Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

'Lovec' z Omahy jde pro další kořist. Litevec Kavaljauskas ale chce psát historii

  • Napsal Antonín Vavrda

Crawford vs. Kavaljauskas / zdroj foto: Boxingscene.comCrawford vs. Kavaljauskas / zdroj foto: Boxingscene.comNEW YORK – Poslední velký galavečer letošního roku připravili do dnešní večera (noci) Top Rank Boxing a ESPN. Ve slavné Madison Square Garden obstarají „hlavní jídlo“ sedmichodového menu Terence Crawford (35-0, 26 KO) a Egidijus Kavaljauskas (21-0-1, 17 KO). Ve hře bude pás WBO ve velterové váze prvně jmenovaného.

Jednatřicetiletý rodák z Kaunasu žije už nějaký ten pátek v kalifornském Oxnardu, kde se postupně vytvořila „východní“ kolonie vedená hvězdným Ukrajincem Vasylem Lomačenkem. Přesto je pro zámořská média velkou neznámou. A je jimi extrémně podceňován.

DALŠÍ PREVIEW NA NAŠEM WEBU:

„Těžko mohu z vlastní zkušenosti soudit, jak se může tento zápas vyvíjet. Potkali jsme se v letech 2007 a 2008, kdy se ještě boxovala čtyři kola po dvou minutách. Jednou jsem vyhrál a jednou prohrál,“ řekl Profiboxing.cz nejúspěšnější český amatér poslední dekády Zdeněk Chládek. Dlužno dodat, že se skvělým Litevcem prohrál ještě v osmifinále MS 2009.

Olympionik z Pekingu i Londýna tehdy ještě na světovou medaili nedosáhl, dokázal ji vybojovat až na následném MS 2011, kde bral bronz.

„Jeho přednosti? Měl hodně tvrdý úder, to si dobře pamatuji i po té době. Byli jsme rivalové, bylo těžké s ním boxovat, ale byli jsme i přátelé, byl v pohodě. Nedovedu úplně odhadovat výsledek, ale budu mu držet palce, aby uspěl,“ přidal Chládek, který se po Novém roce pokusí probít po osmi letech na svoji druhou olympiádu.

V té době už bude jeho dřívější rival vědět, zda se mu splní sen o titulu mistra světa. A také o výhře nad jedním z nejlepších boxerů planety. „Ne, jsem nejlepší. Jsem výše než Lomačenko i Canelo Alvarez,“ opravuje tato slova sám dvaatřicetiletý fenomén z Omahy. Škoda, že srovnání se nejspíše nikdy nedočkáme, zmíněná trojice je totiž ve vahách od sebe až příliš daleko.

Egidijus Kavaljauskas / zdroj foto: Boxingscene.comEgidijus Kavaljauskas / zdroj foto: Boxingscene.com

Jedno srovnání ale nabídl expert ESPN a taktéž bývalý špičkový bijec, mistr světa, Tim Bradley. „Připravoval jsem se na Devona Alexandra a sháněl jsem leváka, protože jsem všechny musel poslat domů z kempu. Byly hrozní. Zavolal jsem manažerovi Cameronu Dunkinovi a ten mi řekl, že zná jedno dítě z Omahy, že se jmenuje Terence Crawford,“ vzpomíná na první osobní zkušenost s „Lovcem“ z přelomu let 2010 a 2011.

„Byl trochu nervózní, stydlivý, měl rekord snad 13, nebo 14-0. Vstoupil do ringu a já si řekl, že ho otestuji. Místo toho jsem dostal strašné bití. Přišlo mi, že čím více jsem se snažil, tím více nařezáno jsem dostával. Měl jsem jet šest kol, nakonec jsem to ten den po čtyřech odpískal,“ pokračuje muž, který porazil mimo jiné Filipínce Mannyho Pacquiaa.

„Když jsem o tom zkrácení řekl Dunkinovi, vyděsil se. Ptal se mě, zda jsem ho také poslal domů. Já na to, že ne, že byl skvělý, že jsem moc rád za tuto zkušenost,“ rozesmál se Bradley, který Alexandra porazil technickým rozhodnutím 3-0 na body po deseti kolech, kdy byl zápas po srážce hlavami a nemožnosti Alexandra pokračovat, ukončen.

Terence Crawford / zdroj foto: Boxingscene.comTerence Crawford / zdroj foto: Boxingscene.com

„Když jsme vylezli z ringu, tak jsem Terencovi řekl, že pro mě není žádný sparingpartner. Divil se. Já dodal, že pro mě je budoucí mistr světa. Nikdy jsem do té doby neviděl někoho na jednu stranu tak zdvořilého, až plachého, ale zároveň tak šikovného, divokého s takovým přehledem jako jsi ty,“ zakončil své oslavné ódy Bradley.

Mimochodem, v něčem se spletl. Crawford do sparingu s ním vstoupil s bilancí 11-0, 8 KO.

Dnes v noci bude ale právě on obrovským favoritem. Z vyjukaného mladíka, kterého ale box zachránil od problémů a který tohoto sportu chtěl v jedné fázi kariéry dokonce nechat (když se mu opakovaně zranil soupeř a on nemohl boxovat), se stal jednou z největších hvězd světového ringu.

A uvědomuje si to i jeho soupeř. „Je to pro mě obrovská šance bojovat proti nejlepšímu boxerovi světa. Protože když vyhraji, převezmu jeho roli. Chci jeho titul, chci ukázat, že já jsem nejlepším velterem planety. Chci se stát prvním Litevcem se světovým titulem v profesionálním boxu,“ prohlásil Kavaljauskas na poslední tiskové konferenci.

Zda se mu to povede, nebo dopadne jako 35 předchozích soupeřů Crawforda, zjistí fanoušci dnes v noci, galavečer z New Yorku startuje na Sport 2 od 3:00 hodin, komentují ho Marek Šimák a Daniel Táborský.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze