Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Úžasný, čestný a sakra dobrý. Hagler nikdy nepodlehl vábení peněz pro návrat do ringu

  • Napsal Antonín Vavrda

Marvin HaglerMarvin HaglerPRAHA – V sobotu 13. března zemřel jeden z nejlepších boxerů minimálně ve střední váze všech dob. Marvin Nathaniel Hagler (62-3-2, 52 KO) přezdívaný „Marvelous“ odešel na onen svět ve věku nedožitých 67 let.

„Bože! Tak brzy! Loučím se s přítelem a legendou. Marvin byl obr, válečník, král, skvělý chlap,“ napsal za všechny o víkendu dlouholetý a promotér Lou DiBella.

Ano, jen těžko byste hledali boxera, o kterém vlastně všichni mluvili s takovým respektem a obdivem. Ano, o říká se, že „o mrtvých jen v dobrém“, ale v tomto případě to není protokol. Slušnost.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Když se sám sebe ptám, proč se pořád věnuji boxu, tak jeden z důvodů je on. Byl to nejvěrnější a nejoddanější boxer, se kterým jsem kdy spolupracoval,“ pronesl o víkendu i 89letý Bob Arum, který stál za většinou kariéry jedné z nejnebezpečnějších středních vah historie.

Pravdou je, že on naopak totéž úplně říct nemohl. Psal se datum 6. dubna 1987, když se konečně boxerský svět dočkal zápasu Marvina Haglera s Rayem Leonardem. Ve hře byl pás mistra světa WBC, ten ale tentokrát nebyl tak podstatný.

Mělo se rozhodnout o králi boxu. Absolutním králi. Leonard byl prvním bijcem, který vydělal 100 milionů dolarů, Hagler jen tímto soubojem přidal na svůj bankovní účet 19 milionů dolarů. A do rekordu kontroverzní prohru.

První po 11 letech a 38 výhrách v řadě. Znechuceně opustil ring, svět boxu, přestěhoval se do Itálie, kde se věnoval třeba i herectví. Zpět jej nikdy nikdo nezlákal, přestože končil relativně mladý, v necelých 33 letech.

„Řekni Marvinovi, že to uděláme znovu, že dáme odvetu. Vyděláme jmění, řekni mu to,“ měl vzkázat vítěz Arumovi, když se všichni velikáni střední váhy tehdejší doby – vedle něj a Haglera – i Roberto Durán či Thomas Hearns potkali v Ceasars Palace.

Šéf stáje Top Rank skutečně za „Marvelousem“ (Úžasný) šel. Odpověď? „Řekni Rayovi, ať je rád za svůj život, ať neriskuje.“

Ostatně on sám několikrát opakoval totéž, co v posledních letech Floyd Mayweather: „Jsem šťastný, že jsem se rozhodl odejít do důchodu se svými boxerskými dovednostmi, které jsem měl, a také naprosto zdráv.“

Pravdou totiž je, že i bez ohledu na výsledek Hagler moc dobře věděl, že jeho čas mezi šestnácti provazy se nachyluje. Že jeho tělo je stále více a více opotřebované čtrnácti lety v profesionálním ringu, kdy vybojoval celkem 67 zápasů. Plných 62 vyhrál, 52krát před limitem. V amatérském ringu, byť nikdy nereprezentoval na olympiádě, ovládl 55 soubojů z 56.

O první titul mistra světa bojoval v roce 1979, s Vitem Antuofermem kontroverzně remizoval a pásy WBC a WBA tak zůstali soupeři. O deset měsíců později, v září 1980 už slavil. V červnu 1981 se coby šampion pomstil Antuofermovi, který duel po čtvrtém kole, kdy byl neustále demolován, raději zabalil.

Nemusel věšet hlavu. Jediný, kdo s levorukým dravcem vydržel doboxovat titulovou bitvu tehdy ještě na patnáct kol do konce, byť prohraného, byl další tvrďák Roberto Durán v listopadu 1983. Střet, ve kterém padla kosa na kámen ovládl Hagler těsně, ale zaslouženě 3-0 na body. Necelé dva roky nato vybojoval svůj nejslavnější zápas.

S Thomasem Haglerem předvedli necelá tři kola boje. Přesto byla jejich první tříminutovka vyhlášena kolem roku, duel pak zápasem roku.

„Nechápal jsem, proč rozhodčí ve třetím kole přerušuje zápas, necítil jsem, že mi teče krev. Ale věděl jsem, že mám problém. Že toho chlapa musím zničit, nebo mi ten zápas vezmou, pokud ho ukončí. Nemohl jsem dovolit, aby odešel z ringu s mými tituly,“ vracel k jednomu z největších zápasů historie, ke kterému absolvovali oba celoamerické turné, Hagler s odstupem času.

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

„Nelze mu nic vyčíst, vyhrál lepší chlap. Bojoval srdcem a díky tomu jsme nabídli parádní show,“ hlesl tehdy po duelu zklamaný poražený. Z rivalů se ale stali přátelé, byl to právě Hearns, který informoval média o tom, že je Hagler zpět ve státech, kam přijel za dcerou. A kde měl dostat vakcínu proti novému typu koronaviru.

Právě po očkování se mu mělo na konci minulého týdne přitížit a měl skončit v nemocnici s dýchacími problémy. „Neřešme prosím nyní podobné věci, vakcínu a jestli škodí nebo ne. Nevíme, zda lze obě skutečnosti spojovat, ale hlavní je, že zemřel velký boxer a člověk. Skvělý chlap a šampion. Měli bychom myslet na něj a jeho nejbližší, kteří nyní smutní,“ reagoval na vlnu spekulací a reakcí sám „Hitman“.

Hagler po sobě vedle italské manželky Kay zanechal celkem pět dětí – tři dcery (Charelle, Celeste a Gentry) a dva syny (Jamese a Marvina Jr.).

„Box je celý můj život. Vše, co mám. Pokud mi jednou otevřou tu moji holou hlavu, vypadnou na ně velké rukavice,“ usmíval se Hagler, když při návratech do zámoří vzpomínal na svoji kariéru a pořád dokonal vysvětloval svoji zarputilost, divokost v ringu tolik kontrastující s klidným a spořádaným soukromým životem. Mimochodem, jedny velké červené rukavice přinesl do Oválné pracovny v roce 1986 i tehdejšímu americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi.

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

23. května 1954 se narodil Marvin Nathaniel Hagler, který začal s boxem v patnácti letech poté, co ho na ulici drsného Newarku zbil místní boxerský šampion (později ho porazil).

13. března 2021 odešel do nebe Marvelous Marvin Hagler – jméno si nechal změnit v roce 1982 poté, co televize nepoužili do té doby jen jeho přezdívku při předzápasovém představování. Král střední váhy let 1980 až 1987 se žulovou bradou (počítán v kariéře byl jen jednou, a i to je sporné), nejlepší boxer 80. let minulého století, člen Mezinárodní síně slávy (od roku 1993) a jeden z nejlepších levorukých bijců všech dob.

Boxerská encyklopedie BoxRec.com jej eviduje aktuálně na 26. místě historického žebříčku bez rozdílu vah, mezi leváky jsou výše jen Manny Pacquiao a Joe Calzaghe, v rámci střední váhy mu patří šesté místo.

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

Marvelous Marvin HaglerMarvelous Marvin Hagler

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze