Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Další velká mexická válka je zde! Na legendy chtějí navázat Berchelt s Valdezem

  • Napsal Antonín Vavrda

Berchelt vs. Valdez na váženíBerchelt vs. Valdez na váženíPRAHA – Dnes v noci mohou fanoušci boxu sledovat galavečer Top Rank Boxing a ESPN, který by se měl svým hlavním chodem zařadit mezi nesmrtelné klasiky. Konečně se totiž proti sobě postaví dvojice Mexičanů – šampion WBC v super pérové váze Miguel Berchelt (37-1, 33 KO) a jeho vyzývatel Oscar Valdez (28-0, 22 KO).

Nejprve trochu historie:

Konkrétně tento titul v této váze od roku 2003 drží téměř výhradně Mexičané. Výjimkou byli Manny Pacquiao, Vitalij Tajbert, Takahiro Ao a Takaši Miura.

Mezi jmény, kteří jej drželi ve své moci jsou pak bojovníci, ke kterým jak Berchelt, tak Valdez vzhlížejí. Které by chtěli napodobit svoji první dnešní bitvou.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Byl jsem tak nervózní, když jsem vstupoval do ringu, protože jsem věděl, jaká válka mě čeká. Děsilo mě to, protože jsem věděl, že Erik nebude chtít ustoupit ani o píď. Jenže stejné odhodlání jsem měl také já,“ vrací se časem Marco Antonio Barrera. Přesněji do roku 2002 před druhý souboj s krajanem Erikem Moralesem, jedním ze 154. zápasů o titul mistra světa, kdy byla jedna jistota – ať vyhraje kdokoliv, bude majitelem Mexičan.

O dva roky později se utkali právě o pás, který nyní vlastní Berchelt. Což také není tak neobvyklé, o pás WBC – původně mexické federace – boxovali tváří v tvář Mexičané už 93krát.

„Mexická krev mi umožnila ty bitvy zvládnout. Pokaždé, když mě Erik trefil, věděl jsem, že musím vydržet. Kdokoliv jiný mě ten večer mohl porazit, ale ne Erik. Prostě nesměl, protože jsem mexický válečník a musím tento zápas vyhrát. Měl jsem podobné myšlení ve všech třech našich setkání,“ přidal Barrera, který první setkání s Moralesem prohrál, následná dvě setkání ale ovládl.

Berchelt i Valdez vědí, co je čeká. Oba už mexické války zažili. Pro prvně jmenovaného to bude osmý zápas konkrétně o tento pás, proti krajanovi v něm bude stát počtvrté.

Berchelt vs. Valdez na váženíBerchelt vs. Valdez na vážení

„Každý ví, co se stane, když proti sobě bojují mexičtí válečníci. Vyrostl jsem na těchto zápasech, koukám na ně pravidelně po večerech, motivovaly mě. Být hlavní hvězdou tohoto večera proti krajanovi je pro mě velkou příležitostí pro zapsání se do kronik,“ tvrdí stále teprve devětadvacetiletý šampion.

„Je to moje obrovská šance, něco, o čem jsem snil celý život, a teď je to tady,“ kontruje o rok starší vyzývatel, který proti krajanovi v titulovém souboji ještě nestál. Mimochodem, jaký to rozdíl například proti Canelu Alvarezovi, který opakuje, že proti krajanům boxovat nechce. Že chce naopak, aby drželi spolu a dobývali svět bok po boku.

Shodou okolností, právě v kempu nejslavnějšího krajana boxerského ringu současnosti se Valdez poslední rok připravuje, když je spojuje jméno kouče Eddyho Reynosa. Dvojnásobný účastník olympijských her (2008 a 2012) se pro změnu rozhodl po triumfu nad Britem Scottem Quiggem, kterého porazil i se zlomenou čelistí a skutečnosti, že soupeř nesplnil váhu, navzdory.

„Nechtěl jsem, aby ten zápas boxoval, rozmlouval jsem mu to, ale nechtěl couvnout, prostě paličák,“ vzpomíná na březen 2018 jeho dlouholetý manažer a přítel Frank Espinoza. „Vím, že mě všichni podceňují, že on je favorit. Ale nemá ani ponětí, čím vším jsem musel projít,“ potvrzuje jeho slova sám Valdez, který ač neporažen, jen outsiderem.

Berchelt vs. Valdez na váženíBerchelt vs. Valdez na vážení

Proč? Protože super pérová váha je přirozená pro jeho rivala, kterému chybí tři obhajoby na vyrovnání rekordu této divize Julia Cesara Chaveze Sr. Protože Berchelt je o něco vyšší, a hlavně má o 15 centimetrů větší rozpětí paží. A jeví se být zkušenějším z velkých bitev.

„Ten dosah mu nebude k ničemu, navíc on není zvyklý boxovat na distanc,“ usmíval se před duelem lišák Reynoso. Ano, pravda, ta mexická válečná škola boxu s vahou na přední noze a rotací především v předním háku. Čehož pochopitelně využívá i Berchelt. Opravdu, asi nenajdete skutečně špičkového mexického bijce, který by boxoval na distanc, na dlouhou přední ruku.

A právě proto lidé jejich bitvy milují. Právě proto bude dnes v noci Mexiko na nohou. Co na tom, že neboxuje Alvarez, jeho krajané slibují fantastickou podívanou. Navíc by bylo nefér chválit jen Berchelta s Valdezem.

Galavečer nabídne celkem osm zápasů, v každém bude neporažený boxer. Například i stříbrný olympijský medailista z Londýna Equiva Falcao (27-0, 19 KO), nebo fantastické talenty Gabriel Flores Jr. (19-0, 6 KO) a Xander Zayas (6-0, 5 KO). A tyto všechny lze sledovat také v Česku. Za 280 korun si stačí pořídit PPV skrze platformu FITE.tv. A také být noční pták, přenos startuje ve 4:00 hodin nad nedělním ránem...

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze