Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

POHLED Budera byl poškozen, Bösel zuří také. Spravedlnost by zajistilo video

  • Napsal Antonín Vavrda

Budera vs. BöselBudera vs. BöselPRAHA – Poslední hodiny hýbaly českou boxerskou scénou okolnosti zápasu mezi Dominikem Böselem (31-2, 12 KO) a Ondrou Buderou (14-21-1, 8 KO), ve kterém nakonec oficiálně vyhrál prvně jmenovaný favorizovaný Němec. A na verdiktu se nyní již nic nezmění.

Tři dny shánění informací, názorů a pohledů. Toť ode mě na úvod k celé záležitosti. Zápasu, který měl být pro Bösela poklidnou cestou k zelenému políčku v rekordu, ale vše se tak trochu zamotalo. Důvod? Dle jedné strany díky skvělému výkonu Budery, dle druhé zásluhou konspirace a vyčůranosti rozhodčích.

VÍCE K TÉMATU:

V ringu ve slovinského Ptuji zvedl Bohouš Rückschlos nad hlavu ruku českému chasníkovi, který dle prvního verdiktu vyhrál 2-1 na body. To ale favorizovaná strana jeho soupeře nenechala jen tak a kolem ringu se strhlo divadlo, jehož hlavní role obsadili: Bösel, jeho trenér Dirk Dzemski, supervizor Ondra Holubek a slovinský sudí Denis Kampl.

Jaké jsou výpovědi některých z aktérů?

Dle zkušeného českého rozhodčího řádili Němci jako černá ruka a potvrzuje verzi Budery, že vytvořili na Kampla obrovský tlak, aby svůj bodovací lístek změnil, což po několika minutách také udělal s odůvodněním, že si spletl rohy. Jeho opravené body zní 77-76 pro Bösela. Jeho kolega – Andrej Lendiel – se ve svém přesvědčení zviklat nenechal, jeho verdikt 78-76 pro Čecha zůstal v platnosti. Stejně jako 80-73 od Timoteje Pucka.

Mimochodem, jak Holubek, tak jeho dva parťáci – taktéž zkušení rozhodčí, Rückschlos a Radek Linka – se shodují, že šlo o naprosto vyrovnaný zápas, který mohl vyhrát jeden, či druhý rok. Že prostě měl nejspíše bývalý prozatímní mistr světa v polotěžké váze den blbec. A hlavně, že byl Budera skvěle připravený.

Z tohoto úhlu pohledu je minimálně morálně nepochopitelné, že mohlo ke změně bodování od rozhodčího dojít. A rozčarování české strany zcela logické. Navíc je třeba připomenout, že promotérem akce byl Dejan Zavec, bývalý mistr světa ve velteru, a dlouholetý boxer stáje SES Boxing. Té patří pochopitelně také Bösel. A aby toho nebylo málo, dle zvyklostí si platila magdeburská formace i vybraného soupeře svého hvězdičky, tedy Buderu.

Ostatně k tomuto sám Němec řekl: „Vážně věříš, že Ondra ten zápas vyhrál? Byl to můj sparingpartner, věděli jsme, do čeho s ním jdeme.“

Ano, autor těchto řádků středeční podvečer strávil komunikací také s protistranou. Jeho verze? „Vyhrál jsem všechna kola. 80-73 je správný verdikt, ten zbytek? Hrůza, ostuda. Rozhodčí (bodový) je pěkný podvodník, udělal to pro lepší výdělek,“ znělo z Magdeburgu.

Že by se Češi se Slovinci domluvili? Ne, dle jednatřicetiletého bijce z Freyburgu vedou nitky do Kosova, ostatně v této zemi se duelem – stejně jako v tuzemsku, nebo Německu – zabývali. Důvod je nasnadě, z kosovského Juniku pochází jistý Robin Krasniqi (51-6, 19 KO), poslední přemožitel Bösela. A oba muže čeká odveta. Pokud by ale svěřence Dirka Dzemskiho v sobotu prohrál, velký zápas za velké peníze by byl fuč.

Kde je pravda? Obě verze zní věrohodně, ani jedna ale nelze dokázat, protože chybí klíčový důkaz – video zápasu. A právě proto vyvstává na mysl nejedna konspirační otázka:

Ano, Dejan Zavec i dle českého svědectví měl s organizací velké starosti, byl ve stresu, takže se dá věřit tomu, že špatně pochopil požadavku od svých kamarádů z bývalé stáje a nejen, že vypnul pro tento duel stream, ale ani ho nenahrával. Napomáhají tomu i slova Bösela, který nepochyboval, že Buderu porazí a je přesvědčen o tom, že jej také porazil.

Na druhou stranu, jistota je jistota.

Jeho slova o tahaní nitek od kosovského rivala s německým pasem a také o Buderovi (Bösel naznačil, že vzal duel jako tréninkový, nešel do něj silově naplno) mají jednu výraznou trhlinu: proč pardubického protivníka v úvodních čtyřech kolech, kdy byl dle slov všech lepším, neukončil? Proč riskoval bodový verdikt? Že by naopak podcenění situace? Až moc velká sebejistota, která se mu nakonec málem nevyplatila?

To už se bohužel nedozvíme. Stejně jako neuvidíme oba znovu v ringu, Bösel totiž dle svých slov nechce mít s protistranou, kterou označil za podvodníky, už nikdy nic společného. Škoda, že pro svá silná tvrzení nemá (nebo nechce ukázat?) důkaz nejpádnější – video...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze