxeři této země před domácími hrami mohli být okradeni o účast pod pěti olympijskými kruhy. Přitom mladý čahoun, který startoval o dva roky dříve v národním dresu ve váze do 69 kg, dělal do té doby vše dobře.

„Rok před kvalifikací spároval s Carlem Frochem, tehdejší hvězdou profesionálního ringu, mistrem světa. Vypadal skvěle. Opravdu skvěle. Věděli jsme, že máme v rukou hodně šikovného a nadějného boxera,“ vrací se ještě o pár měsíců dále do minulosti Pullen.

Přesto místo účasti na londýnské sportovní slavnosti balil Smith spolu s bratry Liamem, Stephenem a Paulem – a také trenérem Joem Gallagherem – kufry směr Los Angeles. Vyčistit hlavu, zapomenout na zklamání a zatrénovat si. „No a ten kluk tam zbil prvnímu frajerovi, kterého v tělocvičně potkal. Tiše, chladně, naprosto bez emocí,“ směje se dnes slavný to ostrovní kouč, dle The Ring nejlepší trenér roku 2015.

„Je úplně jiný než bráchové. A to nejen postavou. Prostě tichý, klidný, nevýrazný, ale v ringu chladně nebezpečný, zabijácký. Jediné, co je spojuje, je ten přední hák,“ hodnotí svého momentálně nejlepšího chráněnce Gallagher, který přitom zprvu nebyl přesvědčen, že z něho něco bude. Mladý habán chodil se svými bratry do tělocvičny, příliš se mu ale do ringu nechtělo.

V létě roku 2012 pak v Los Angeles tenhle mladík bije ex-mistra světa Nobuhira Išidu i úřadujícího světového šampiona Petera Quillina. Bylo jasno. Smith má před sebou kariéru v profesionálním ringu. Jakmile podepsal s Matchroom Boxing, pro změnu doma na ostrovech proháněl zkušeného harcovníky a tehdejší velké rivaly Nathana Cleverlyho a Tonyho Bellewa. Sparingy s Frochem už se pro něj staly skoro rutinou.

Canelo a Smith na vážení

„Boxoval s fakt špičkovými kluky, zkušenými. A nic, nebál se jich, bojoval, rozhodně od nich nebyl bitý. Tehdy jsem si řekl, tohle dítě je fakt hodně zvláštní. A dobré,“ chválí Smitha i s odstupem času Gallagher. Jeho reakce? „Hodně jsem se toho od Carla mohl učit. A také naučil. Byl tehdy na vrcholu, já na startu, přesto se mnou vlezl do ringu, stál jsem mu za jeho čas. Viděl jsem kvalitu, které jsem chtěl jednou dosáhnout. A věřil jsem, že toho mohu dosáhnout.“

Dnes večer bude Froch komentovat jeho vystoupení v televizi Sky Sports. Jeho velký zápas. Daleko větší, než k jakému se kdy dostal on. Ano, legendární „Kobra“ boxovala mimo jiné i s novým členem Síně slávy André Wardem, mexická hvězda globálních rozměrů jménem Canelo Alvarez je ale ještě vyšší level.

Level, ke kterému se nastartoval 17. listopadu roku 2012 proti Danu Blackwellovi (2-14). „Den předtím jsem měl příšerný den, bolest břicha, na váze jsem měl méně než on o dvě kila. Porazil mě, byl tvrdý, silný, ale nedokázal mě ukončit. Stejně jako nikdo před ním. Že by mě ale nějak uchvátil? To ne, často působil v ringu lehce bezradně, bez šťávy,“ řekl pro The Athletic první Smithův soupeř profesionální kariéry.

„Hele, má pravdu. Všichni ze mě byli nadšení, ale já se sebou nebyl spokojený. Věděl jsem, že jsem neukázal to nejlepší, co ve mně tu noc bylo. Byl jsem na sebe naštvaný, protože kdybych byl trpělivější, lépe pracoval, ukončil bych ho,“ de facto potvrdil slova soupeře bijec přezdívaný „Mundo“, který spolu s bratry podporuje devatenáctiletou sestřičku Hollie, která je autistou. Právě jí se snaží dělat v ringu svými výkony hlavně radost.

Pro ni bude bojovat dnes v noci největší zápas kariéry. A také pro bratra Liama, který se Alvarezovi postavil před čtyřmi lety také za velkou louží, také v Texasu, jen ne v San Antoniu, ale nedalekém Arlingtonu. V souboji lehké střední váhy předvedl srdnatý výkon, na mexickou hvězdu ale absolutně nestačil a po drtivých úderech na spodky padl v devátém kole. Callum byl tehdy s bratry pod ringem.

Možná i proto kývl na tuto velkou mexickou výzvu, byť měl pouze 32 dní na přípravu, během které stihl osm, nebo devět sparingů. „Na ničem z toho nezáleží. Vždy jsem říkal, že chci podobný zápas, když ta šance přišla, byl bych sám proti sobě, kdybych po ní neskočil,“ nehledá výmluvy aktuální jednička své, super střední váhy.

„Vím, co v něm je. Byl to náročný měsíc, nedával jsem mu oddechu. Stejně jako před těmi osmi lety v Los Angeles. Ale vždy jsem mu říkal, že to dělám pro to, abych viděl to nejlepší z něj v jeden pravý okamžik. Protože ten nejlepší Callum Smith dokáže porazit i Canela Alvareze,“ dodává Gallagher. Potvrdí čahoun, kterému před patnácti lety pořádně nevěřil ani on sám, tato slova?

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze