Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Conlan – Nikitin: navždy změnili olympijský box. A nyní je čas na odvetu mezi profíky

  • Napsal Antonín Vavrda

Conlan vs. Nikitin / zdroj foto: Boxingscene.comConlan vs. Nikitin / zdroj foto: Boxingscene.comNEW YORK – Podruhé je připraven duel mezi Michaelem Conlanem (12-0, 7 KO) a Vladimirem Nikitinem (3-0). Tentokrát na americké půdě, ve slavné Madison Square Garden. O žádný pás nepůjde, a vlastně ani nemusí. V tomto duelu je daleko více než tituly...

Když přijel do brazilského Ria, byl úřadujícím mistrem světa a také Evropy. Toužil po olympijské medaili, ideálně zlatu, aby mohl přejít spokojeně mezi profíky.

VÍCE K ZÁPASU CONLAN VS. NIKITIN:

Mezi ty nakonec zamířil, spokojený nyní rozhodně je. Ovšem olympijská medaile mu doma ve sbírce úspěchů chybí. Důvod? Dne 16. srpna 2016 se postavil do čtvrtfinále Her v Riu do jednoho ringu s Rusem Vladimirem Nikitinem.

O tři roky dříve s ním ve stejné fázi světového šampionátu v kazašském Almaty prohrál 0-3 na body. Nyní se těšil na velkou odvetu. I když ze zákulisí tušil, že to nebude mít snadné. „Věděl jsem od začátku, že budou všichni proti mně,“ vrací se při vzpomínání na ten den při povídání s krajenem Stevem Buncem.

Výstřední moderátor Box Nation, který spolupracuje s ESPN, s ním před pár dny znovu zhlédl duel s Nikitinem. Asi není třeba popisovat jeho oslavné ódy na výkon rodáka z Belfastu. Zajímavé budiž popisované okolnosti kolem...

Po prvním kole se dostala do jeho rohu informace, že jej u všech tří bodových prohrál. „Donašečem“ byl krajan Paddy Barnes, sledující info na mobilu. „Byl jsem v šoku. Já i můj tým,“ vzpomíná Conlan, který se informaci dozvěděl v průběhu druhého kola, když byl ošetřován jeho soupeř kvůli zranění hlavy.

Conlan vs. Nikitin / zdroj foto: Boxingscene.comConlan vs. Nikitin / zdroj foto: Boxingscene.com

„Nechápal jsem to. Věděl jsem, že neexistuje šance, jak bych ten zápas mohl vyhrát,“ vrací se myšlenkami do brazilské metropole. Druhé dějství opanoval, vyrovnané třetí dali dva bodoví na stranu Nikitina, jeden viděl vyhrát Conlana.

Když zvedl supervizor dne, šéf EUBC Franco Falcinelli nad hlavu modrou značku, aby označil oficiálně vítěze – Nikitina – poklekl Rus na kolena a zuřivě slavil. Conlan stejně zuřivě gestikuloval na všechny strany se zdviženými prostředníčky na obou rukou. Dlouho odmítal odejít z ringu.

Nakonec tak učinil, ovšem do AIBA (Mezinárodní boxerská asociace) šil kudy chodil. Odmítal se omluvit, vysmál se pokutě, „nečekaně“ zamířil do profesionálního ringu, kde se upsal americké stáji Top Rank Boxing a promotéru Bobu Arumovi.

Pakt oslavili po svém, gestem, které Conlana proslavilo.

A které rozhodně pomohlo dění v amatérském boxu v posledním olympijském cyklu. Ani jeden z rozhodčích z Ria nebude součástí kvalifikace pro Hry v Tokiu, ani se nezúčastní tohoto turnaje pod pěti kruhy. AIBA sama nemá na výběr sudí vliv, stejně tak box na OH 2020 místo ní organizuje Mezinárodní olympijský výbor MOV.

Conlan vs. Nikitin / zdroj foto: Boxingscene.comConlan vs. Nikitin / zdroj foto: Boxingscene.com

Světová amatérská asociace je de facto v rozkladu. Zachránit ji může jen zázrak. V konečném důsledku je tak dobře, jak nakonec Conlan v Riu reagoval. Byť sečteno a podtrženo, zrovna v jeho případě se o krádež ve prospěch „ruské mafie“ nejednalo. Duel s Nikitinem byl vyrovnaný, mohl padnout na obě strany. Autor těchto stránek by jej dal 2-1 na kola vítězi.

Nyní je zde odveta. Mělo na ní dojít už v létě v Belfastu, ruský bohatýr se ale zranil. Osmadvacetiletý Conlan si tak zaboxoval devět kol s Argentincem Diegem Albertem Ruizem. Ve hře byly dva dílčí tituly WBA a WBO.

S Nikitinem žádný z pásů hájit nebude, devětadvacetiletý bijec žijící spolu s dalšími bijci z Východu v kalifornském Oxnardu nemá dostatek zápasů a zkušeností, aby mohl jít titulový duel. To ale nikoho zainteresovaného netrápí.

Nejméně pak Conlana. „Musím ho porazit. Musím se zbavit jeho stínu. Až pak se mohu pohnout dál. Až pak se mohu zaměřit na velké titulové výzvy,“ má jasno svěřenec Adama Bootha. Povede se mu to, nebo i třetí setkání ovládne jeho ruský přízrak?

Jedno je jisté, tentokrát hraje vše do karet jemu. A Nikitin celou situaci pokorně přijímá. Žádné výmluvy, žádná velkohubá prohlášení. Dnes v noci od 3:00 hodin na Sport TV 2 se máme nač těšit...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze