Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Mexický styl není o úderech a útočení. To je mexické DNA, ochotné v ringu vždy zemřít

  • Napsal Antonín Vavrda

Canelo s koučem Reynosem / zdroj foto: archivCanelo s koučem Reynosem / zdroj foto: archivPRAHA – V sobotu v noci se mohou fanoušci profesionálního boxu těšit na souboj o tři tituly mistra světa v super střední váze. Dva z nich – WBC a WBA – přinese do ringu Canelo Alvarez (55-1-2, 37 KO), jeden – WBO – pak jeho soupeř Billy Joe Saunders (30-0, 14 KO).

Kouzlo mexické superstar, aktuálně nejobletovanějšího boxera světa, by se klidně mohlo parafrázovat takto: „Canelo: Přísně tajné!“.

Anebo ne? „Není to žádné kouzlo. Je to o vývoji, pochopení boxu,“ říká sám třicetiletý boxer a také jeho trenér Eddy Reynoso (potažmo otec a mentor Chepo).

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Dlužno dodat, že také oni museli k tomuto pochopení dospět. Zlom? Září roku 2013 a souboj s fenomenálním Američanem Floydem Mayweatherem Jr. Tehdy teprve třiadvacetiletý mladík byl dle mnohých tím, který mohl ukončit neporazitelnost jeho rivala. Zůstalo ale jen u zbožného přání.

Ano, Alvarez byl agresorem, tlačil, produkoval onen „mexický styl“, přesto trefil o 115 úderů méně než jeho rival, který jej doslova vyškolil. „Dospěl jsem. Potřeboval jsem více zkušeností, více zralosti. Neberu tento zápas jako prohru, beru ho jako lekci. Poučil jsem se,“ řekl nedávno Alvarez v podcastu Mika Tysona.

Při pohledu na jeho dalších 14 zápasů s ním nelze nesouhlasit. Mnozí boxeři tato slova sice vyřknou, ale poté se jimi neřídí. Alvarez je jiný. A proto úspěšný. Byť s pachutí dvou zápasu s Kazachem Gennadijem Golovkinem, ze kterých vyšel s bilanci výhry a remíza, přestože dle většiny to mělo být opačně.

Canelo v akci / zdroj foto: archivCanelo v akci / zdroj foto: archiv

„Mexický styl není o absorbování úderů, o bezhlavém tlaku, ale o tom, jak se jim umět vyhnout, srážet. Víme, jak se pohybovat, jak se nenechat zasáhnout,“ tvrdí zarytě Alvarez. A sám svá slova potvrzuje každým dalším duelem v ringu. Ne, není jako jeho velký vzor a předchůdce – Julio Cesar Chavez Sr. –, který šel opravdu vpřed za každou cenu. Není jako jeho bývalý promotér Oscar de la Hoya (byť ten se už narodil v USA).

Možná ale i díky tomu je tak úspěšný. Díky tomu prodaly jeho dva duely s Golovkinem 2,4 miliony PPV, druhý vydělal na 130 milionů dolarů a jemu to zajistilo více než 300milionový kontrakt s DAZN. Ano, ten už je minulostí, ale můžete si být jisti, že od streamingového giganta za své duely nedostává o moc méně, než v tomto kontraktu garantových 35 milionů dolarů.

„Je potřeba být i technický, jinak je náš styl kontraproduktivní. Věřím, že je komplexní. Naučí vás, jak útočit, tak bránit. Ti, co říkají, že mexická škola je úderech a útočení, nemluví o našem stylu. Mluví o našem DNA, které je v ringu vždy ochotno zemřít,“ říká hodně zajímavou myšlenku Reynoso. Jeho elitní chráněnec budiž důkazem těchto slov.

A také loajality. Právě po souboji s Mayweatherem se snesla na Reynosa obrovská vlna kritiky, mnozí tlačili Alvareze ať změní trenéra a tělocvičnu. On to neudělal. „Pokud nemáte loajalitu, nemáte nic. Pokud si nevěříte, je to špatně. Vždy jsem věřil v talent Eddyho. Vždy jsem chtěl, aby to lidé viděli také. A nyní se to ukazuje. Podívejte se na kluky, které trénuje, kteří vidí, že to funguje. Díky němu jsem tam, kde jsem. Je mým trenérem i přítelem,“ vysvětluje mexický bijec, šampion čtyř vah.

Canelo s koučem Reynosem / zdroj foto: archivCanelo s koučem Reynosem / zdroj foto: archiv

Svá slova směřuje na Oscara Valdeze, Ryana Garciu, dva neporažené talenty, stejně jako na Kubánce Franka Sancheze (také bude v sobotu na galavečeru boxovat) a v neposlední řadě na Andyho Ruize Jr. Mimochodem, muž, který šokoval brutální nadváhou v odvetě s Anthonym Joshuou, kdy se po ringu sotva plazil, o víkendu z počítání porazil Chrise Arreolu, aby ho ve druhé polovině duelu přeboxoval řečí čísel 98 ku 58 úderům.

„Receptem a klíčem k tomu být skvělým trenérem, je být někým, kdo se dovede přizpůsobit vlastnostem svého bojovníka. Vědět, v čem je dobrý a pomoct mu v růstu jako komplexního bojovníka,“ nechává Reynoso lehce nahlížet do své kuchyně. „Nepotřebuješ každého bojovníka. Měl by sis vybrat takové, kterým věřím. Který se může stát šampionem a také dobrým člověkem. Moje tělocvična je pouze pro ty, kteří chtějí být pokorní a skvělí.“

Že vám to nějak nesedí k někomu, kdo vydělává desítky milionů dolarů ročně a je tváří světového boxu? Ale kdeže, pokud se Alvarez od Maywaethera něco nenaučil, tak fixaci na majetek. Show a provokace kolem. Ale dril v tělocvičně. Když je třeba dřít, tak se prostě dře. Ostatně:

Canelo proti Yildirimu / zdroj foto: archivCanelo proti Yildirimu / zdroj foto: archiv

„Jsem sice šampion, ale trénuji, jako bych jím nebyl. Cvičím stále, každý den. Bojuji každý týden, a pak ten další. Věřím, že právě tohle je ta správná cesta. A ta cesta, která ovlivňuje pozitivně také moje parťáky v gymu.“

Možná to nakonec není až tak přísně tajné. Možná prostě jen opravdu stačí makat, jít si za svým snem, obklopit se správnými lidmi. A ke svému nezměrnému talentu přidat poctivost v tréninku, loajalitu a důvěru v trenéra, který z vás postupně vytváří stroj, který metodicky rozebírá soupeře za cenu minimálního nebezpečí.

S Alvarezem se toto Reynosovi s jeho tělocvičně v San Diegu povedlo. Bude platit také proti podobně stavěnému a smýšlejícímu Billu Joe Saundersovi, který navíc boxuje v otočeném gardu? V noci na neděli dostaneme odpověď také na tuto otázku.

POSLEDNÍ ČTYŘI DUELY GALAVEČERA VYSÍLANÉHO OD 2:00 HODIN DAZN NALEZNETE ZDE!

Canelo na vážení proti Saundersovi / zdroj foto: archivCanelo na vážení proti Saundersovi / zdroj foto: archiv

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze