Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Bez kontaktu s dětmi, v kyslíkové komoře. Arslan proti ex-žokeji, v akci i nový Kličko

  • Napsal Antonín Vavrda

Arslan vs. Lerena na vážení / zdroj foto: BildArslan vs. Lerena na vážení / zdroj foto: BildGÖPPINGEN – Hodně zajímavý galavečer připravil pro fanoušky promotér Erol Ceylan. V EWS Arena v Göppingenu se představí několik zajímavých jmen. A hlavně, poslední duel večera obstarají Firat Arslan (47-8-3, 32 KO) a Kevin Lerena (24-1, 11 KO). Ve hře bude pás IBO v křížové váze a eliminace o právo boxovat o prozatímní pás WBA v této divizi.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Je to těžko uvěřitelné z mnoha úhlů pohledu. Pojďme si pár představit:

1. Když Firat Arslan začal boxovat, Kevin Lerena ještě nebyl na světě. Když vstoupil Němec s očividnými tureckými předky do profesionálního ringu, bylo Jihoafričanovi pouhých pět let.

2. Ve chvíli, kdy držel Arslan pás světového šampiona – to se psaly roky 2007 a 2008 – proháněl se Lerena na koních, jeho prvopočátky sportovní kariéry totiž míří do stájí. Rodák z Johannesburgu se toužil stát žokejem. Jenže se vytáhl, zesílil a musel z koní slézt...

3. Když se Američan Bernard Hopkins stal naposledy mistrem světa, bylo mu 48 let a 53 dní (pás poté ještě dvakrát obhájil, než ho dva měsíce před 50. narozeninami porazil Sergej Kovaljov). Arslanovi, ročníku 1970, je momentálně 49 let a 133 dní.

4. „Na náš první zápas jsem byl připraven lépe než na odvetu, ale když jsme vstoupili do ringu, byl jako lokomotiva, která se nechtěla za žádnou cenu zastavit. Tvrdá lokomotiva,“ svěřil se německým médiím Marco Huck, který Arslana v letech 2012 a 2014 porazil. Napoprvé hodně sporně. „Když jsem ho poplácal po rameni, málem jsem si zlomil zápěstí. Je jak kámen,“ pronesl v minulosti Luboš Šuda, který to má s „tureckým býkem“ 1-1 na zápasy.

Dalo by se toho najít ještě daleko více, ale to byste si tento článek četli ještě zítra. A přišli byste o zápas, který může vstoupit do historie a který po absolvování přihlašovací procedury můžete sledovat skrze stránky deníku Bild.

Arslan vs. Lerena na vážení / zdroj foto: BildArslan vs. Lerena na vážení / zdroj foto: Bild

Mimo jiné také pro to, že levoruká legenda křížové váhy bude boxovat bez nároku na honorář. Tak moc tento duel chtěl. Tak moc se chce zapsat do historie coby nejstarší mistr světa všech dob, byť k posvěcení od Mezinárodní boxerské síně slávy bude potřebovat ještě po Lerenovi porazit prozatímního šampiona WBA, Kazacha žijícího v Las Vegas Bejbuta Šumenova (18-2, 12 KO).

Arslan chtěl tento zápas tak moc, že od porodu (17. října) neviděl svého synka Bilala. Stejně tak se příliš nepřibližoval k tříletým dvojčatům Melise a Lindě. Pokud někdo zakašlal v tréninkovém kempu, balil věci a jel domů. „O to lepší ale bude to shledání s dětmi po zápase,“ usmívá se německý ranař, který se coby muslim během soboty pětkrát pomodlí, naposledy zhruba tři hodiny před plánovaným úvodním gongem v aréně pro 5600 lidí.

Během sparingů v kempu v Lichtenštejnsku absolvoval také zavírání ve výškové komoře v Bad Aiblingu, která simulovala řídký vzduch v nadmořské výšce nad 3000 metrů. „Maximální tep jsem měl 207 a dokázal jsem se hodinu pohybovat při sparingu na hranici 190 tepů. Motor je více než připraven,“ hlásí hrdě nezmar, který má klidový tep kolem 40. A jehož posledním jídlem před duelem bude jemná hovězí svíčková s máslovými nudlemi.

Není to zbytečná informace, s ohledem na tvrdou přípravu a také i podezření na pomoc podpůrných látek se dokázal Arslan několikrát v ringu „zavařit“, nejznámějším případem je porážka od Steva Herelia z roku 2010, kdy po jedenáctém kole de facto zkolaboval ve svém rohu. Opakování této příhody on, ani nikdo z jeho týmu v čele s koučem Tedem Lacknerem opakovat nechce.

Jeho soupeř se, ale naopak nechce vracet zpět do vlasti bez pásu. A bez šance přidat k němu další. Sedmadvacetiletý bijec – stejně jako domácí boxující v otočeném gardu – je dlouhodobě kritizován, že je chráněn domácí půdou a nechává si vozit „snadné“ soupeře.

Arslan na vážení / zdroj foto: BildArslan na vážení / zdroj foto: Bild

„Nikdy jsme se nikomu nevyhýbali, lidé neví, co říkají,“ řekl ještě před odletem pro domácí deníky jeho kouč Peter Smith.

Kouč muže, který se z drobného puberťáka vlastní pílí a láskou ke cvičení vypracoval ke 185 centimetrům a 91 kilogramům svalů. A který vstoupil před devíti lety do profesionálního ringu s mizivým amatérským rekordem.

Mezi profíky jej dokázal nachytat pouze v roce 2014 krajan Johnny Muller, kterému prohru vrátil o 17 měsíců i s úroky. Ještě předtím si dojel pro šestikolové bodové vítězství do Dánska, předloni pak v Baku porazil domácí hvězdičku Romana Golovaščenka. K tomu má doma skalpy Mickiho Nielsena (sporně), Jouriho Kayembreho Kalengy, Dmytra Kučera, Artura Manna i Vasila Ducára. Naposledy pak ve třech kolech vyřídil Sefera Seferiho, s kterým před ním remizoval Arslan.

„Hodnota Kevina je nyní v zahraničí, proto jsme tady. Chceme se ukázat, protože dovézt mu soupeře do vlasti už nejde. Arslana lidé zpochybňují kvůli jeho věku, ale podívejte se na jeho rekord a protivníky a pochopíte, že je to pořád špička. Tohle je cesta, jak se ukázat. A my se ukážeme,“ přidává Smith.

„Má můj respekt, ale už je to dědeček. A v ringu bude veškerý respekt pryč. Půjdu za jediným cílem, porazit ho. Tak, jako vždy. Odkryjeme jeho slabiny a zničím ho,“ dodává sebevědomě šampion IBO. Kdo z nich si otevře dveře k pásu jedné ze čtyř top federací? To budeme vědět po 23. hodině.

Příznivci v hale se ale nebudou nudit ani předtím. Předkrmů je celkem jedenáct, chybět nebude neporažený Němec Emre Cukur (14-0, 2 KO), jeho krajané Christina Hammerová (24-1, 11 KO) a Erkan Teper (20-3, 13 KO) nebo ještě nedávno amatérské hvězdy – Kubánec Osleys Iglesias (2-0, 2 KO) a debutující Ukrajinec Viktor Vyhryst alias Victor Faust, dvojnásobný mistr Evropy z amatérského ringu, který je dle promotér Ceylana novým Vladimirem Kličkem...

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze