Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

King: král i zločinec boxu, kterého Tyson stále nenávidí a manželka milovala 50 let

  • Napsal Antonín Vavrda

Don King a Mike TysonDon King a Mike TysonPRAHA – Dnes slaví 90. narozeniny jedna z největších postav boxerské historie. V dobrém, i ve zlém. Kontroverzní promotér Don King.

Rok 1931 se zapsal do historie boxu řadou významných událostí. Česká legenda Franta Nekolný jako první boxoval v zámoří.
Max Schmeling v tom roce za velkou louží poprvé obhájil titul mistra světa v těžké váze, Kubánec Kid Chocolate jako první Kubánec vyhrál světový pás.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

A narodili se Don King, Don Elbaum a Bob Arum.

Tři z největších promotérů tohoto sportu. Muži, kteří psali dějiny, byť každý trochu jinak.

Elbaum, který oslavil kulatiny 17. června se v zákulisí rohovnického sportu začal pohybovat ještě během 2. světové války.

Vystudovaný právník Bob Arum (8. 12. 1931) vstoupil do boxu v roce 1962 zápasem Sonny Liston vs. Floyd Patterson, když prvně jmenovaného mimo jiné zastupoval právě Elbaum.

A Don King, dnešní to jubilant?

Jeho první akcí byl charitativní duel Muhammada Aliho v srpnu 1972, díky kterému se vybralo 80 tisíc
dolarů na nemocnici Forest City Hospital v jeho rodném Clevelandu.

Tehdy se Don King poprvé potkal s Donem Elbaumem. Spolupráce netrvala dlouho, byť prvně jmenovaný toho druhého udává za mentora, rádce, pomocníka. Elbaum to vnímá trochu jinak. S trochou nadsázky se dá říct, že Elbaum se stal prvním v této branži, kterého King využil a odkopl.

„Kdybys se mnou zůstal, vydělali bychom miliardy,“ měl Elbaumovi později Don King říct při jednom z jejich nemnoha setkání.

„Ne, byl bych ve vězení,“ reagoval zkušený byznysmen.

Don King, Ali a FrazierDon King, Ali a Frazier

Byznysmen napojený na newyorské podsvětí, které až do poloviny 60. let box v ¬zámoří de facto řídilo.

Muž, který stejně jako Don King, jemuž se následně box dostal na dlouhé roky do spárů, nikdy kvůli tomuto byznysu za mřížemi neskončil.

Don King se narodil coby páté ze šesti dětí otce pracujícího v ocelárně v Clevelandu, kde také našel v roce 1941 smrt, a matky, která si po smrti manžela vydělávala na živobytí pečením koláčů a prodejem pražených arašídů.

Mladý Don se sourozenci do sáčků vkládali číslo, čímž podporovali místní hernu. Tu později nevystudovaný mladík ovládl. Stejně jako řadu dalších. Před jednou z nich v roce 1954 zastřelil muže. Jelikož mu parťáci dosvědčili, že šlo o zloděje, který utíkal s lupem z herny, za mříže nemusel.

O třináct let později už toto štěstí neměl, svého tehdejšího společníka doslova umlátil a ukopal „jen“ kvůli dluhu 600 dolarů. Hrozilo mu doživotí za vraždu druhého stupně, nakonec vyvázl se třemi roky a 11 měsíci za neúmyslné zabití.

Z vězení vyšel v září 1971, necelý rok na to už byl po boku Aliho při oné exhibici.

Velká kariéra mohla začít. „Do ringu jsem vlezl s mistrem světa, vylezl jsem s mistrem světa,“ mohl se usmívat v lednu 1973. Tehdy zorganizoval svůj první velký titulový zápas mezi neporaženými Joe Frazierem a Georgem Foremanem. Coby promotér obou legend nemohl prohrát. A také coby jejich manažer, což v té době ještě šlo.

Ovšem mimochodem i kvůli němu se to mělo později změnit. Za dlouhé, dlouhé roky. Více než dvě dekády mohl boxerský svět ovládat. Bez přehánění.

Soupis jeho rekordních zápisů do historie boxu by vydal na stránku, přesto pár z nich:

- Na kontě má přes 500 titulových zápasů, jen v roce 1994 jich stihl 47!
- Jako první promotér zajistil soupeřům garantovaný výdělek 10 milionů dolarů (Ali a Foreman).
- Jako první zajistil 10 milionů jednomu boxerovi (Ray Leonard).
- Jako první prodal boxerský zápas za milion i dva miliony dolarů.
- Jako první dal boxerům z nižších vah (pérové) milion dolarů (Salvador Sanchez – Wilfred Gomez z roku 1981). Trvalo třináct let, než toto někdo jiný zopakoval.
- Jako první promotér si založil vlastní televizní síť Don King Sports and Entertainment Network.
- Na zápas Julia Cesara Chavez s Gergem Haugem dorazilo na Estadio Azteca v Mexico City 132 274 diváků, což je dosud rekordní boxerská návštěvnost.
- Sedm z deseti největších PPV zápasů historie (dle počtu prodaných PPV) nese jeho rukopis.

SOUPIS REKORDNÍCH ZÁPISŮ DONA KINGA SI MŮŽETE V ANGLIČTINĚ PŘEČÍST ZDE!

„Má nejbrilantnější obchodní myšlení, s jakým jsem se kdy setkal. Do King je ohromný i ve spánku,“ řekl o něm před lety bývalý šéf HBO Sports Seth Abraham. Don King udělal prokazatelně milionáře z více než stovky boxerů.

Don King, Ali a HolmesDon King, Ali a Holmes

„Když jsem se začal věnovat boxu, když byl tento sport ještě mimo jakoukoliv kontrolu, žádný boxer nedostal šanci boxovat. Když jsem přišel já, dal jsem jim šanci vydělat na živobytí. Boxeři ke mně nechodili proto, že jsem byl černoch jako oni, ale protože je jejich předchozí promotéři podrazili,“ nechal se slyšet před pár lety pro NY Times.

Zapomněl už dodat, že on sám na nich také neskutečně bohatl. A že je okrádal ještě více. Na mimosoudních vyrovnáních zaplatil přes 30 milionů dolarů, přesto si hýčká majetek minimálně šestkrát větší. Díky čemu? A díky čemu mu řada boxerů nemůže přijít na jméno?

Díky onomu brilantnímu obchodnímu myšlení. Díky tomu, že byl vždy o krok napřed. „Zapomeňte na smrt a daně. Jediná jistota je, že ať už Don King vyhraje, nebo prohraje, počítá peníze,“ napsal před téměř pětadvaceti lety Jack Newfield, autor jeho životopisu, takže mohl nahlédnout i do smluv muže, který byl jako první promotér uveden do Síně slávy (v roce 1997, Bob Arum až o dva roky později, Elbaum v roce 2019).

Don King často využíval negramotnosti povětšinou černošských boxerů, kteří vyrůstali v ghettech a na pokraji chudoby. Od boxerů si často bral až 50 procent výdělků a dával jim podepsat řadu smluv na sebe navazujících. A pak tu byl ještě jeden důvod.

Měl nadstandardní vztahy s představiteli největších federací – především pak WBA, IBF a také WBC. Jeho smlouvy s boxery byly často nastaveny tak, že ten nemohl od Kinga odejít, pokud byl v ratingu (top 15) některé z těchto tří federací. A pokud mu náhodou hrozilo vypadnutí, uměl to zařídit. Ne kvůli boxerovi, ale kvůli sobě.

„Zjistil jsem (až moc pozdě), že někdo, koho jsem považoval za náhradního otce, bratra, pokrevního bratra, je skutečným negrem, zaprodancem. Uškodil černošským boxerům více než kterýkoliv bílý promotér v historii,“ zaznělo na jeho adresu například i od Mika Tysona, který se později se svým bývalým promotérem soudil o 100 milionů dolarů.

Mimochodem, legendární „Zvíře“, které je dle Kinga posledním opravdovým šampionem těžké váhy, svoji nenávist vůči němu dosud nepřekousl. Když se před třemi lety potkali na uvádění nových členů do Síně slávy a King kolem něj prošel a poplácal jej po rameni, Tyson se otočil a vychrstl na něj sklenku s vodou.

V té době už byli také oni přitom „vyrovnaní“. Jejich desetiletá tahanice nakonec skončila mimosoudním poplatkem 14 milionů dolarů ve prospěch nejmladšího mistra světa těžké váhy všech dob.

Jen tak pro zajímavost. Tento případ už pro Kinga dokončil jistý Judd Burstein, který přitom v letech 1997 až 2004 stál při několika žalobách boxerů na druhé straně barikády. A tak se ze „zákeřného hmyzu“ stal spojenec. „Je houževnatý, pracovitý, energický. Vážím si jeho talentu,“ usmíval se před lety muž s typicky šedivými stojícími vlasy. Jeho osobní právník pak pro AP přiznal, že Kingovy případy mu zaručující zhruba 10 procent ročních příjmů.

V té době už žil Don King na Floridě, jeho bývalá newyorská kancelář na rohu 69th ulice a Madison Avenue už zeje pár dekád prázdnotou. Tu v Deerfield Beach na slunném jihu Spojených států v roce 1999 navštívili dokonce agenti FBI, kteří zde hledali spojení na bývalého prezidenta IBF Roberta W. „Bobbyho“ Leeho, se kterým se měl dopouštět ve velkých oněch machinací s pořadím boxerů v žebříčcích.

Nakonec ani neskončil ani u soudu coby svědek. „Nechci mít souboj s FBI, pokud ho nebudu moct propagovat v Madison Square Garden,“ komentoval tuto záležitost tehdy se širokým úsměvem. O sedm let dříve mu tak do smíchu nebylo, před Senátem USA se raději odvolal na pátý dodatek, když byl tázán na své spojení s mafiánem Johnem Gottim.

Přes všechna negativa přece jen prospěšný boxu byl. Pomohl zvednout zájem o něj. A právě on je hlavním důvodem zavedení tzv. Aliho zákona, o který se zásadně zasloužil bývalý dvojnásobný neúspěšný prezidentský kandidát John McCain, který zemřel před třemi lety.

Don King, Ali a TrumpDon King, Ali a Trump

Právě mezi lety 1992 až 1999 senátor McCain s dalšími pracovali na tomto reformním zákoně, který byl přijat 26. května 2000. A který nastavuje ochranné mechanismy pro boxery, aby bránil jejich vykořisťování, zneužívání a manipulace se žebříčky a zápasy. Mimo jiné zakazuje dvojí roli manažera a promotéra. Jedna osoba může vykonávat jen jednu tuto funkci.

Samozřejmě, vše se dá obejít, kritici poukazují na skutečnost, že sice vznikl zákon, ale jeho dodržování už nechává na jednotlivých státech, nereguluje ho. Kongres na to reagoval tím, že mu to nepřísluší, když tak nečiní v žádném jiném sportovním odvětví.

Je pravdou, že v novém tisíciletí se přece jen už Don King stáhl do ústranní. A ještě více pak po roce 2010, kdy zemřela jeho manželka Henrietta. Jak to, tak už bývá, tak to byla žena, která měla na svého muže, na člověka, kterého se mnozí báli, hlavní vliv. Kterou on miloval a díky tomu i respektoval a poslouchal.

„Nevyplnitelná prázdnota. Ta žena stála vždy při mně, jakýkoliv úspěch, kterého jsem kdy dosáhl, je její zásluha. Nikdy se mě nepokoušela měnit, jen mě vždy podporovala, posilovala mého ducha. Možná uvolnila náš dům, který si zde na zemi se mnou pronajala, ale pro mě duchovně nikdy nezemřela,“ svěřil se v roce 2016 pro NY Times.

Kdo ví, jestli to nebylo poprvé a naposledy, co mluvil pravdu. Kdy byl tenhle skvělý řečník (manipulátor) upřímný také veřejně. A přestože opravdu už není tak výraznou osobou jako v dobách, kdy bez přehánění patřil mezi nejvýznamnější osobnosti planety – vždyť krom boxu stál třeba za světovým turné Jackson Five's Jacksons Victory Tour 1984, které vydělalo 150 milionů dolarů –, tak pořád umí tahat za nitky.

Tak jako letos v lednu, kdy dostal do zápasu o titul regulérního mistra světa WBA v těžké váze své dva chráněnce Trevora Bryana a Bermana Stiverna. Souboj vyhrál knockoutem v 11. kole prvně jmenovaný. Don King tak znovu odešel z ringu se šampionem. A kdo ví, třeba ne naposledy.

„Vždy se dívám vpřed, nikdy dozadu,“ zní totiž motto přesně dnes devadesátiletého nestora boxu...

Don King a Bob Arum se svými boxery Ramirezem a Imamem v roce 2018Don King a Bob Arum se svými boxery Ramirezem a Imamem v roce 2018

Don King a Bob ArumDon King a Bob Arum

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze