Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

POHLED Shieldsová: Lepší, než já byl jen Ali… Co ale Nuňesová, Taylorová a peníze?

  • Napsal Antonín Vavrda

Shieldsová kontra Katie a AmandaShieldsová kontra Katie a AmandaPRAHA – Ta žena ví, jak na sebe upozornit. Nestydí se za to, dokonce to vypadá, že podobnou pozornost vyhledává. Kdo? Američanka Claressa Shieldsová (11-0, 2 KO), toho času dvojnásobná absolutní šampionka boxerského světa.

Je třeba říct: pětadvacetiletá rodačka z Flintu nedaleko Detroitu je fenomenální boxerkou, ve své kariéře, která oficiálně čítá skoro 100 amatérských a profesionálních duelů, prohrála pouze jednou. Coby sedmnáctiletá dívka v kvalifikaci na olympijské hry 2012 s Britkou Savannah Marshallovou. Na ty olympijské hry, které následně ovládla. Stejně jako ty v Riu. Stejně jako světové šampionáty mezi tím.

DALŠÍ NOVINKY K SHIELDSOVÉ:

Stejně jako jedenáct profesionálních duelů, ze kterých pouze první tři nebyly o světové pásy.

„Muhammad Ali je největších bojovníkem všech dob. Claressa Shieldsová je druhá. Myslím, že 98 procent mužů by mě nedokázalo porazit,“ pronesla před pátečním galavečerem stále ještě mladá boxerka na tiskové konferenci.

Po zápase s Marií Eve Dicaire, kterou v deseti kolech systematicky demolovala, přidala: „Že někomu vadí, jak mluvím, jak na sebe upozorňuji, jak bojuji za to, čemu věřím? To je jejich problém, ne můj.“

Asi není bez zajímavosti – a bojovníci za různé rovnoprávnosti odpustí – že v historii boxu se podobně prezentovali pravidelně boxeři s černošskými kořeny. Až na pár výjimek, viz. Tyson Fury, ale jinak... stačí vedle sebe postavit dvě největší postavy tohoto sportu posledních dvaceti let: Floyda Mayweathera a Mannyho Pacquiaa.

A když už řeč o těchto dvou mužích, jeden z nich vydělal v ringu přes miliardu dolarů, druhý zhruba dvě třetiny této částky. Shieldsová?

Naposledy odmítla 350 tisíc dolarů za zápas s Dicairovou na klasické platformě – kabelové televizi. „Vzpomeňte si, kolik vydělávali boxeři, když začínalo PPV (placený televizní přenos). S námi je to stejné. Nemusíte mě mít rádi, nemusíte souhlasit s mými soupeřkami, ale pokud věříte v rovnost, nastal čas, abyste sehráli svoji roli,“ vysvětlila své důvody.

Claressa Shieldsová s titulyClaressa Shieldsová s tituly

A právě zde je onen zakopaný pes. Kde je přesně hranice rovnosti? Mají boxerky dostávat při daleko menší konkurenci, dvouminutových kolech (byť právě Shieldsová patří mezi nejhlasitější podporovatelky tříminutovek i pro ženy mezi profíky), menší historii mít okamžitě stejné podmínky jako muži? V tržní ekonomice, která zrovna v bojových sportech hraje klíčovou roli?

Je třeba si uvědomit, že profesionální box není regulován a řízen jedním hlavním orgánem tak, jako třeba tenis a fotbal. A ani tam o finanční rovnosti mezi oběma pohlavími nemůže být řeč. A pokud se ženským tenistkám povedlo vyhádat si stejné peníze alespoň na grandslamech, vězte, že to řadě lidem leží v žaludku. A i řada tenistek není přesvědčena o správnosti tohoto kroku.

V případě Shieldsové je třeba přidat ještě dvě skutečnosti:

Co se týče výdělku, rozhodně má co dohánět. Zatímco Irka Katie Taylorová už ví, jaké je to dostat za jeden zápas milion dolarů, Shieldsové by i v přijetí nabídky za poslední souboj k tomuto číslu dost chybělo.

Více si bojovými sporty vydělaly například i Ronda Rousey, Holly Holmová, či Amanda Nuňesové.

Když už jmenuji Taylorovou a Nuňesovou, dostávám se ke druhé skutečnosti. Obě ženy by si mohly nárokovat pozici nejlepší bojovnice planety, druhá jmenovaná to ostatně celkem bez uzardění také dělá. A při vší úctě k Shieldsové, většina fanoušků jim dává za pravdu. Možná i pro to, že minimálně Taylorová chápe, že srovnávat oba světy (mužský a ženský profesionální box) je holý nesmysl.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze