Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Dědictví Největšího ožívá. Nico Ali Walsh bojuje za odkaz 'Poppyho': Jsem ale jiný

  • Napsal Antonín Vavrda

Nico Ali WalshNico Ali WalshPRAHA – Skončily olympijské hry a promotéři se předhánějí v tom, kdo se vytasí s větší boxerskou parádou. Pokud ale máte na svém galavečeru vnuka Muhammada Aliho, máte o pozornost postaráno. Zvláště, když Nico Ali Walsh (debut) není jediným potomkem slavného rodu na galavečeru Top Rank Boxing z Tulsy v Oklahomě.

Poprvé se na stejné kartě představují dvojčata Moloneyovi. Minimálně střet mezi Andrewem a Joshou Frankem bude nesmírně sledovaný s ohledem na to, co se stalo při jejich posledním setkání. Přesto na sebe hlavní pozornost strhává jednadvacetiletý mladík jménem Nico Ali Walsh.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Souboje australských bratří vám představíme v jiném článku, nyní se také mi vydáme po stopách vnuka legendy legend – Muhammada Aliho. A ještě, než začněme, tak vězte, že v akci bude také jistý Trey Lippe (17-0, 17 KO), který si to rozdá s Donem Haynesworthem (16-6-1, 14 KO). Možná vám napoví, že celé jméno neporaženého knockoutéra je Trey Derek Lippe Morrison. Ano, jde o syna jednoho z nejsilnějších puncherů těžké váhy Tommyho Morrisona.

Také on je ale stejně jako „Ten Největší“ už ale bohužel po smrti. To ale neznamená, že by pokračovatele svých boxerských genů neovlivňovali.

„Nikdy jsem úplně nedokázal uniknout svému dědečkovi. A bylo jedno, jaký sport jsem dělal. Začínám se s tím ztotožňovat. Je to velmi těžké, ale musíte přijmout odkaz, ať už je jakýkoliv. Každý se stane silnějším, když přijme to, k čemu je předurčen,“ vypráví jednadvacetiletý mladík, který se sice narodil v Chicagu, ale většinu života žije v Las Vegas.

Rozhodně ale netráví čas v kasinech a nočních klubech, byť by klidně mohl. Robert Walsh a Rasheda Ali Walshová – jeho rodiče – jsou dostatečně finančně nezávislí, podnikají v hotelnictví a restauratérství.

Nico se starším bratrem Biaggiem se od dětství ale věnují sportu a také jsou slušnými studenty, vždyť právě Biaggio hraje americký fotbal za lasvegaskou univerzitu. Společně je učarovali kouzelnické triky, milují westerny a horory, ostatně toto zdědily po dědečkovi, který byl velkým fanouškem Drakuly a verze z roku 1958, kde hlavní roli ztvárnil Christopher Lee.

Samozřejmě ale nechyběly debaty o boxu. Zatímco starší bratr miloval týmové sporty, Nico byl individualista. Obdivoval to, co dělal jeho dědeček, kterému neřekli s dalšími vnuky jinak než „Poppy“.

„Co je pro kariéru boxera nejdůležitější, Poppy?“ zeptal se ho jednou. „Tanec a pohyb,“ zněla odpověď. „A co trénink, Poppy?“ následovala druhá. „Práce na silnici (běh), práce na silnici a práce na silnici,“ odvětila boxerská legenda.

Nico se začal prát už na ulicích v Chicagu, po přestěhování do Las Vegas našel cestu do místní tělocvičny. První amatérský zápas prohrál. „Víš, že sis vybral nejtěžší sport, co kdy lidstvo vymyslelo?“ znělo od maminky, která coby jedenáctiletá trpěla, když viděla zápas otce s Trevorem Berbickem v roce 1981 na Bahamách, protože nikde v civilizovaném světě by už stárnoucí legenda licenci nedostala.

„Jenže tehdy se o něj staral největší zloděj tohoto sportu (Don King),“ vrací se o 40 lete zpět dcera Aliho z jeho druhého manželství s Belindou Boydovou. Spolu s dalšími po zápase otce prosila, aby už s boxem přestal. Ten tak učinil, zdravotním problémům – především pak Parkinsonově chorobě – už ale zabránit nešlo. Mimochodem, dle některých statistik inkasoval za celou kariéru na 200 tisíc úderů...

Nico úděl boxera chápal. Stejně tak byl rád, že ho od tohoto sportu rodina nezrazovala. Jen se často ptala, zda si je opravdu jistý tím, co chce dělat. Na Mikuláše roku 2014 – pár let po prvním tréninku a několika amatérských turnajích, kde vítězil, ale i prohrával, seděl se svým dědečkem v autě, kde čekali na zbytek rodiny, která sledovala zápas jeho staršího bratra.

„Poppy, ty chceš, abych pokračoval?“ zeptal se nejistý mladík svého dědečka. Právě to v něm bojovalo, zda se rozhodl správně. Nebyl neporazitelný a nezničitelný jako „Poppy“ a v hlavě to mladíka hlodalo, přestože mu „Ten Největší“ neustále opakoval, že na amatérských výsledcích nezáleží, že je klíčové, nabrat zkušenosti.

Odpovědi se mu nedostalo. Jen pohledu stárnoucího muže, který nejspíše prožíval jeden z těžších dní podzimu života poznamenaného zákeřnou nemocí. „Poppy, stiskni mi ruku, zda chceš, abych přestal s boxem,“ pokračoval Nico. Opět žádná reakce.

„Poppy, stiskni mi ruku, jestli chceš, abych v boxu pokračoval,“ zkusil to hoch znovu. Stisknutí přišlo. Silné.

Tehdy se Nico Ali Walsh rozhodl, že se nevzdá. K dnešnímu debutu na galavečeru, který coby promotér řídí Bob Arum, jehož první akcí byl galavečer z roku 1966 a obhajoba Muhammada Aliho proti Georgi Chuvalovi, ale ještě stále bylo daleko. „Je těžké být manažerem kluka s takovým odkazem. Nevěděl jsem, zda to myslí vážně, zda jen nechce odkazu využít, zpeněžit jméno dědečka,“ přiznává Mike Joyce, mladíkům strýc a také nyní už manažer.

Nico jej přesvědčil loni, když se během pandemie vydal do legendárního Big Bear Lake, aby zde trénoval půl roku pod vedením slavného Abela Sancheze (vedl například Gennadije Golovkina, Murata Gassijeva a řadu dalších) a spároval s jeho špičkovými boxery.

Nico Ali Walsh a obraz Muhammada AlihoNico Ali Walsh a obraz Muhammada Aliho

„Až když se vrátil z toho kempu, jsem uvěřil, že to s profesionální kariérou myslí vážně. Dokázal mi, že to chce dělat,“ usmívá se nyní Joyce, pro kterého tím ale rozhodně nezačala snadná práce. Sežeňte do debutu soupeře pro vnuka Muhammada Aliho. Někoho, kdo nebude příliš zkušený, ale zase bude zajímavý pro televizi a promotéry. Prostě nebude to alespoň na pohled plácačka.

„Je to těžké pro nás všechny. Nico musí být maximálně připravený a soustředěný, protože jeho soupeři bojují ve svých hlavách s Muhammadem Alim. Pokud ho porazí, získají všechny výhody s tím spojené, všechen ten kredit,“ vysvětluje Joyce, který nakonec ukázal na devětadvacetiletého Jordana Weekse, který má bilanci 4-1 (2 KO), pohybuje se také v MMA, a právě ve svém posledním duelu prohrál.

„Neřeším to. Stejně jako neřeším tituly, bohatství. Jde mi o odkaz, to je můj cíl, tím chci uspět. Až ho naplním, vím, že to poznám. Až se budu cítit hrdý a úspěšný, budu to vědět,“ odráží od sebe Nico, který v dětství často trénoval se zapnutou kamerou na FaceTime, aby jej dědeček viděl a mohl radit. „Nikdy ale nechtěl, abych boxoval jako on. Prostě mi radil, nesnažil se mě nějak směřovat, formovat,“ přidává mladík, který sám sebe přirovnává k filmovému Adonisi Creedovi, levobočkovi legendárního Apolla Creeda.

Také tomu šlo především o odkaz, nikoliv o slávu a tituly. Bude příběh Nika Aliho Walshe (ovšem ve střední váze) stejný? První díl profesionální kariéry nepíše dnes v noci...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze