Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Chavez Jr. nenavážil ani s větším Silvou. Dokoná ostudu prohrou s legendou MMA?

  • Napsal Antonín Vavrda

Koláž ke gala Chavez vs SilvaKoláž ke gala Chavez vs SilvaPRAHA – Dnes v noci se v mexické Guadalajaře uskuteční galavečer pod hlavičkou promotérské skupiny kolem legendárního Julia Cesara Chaveze Sr. a společnosti FITE. Ta bude akci pojmenovanou „Tribute to the Kings“ vysílat za 15 dolarů od 3:00 hodin v noci. A ve vzduchu je velké překvapení...

Snad více rozdílné postavy proti sobě promotéři nemohli dosadit.

VÍCE K CHAVEZOVI JR.:

Na jedné straně špičkový profesionál, který je sice v 46 letech daleko za svým výkonnostním zenitem, přesto se těší nezměrné popularitě. Loni v srpnu po prohře s Uriahem Hallem sám požádal UFC o ukončení smlouvy. Prostě věděl, že už na elitu nemá, že už „posloužil“ všem talentům a je zbytečné ničit si skvělé jméno, byť tak zatím nečinil.

Důkazem budiž skutečnost, že od roku 2012 vyhrál z devíti duelů pod hlavičkou slavné organizace pouze jednou, přesto to byl on, kdo chtěl smlouvu s Danou Whitem ukončit. Zároveň pronesl, že v bojových sportech zůstane.

To se potvrdilo letos na jaře, když došlo na dohodu s pětatřicetiletým Mexičanem Juliem Cesarem Chavezem Jr. (52-5-1, 34 KO) na duel v boxerském ringu. Narychlo se Silvovi našly dva zapadlé boxerské duely na domácí půdě z let 1998 a 2005. Kde, kdo si ťukal na čelo. Mexický bijec pak dva dny před vážením pronesl: „Moc jsem toho o něm dosud nevěděl, ale v dnešní době je normální vidět bojovníky UFC přicházet do ringu, kde mají možnost si vydělat více peněž.“

Oběma větami potvrdil úvodní větu tohoto textu. Pokud se sečtou nejen zápasnické výdělky, ale i ty mimo klec (ring), pak si zrovna tito soupeři nemají co vyčítat. Brazilská hvězda bojových sportů si v kleci vydělala téměř 9 milionů dolarů, minimálně podobnou částku pak za svoje reklamní, či filmové aktivity. Boxerský výdělek Chaveze Jr. v jeho kariéře nepřesáhl hranici 20 milionů dolarů.

Mimo jiné i kvůli jeho prohřeškům a chování rozmazleného fracka boxerské legendy. Jestliže v roce 2012 vstupoval do souboje s Argentincem Sergiem Martinezem jako velký favorit a vychvalovaný talent, o devět let později je vše jinak. „Maravillu“ i přes obrovský tlak v posledním kole neporazil a jako kdyby se to projevilo v další kariéře.

Chavez nebyl schopen splnit váhové podmínky smluv s Brianem Verou, Markem Reyesem, Evertem Bravem, Danielem Jacobsem i Mariem Abelem Cazaresem. V posledně dvou jmenovaných případech se kvůli jeho neprofesionalitě měnily smlouvy za pochodu, ani to jej neuchránilo před odevzdáním milionu dolarů ze své výplaty v případě duelu s americkým rivalem. Mimochodem, oba tyto duely ostudně prohrál.

Před zraky slavného otce, který naopak v případě galavečera s Cazaresem sám předvedl parádní výkon v exhibičním duelu s Jorgem Arcem. A který jej opakovaně omlouval.

Další selhání přišlo v pátek. Smluvní váha byla 182 liber (82,6 kg). Silva, který bojoval většinu kariéry v kleci ve váze střední (84 kg) limit splnil. Chavez? 184,4 liber, tedy 83,6 kg. „Žádnou smlouvu nemáme, celý život bojoval ve váze do 84 kg, já navážil o půl kila pod, co řešíte? Klidně jsem mohl shodit více, trénoval jsem tvrdě, jsem připraven,“ řekl po vážení JC Jr. A kde, komu se musela při jeho slovech a sebevědomém vystoupení otevírat kudla v kapse.

Zvláště, když dle prohlášení promotérů musel odevzdat soupeři 100 tisíc dolarů (asi chtěl podpořit chudého zástupce UFC?), takže zjevně smlouva řešící váhový limit existuje. „Šest měsíců jsem pracoval se svým týmem, abych splnil váhu, abych ukázal respekt boxu v Mexiku. On se zachoval tak, jak se zachoval. Je zajímavé, že já během své dvacetileté kariéry nikdy neporušil domluvený váhový limit. Bohužel, on to vnímá jinak,“ reagoval Brazilec.

„Samozřejmě, že ten zápas beru vážně,“ ohradil se následně proti nařčením, že soupeře podceňuje, Chavez: „Už boxoval, je velký a silný. Všichni řešíte moji váhu, ale už neřešíte, že velikost i váha jsou jeho výhodou. Ne mojí. Ve všem jsme mu vyšli vstříc, je to zápas na osm kol. Prostě věříme, že to bude velký zápas a parádní show.“

O tu by se měli postarat případně i další. Na galavečeru dojde k dalšímu měření sil mezi klany Chavezů a Alvarezů. Ve střední váze si to rozdají tvrďáci – Omar Chavez (38-6-1, 25 KO) a Ramón Alvarez (28-8-3, 16 KO). Mimochodem, jen tak pro pořádek – místo konání je rodnou hroudou právě Alvarezů. Oba rivalové jsou žebříčkově zhruba stejně postavení, oba naposledy boxovali v roce 2019 a oba v posledních duelech prohráli.

Skutečným vrcholem by ale měla být exhibice Julia Cesara Chaveze Sr. s Héctorem Camachem Jr. který je nyní respektovaným trenérem. Jen tak pro zajímavost – 58letý otec obou Chavezů přišel na vážení ve skvělé formě a splnil bez problémů všechny stanovené podmínky. Stejně jako jeho o šestnáct let mladší rival, se kterým se do sebe pustili už na středečním otevřeném tréninku.

„Ano, je to exhibice, ale hodlám tomu staříkovi nakopat zadek. Porazil mého otce, takže ho chci prostě zničit, chci mu to vrátit,“ pronesl Portoričan přezdívaný „Machito“. A připomněl také důvod, proč na tento souboj dojde.

Psal se rok 1992, kdy se proti sobě postavil Hector Camacho (40-1, 17 KO) a Julio Cesar Chavez (81-0, 67 KO) v souboji o titul v lehké velterové váze. Výsledek? Po obrovské válce bodová výhra 3-0 (120-107, 119-110 a 117-111) pro mexickou hvězdu. Na odvetu už nikdy nedošlo, Camacho – šampion tří vah – pak tragicky zemřel v roce 2012.

Pomstí se – byť v exhibici – dnes za svého otce nažhavený syn?

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze