Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Hlavní je, jak si vás pamatují. Mám koule a odvahu, říká Arreola před bitvou s Ruizem

  • Napsal Antonín Vavrda

Ruiz vs. Arreola na váženíPRAHA – Bude ho hodně zajímavý galavečer. Do střední váhy se přesouvá Kubánec Erislandy Lara (a hned do titulové bitvy), v akci budou Sebastian Fundora, Omar Figueroa Jr., Carlos Negron či Adrian Granados. Hlavní show ale obstarají jiní, Američané s mexickými kořeny – Andy Ruiz Jr. (33-2, 22 KO) a Chris Arreola (38-6-1, 33 KO).

Nebude to duel o titul mistra světa. Dokonce nebude ani eliminací některé z top tří federací. Přesto bude zajímat celý boxerský svět.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Andy Ruiz Jr. a Chris Arreola. Jednatřicetiletý ex-mistr světa narozený v Mexiku, ale jinak „čistokrevný“ Američan, proti němu čtyřicetiletý trojnásobný neúspěšný vyzývatel o světový pás narozený v Los Angeles mexickým imigrantům. Dva muži, kteří to z hispánských boxerů těžké váhy dotáhli nejdál.

Prvně jmenovaný v červnu 2019 senzačně knockoutoval ve vyprodané Madison Square Garden „neporazitelného“ Anthonyho Joshuu a sebral mu tři pásy mistra světa. Druhý bojoval o titul mistra světa – vždy federace WBC – třikrát. V roce 2009 ukončil po desátém kole jeho hrdinný vzdor proti Vitaliji Kličkovi rozhodčí. O pět let později jej v šesti kolech zničil Bermane Stiverne, v roce 2016 ho coby náhradníka za dopujícího Alexandra Povětkina osm kol ničil Deontay Wilder.

„Je jen boxovacím pytlem, aby Andy Ruiz vypadal při návratu dobře,“ rýpl si do čtyřicetiletého Arreoly před pár dny Dillian Whyte, prozatímní šampion WBC v těžké váze.

Z tábora Andyho Ruize k souboji s Arreolou:

Andy Ruiz Jr.: „Prohra v posledním duelu (odveta s Joshuou) mě zničila. Nedělal jsem nic. Absolutně nic, byl to největší zápas mé kariéry, a já dělal věci, které tomu neodpovídaly. Už nechci nikdy udělat podobnou chybu. To je moje motivace. Stejně tak vím, jak tvrdě trénuje Arreola a už se nemohu dočkat, až si to spolu rozdáme. Až ukážu, jak jsem se i já zlepšil, jak moc tvrdě jsem na sobě pracoval.“

Eddy Reynoso, nový trenér Ruize: „Bude to začátek nové kariéry Andyho. Je to začátek jeho snahy stát se opět mistrem světa. Naprosto Arreolu respektujeme, ale jdeme tam vyhrát. Andy je silný, je nesmírně soustředěný. Musím mu poděkovat i pogratulovat, jak na sobě makal a dřel. Věřím, že 1. května uvidíme naprosto jiného a vylepšeného Andyho Ruize Jr.“

„Jsem tu, protože stále chci bojovat. Na ničem jiném nezáleží. Hlavní je to, jak si vás budou všichni pamatovat. Když o mě někdo mluví, nechci nic jiného, než aby z jeho úst zaznělo: Měl koule a odvahu udělat všechno pro vítězství. A i když nevyhrál, nikdy se nevzdal,“ reaguje muž pyšnící se přezdívkou „Noční můra“.

Pro 38 soupeřů jí opravdu byl. A i pro řadu těch, kteří ho zdolali. Polák Tomasz Adamek to s ním měl všechno, jen ne snadné, když jej dokázal v roce 2010 zdolat. Adam Kownacki v roce 2019? Duel sice tento „americký Polák“ ovládl, ale potřeboval na to přes 1000 úderů, jeho soupeř jich nastřádal dokonce 1125, což je rekord těžké váhy od roku 1985, kdy se tyto statistiky shromažďují. A to...

„Ve čtvrtém kole jsem si utrhl šlachy v levém lokti. Ale prostě jsem šel dál. Proč? Protože je mi to jedno. Seru na ruku, dokud mohu trefovat do soupeře, tak budu trefovat. To je to, proč jsem v ringu, na ničem jiném nezáleží,“ ukazuje své odhodlání muž, který třeba zmíněnou prohru s Kličkem oplakal. On, obávaný ranař. Proč? Ano, těžce nesl skutečnost, že ho rozhodčí a jeho roh ze souboje stáhli. Že viděli to, co on si nechtěl připustit – že je bit bez šance na výhru. On by ale raději v ringu zemřel.

Určitě by ale nebylo na místě dělat z Arreoly boha. On sám to ani nechce. Ví, že také on pochyboval. Bylo to právě před duelem s Kownackim. Tehdy byl rozhodnut, že pokud prohraje, ukončí kariéru. Ale copak lze skončit ve chvíli, kdy zlomíte řadu statistických rekordů těžké váhy a uchvátíte fanoušky?

„Hele, nemám žádný problém s tím, že skončím se sportem, který miluji nadevše, pokud budu cítit, že v zápase vypadám jako pytel sraček. To ale tehdy nenastalo,“ usmívá se otec už plnoleté dcery a šestiletého syna, které vychovává s milovanou ženou Erin. Mimochodem, druhý potomek dostal jméno Alex po jeho příteli z dětství, kterého zastřelili v roce 2007 během velké hádky v jedné restauraci před očima mimo jiné i Arreoly.

„Boxeři ví, když už se jejich kariéra chýlí ke konci. A to znamená, že Chrisovi slova o případném konci, pokud prohraje, nevěřím. Znám ho, je to válečník, má bojovného ducha, na tom se nic nezměnilo. Ano, je na křižovatce, pochopitelně, ale rozhodně o sobě nepochybuje,“ má jasno jeho trenér Joe Goossen.

A pokud někdo o tomto ví své, je to právě Goossen. Byl to on, kdo trénoval Diega Corralese v epické bitvě s Josem Luisem Castillem v roce 2005. Byla to jeho poslední výhra, následné tři duely prohrál, krátce po té poslední, dva roce po slavném triumfu se zabil při nehodě na své motorce jen pár desítek metrů od místa tohoto vítězství.

„Ten jejich zápas byl jakoby třicet duelů v jednom. Nechtěl to ale slyšet, nechtěl se vzdát. A pro vás je těžké někomu, s kým trávíte deset, patnáct let většinu času dne, říct, že je konec. Ale když to neuděláte, činíte mu medvědí službu,“ vrací se více než šestnáct let zpět Goossen. Zhruba do doby, kdy se Arreola s Ruizem potkali prvně – na sparinzích.

Ruiz vs. Arreola

A kdy ještě „Noční můru“ z Los Angeles netrénoval. Jeho tehdejším koučem byl Henry Ramirez. Jenže jeho stáj se rozrůstala, Arreola cítil, že není na prvním místě, že není hlavní osobou pro svého trenéra. A hledal náhradu. Že ji našel v roce 2019 právě v Goossenovi není překvapení.

Je to mladší bratr Dana Goossena, zesnulého promotéra, který mimo jiné zastupoval právě Arreolu. A který měl blízko k Alu Haymonovi, mocného (neviditelnému) vládci projektu Premier Boxing Champions, do kterého tenhle ranař patří. Vlastně od začátku, byl třetím boxerem, který Haymonovi před lety podepsal.

Také proto není na místě si myslet, že je potravou pro podobně nabuzeného Ruize. Oba se vrací po prohrách ve zhruba stejnou dobu. Oba celý život bojují s vahou, oba ale mluví o změně. „Poprvé přišel do kempu bez nadváhy, naprosto připravený,“ tvrdí Goossen.

Haymon z úcty k němu i jeho bratrovi chce dotlačit Arreolu k ještě jednomu duelu o světový titul. Pokud by dnes v noci vyhrál, nejspíše by se této šance dočkal, byť těžká váha momentálně „úpí“ pod britskou nadvládou.

„Tohle není moje starost, jsem v ringu od toho, abych boxoval,“ dodává s úsměvem muž, který údajně nikdy nezná výši svého výdělku za zápas, dokud zápas neskončí a nedostane do ruky šek od promotéra. Jakou částku si přečte tentokrát? A bude to vítězný šek?

Chris Arreola na vážení

Andy Ruiz na vážení

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze