Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

BoxRec.com: vládce opět Charles, historicky je více Golovkin než Canelo, Fury drtí AJ

  • Napsal Profiboxing.cz

Top 5 dle BoxRec.comTop 5 dle BoxRec.comPRAHA – Milovníci historie a čísel se stránkami BoxRec.com mohou přehrabovat do nekonečna a stejně je to nepřestane bavit. My patříme mezi takové osoby a vězte, že i v době koronavirové autoři této encyklopedie boxu nespí.

Podívejme se pro tentokrát na ratingu BoxRec.com historickým okem, a to jak v profesionálním ringu, tak nově i amatérském, ostatně zápasy z tohoto ringu svítí například i legend v čele s lídrem Ezzardem Charlesem, což je jedním slovem úchvatné.

DALŠÍ NOVINKY K TÉMATU:

Když si člověk uvědomí, že box patří historicky opravdu mezi nejstarší sporty, mezi globální sporty, kdy se na amatérské úrovni odboxovalo vlastně miliony a miliony zápasů po celém světě, je archivářská práce lidí této encyklopedie jedinečná a výjimečná.

Zmíněný Charles se aktuálně celkem suverénně vrátil do čela ratingu všech dob, když přeskočil Floyda Mayweathera Jr. i Archieho Mooreho. Dlužno dodat, že tento trojlístek se o tento post přetlačuje vlastně dlouhodobě. Stejně tak dlouhodobě do elitní pětky, či sedmičky patří dvojice Ray Robinson nejlepší mimo-americký bijec Manny Pacquiao.

Co se ale změnilo, jsou další jména. Aktuálně je totiž číslem šest Bernard Hopkins, hned za ním nejlepší Brit (dosud to bývalí nejčastěji Randolph Turpin či Lennox Lewis) – velšská hvězda Joe Calzaghe. Osmičkou pak Joe Louis, nejlepší čistokrevná těžká váha, následuje Harry Greb a číslem deset je spolu s Mayweatherem další nový člen Mezinárodní síně slávy, Andre Ward.

V top ten BoxRec.com tak jsou poprvé dokonce tři neporažení boxeři. Pro mnohé nejlepší boxer historie, Muhammad Ali je nově až 14., asi nejslavnější a nejznámější jméno tohoto sportu současnosti – Mike Tyson – se propadl zpět do osmé desítky, konkrétně na 75. místo. Jeho soupeř z listopadové exhibice, Roy Jones Jr. je číslem 17 hned za vracejícím se Oscarem de la Hoyou a Ukrajincem Vladimirem Kličkem (jeho bratr Vitalij pak nyní svítí na 103. místě).

Toho například přeskočil i Juan Manuel Marquez, momentálně také nejlepší Mexičan vůbec. Julio Cesar Chavez Sr. je číslem 25, nejbližšími zády, na která kouká patří Canelu Alvarezovi. Co je ale zajímavé, ten je o dvě příčky za svým rivalem, kterého oficiálně porazil, Kazachem Gennadijem Golovkinem.

Pokud se budeme věnovat dalším aktivním boxerům, pak vězte, že zajímavá situace je v těžké váze. Na 91. příčce je aktuální šampion WBC Tyson Fury (30-0-1, 21 KO), který v tomto ohledu válcuje oba své velké rivaly – Brita Anthonyho Joshuu (24-1, 22 KO) i Američana Deontaye Wildera (42-1-1, 41 KO).

Prvně jmenovaný je na 147. místě, druhý pak až na 180. Mezi oba se pak vklínil dokonce i ruský bohatýr Alexander Povětkin (36-2-1, 25 KO), který je na 150. příčce.

Byť je jich daleko méně (BoxRec má u mužů skoro 1150 stránek po padesáti jménech, u žen jen osmnáct), tak je zajímavý pochopitelně i ženský žebříček. Historicky vládne jediná žena, která vybojovala mistrovský pás v kickboxu, boxu i MMA – Holly Holmová, následuje její velká rivalka, se kterou ale nikdy neutkala, Norka Cecilia Braekhusová (36-1, 9 KO).

Tu čeká březnová odveta s dosud jedinou přemožitelkou, Američankou Jessikou McCaskillovou (9-2, 3 KO), které aktuálně patří 104. pozice.

Až na 15. místě svítí jméno Laily Ali, o další dvě příčky dále pak Katie Taylorové, která ale před Claressou Shieldsovou a Nicolou Adamsovou vládne historickému ženskému žebříčku. S ohledem na fakt, že je pětinásobnou mistryní světa, šestinásobnou mistryní Evropy a olympijskou šampionkou, asi těžko lze tuto skutečnost zpochybňovat.

Mimochodem, nejlepší Češkou mezi profesionálkami pak je pochopitelně Fabiana Bytyqi (16-0-1, 5 KO), kterou lze najít na 460. příčce.

Pokud se podíváme na amatérský box u mužů, pak vládne Kubánec Guillermo Rigondeaux následován Číňanem Zou Shimingem a dalším Kubáncem Felixem Savonem. Čtvrtý je možná lehce překvapivě Rus Matvey Korobjov, pátý Vasyl Lomačenko. Je ale třeba dodat, že ani u těchto boxerů nejsou zatím zapsané ani zdaleka všechny zápasy. Třeba u právě fenomenálního Ukrajince se časem objeví jistě vyšší počet výher než „jen“ 87. Oficiální čísla totiž mluví o 396 výhrách.

A Češi? Ani tam není statistika kompletní, takže z tohoto pohledu asi nepřekvapí, že mezi muži si nejlépe vede Zdeněk Chládek a mezi ženami Martina Schmoranzová, která je ostatně jednou z pouhých deseti českých boxerek, kterou momentálně BoxRec.com mezi amatéry eviduje. V tom celkovém světovém pořadí pak 292. místě. Ani u obou nejlepších domácích amatérských boxerů poslední dekády ale nejsou statistiky zdaleka kompletní.

Totéž ale platí u všech tuzemských boxerů a boxerek, bohatou československou historii nevyjímaje.

A profesionální ring? Tam vládnou legendy – Franta Nekolný, Lukáš Konečný (mezi českými amatéry pátý), Vilda Jakš, Eduard Hrabák a Ruda Kraj. U žen pak pochopitelně Fabiana Bytyqi, kterou s ohledem na výsledky a body BoxRec.com eviduje v tom historickém ratingu jako jedinou Češku, aktivních je jich pak šest. Lucie Sedláčková, Ester Konečná či Arleta Krausová by s touto přísností jistě nesouhlasily...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze