Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

POHLED Askren se zostudil přístupem, Paul boxu rozumí. K respektu potřebuje Furyho

  • Napsal Antonín Vavrda

Jake Paul po zápase s AskrenemJake Paul po zápase s AskrenemPRAHA – O víkendu se boxovalo o titul mistra světa, v UFC si to v parádní bitvě rozdali Whittaker s Gastelumem, všechny akce ale převálcoval souboj mezi Youtuberem Jakem Paulem (3-0, 3 KO) a veteránem MMA scény Benem Askrenem (0-1). Zaslouženě?

VÍCE K TÉMATU:

Musím říct, že mě nepřestává překvapovat lidstvo samo a jeho pokrytectví. Když před necelými čtyřmi lety předvedli čistou show Floyd Mayweather s Conorem McGregorem, většina bojové scény byla na špičkách, chytala se každé blbiny, každého náznaku toho, že jde o regulérní zápas.

Když si to o víkendu rozdali Paul s Askrenem, většina těchto lidí na to koukala skrz prsty, posmívala se jednomu, či druhému. V případě poraženého v tom pokračují dál. Najednou se dokonce spekuluje o tom, že byl výsledek a průběh domluven předem. Hmmm, zajímavé.

V mých očích je to prozaičtější. Zatímco pro boxerskou scénu ten duel skoro nic neznamenal, protože každý, kdo mu alespoň trochu rozumí, musel vědět, jak to dopadne (pokud Askren svými videi nekamufloval své skutečné dovednosti, což nekamufloval), jen ta MMA se zase chytla svého stébla naděje, že by konečně mohla ukázat boxu, kdo je tady pánem.

Neukázala, líže si rány a její zloba padá na hlavu Askrena, který přitom měl a má vše na háku, spolu s kamarády vtipkoval už dříve s oběma Youtubery a nejinak tomu bylo po zápase.

Právě tento přístup muže přezdívaného „Funky“ se mu ale vymstil. Sedmatřicetiletý Američan je skvělý wrestler, zápasník, má za sebou mrtě zkušeností, na bojové scéně se pohybuje vlastně déle, než je jeho přemožitel na světě. Tohle vše by mu stačilo, kdyby se bojovalo na jeho území, tedy v kleci a dle pravidel MMA. Pro box to ale je strašně málo. Zvláště, když postoj je jeho obrovskou slabinou.

A při vší úctě, ani s Freddiem Roachem ho za měsíc, dva nevypiluješ. V tu chvíli jsou mu totiž zkušenosti a věk překážkou. Být mu patnáct, nemít za sebou tolik zápasů na žíněnce a v kleci, tolik návyků, troufám si říct, že by v sobotu v noci vypadal v ringu lépe.

To je právě to, co většině fanoušků a také bojovníkům, kteří jsou ovlivněni v názorech více tužbami než realitou, nedochází.

Jake Paul je na první pohled fracek. Kluk, který s bráchou šikovně využil současné společnosti a doby, díky čemuž si zajistil kvalitní živobytí, kterému se většina ani nepřiblíží. Už to ale zároveň krom nadávek na nespravedlnosti žití zaslouží respekt. Ukazuje, že hloupí rozhodně nejsou. A že mají také jistou cílevědomost.

Tommy Fury vs. Jake PaulTommy Fury vs. Jake Paul

Kterou poslední dva, tři roky prokazuje mladší z bratří také v ringu. Zatímco normální smrtelník musí tréninku (nejen v boxu, ale obecně) obětovat volný čas, který by mohl věnovat partnerům, rodině, kamarádům, případně mít kliku na flexibilní práci, Paulovi tohle vše odpadá. Naopak, když s někým chce trénovat, má dveře otevřené vlastně všude.

S ohledem na věk (24 let) tak může za necelé tři roky udělat v boxu progres, o kterém se nikomu z nás normálních smrtelníků ani nesní. Pokud alespoň trochu chce. A znovu – můžete ho nenávidět – ale on chce. Přípravu na Askrena strávil v Nevadě v čistě boxerském kempu s kluky, kteří bojovali o tituly mistrů světa.

Ne, tenhle kluk si opovržení nezaslouží. V mých očích už jistý respekt za výše popsané má, s ohledem na fakt, jaký jsem sám trémista, obdivuji – stejně jako v případě Joshuy – to, jak se umí vypořádat s tlakem na první dobrou. Ano, vše má nalajnováno, jede se dle jeho kolejí, ale přesto očekávání na jeho osobu jsou obrovská a když se rozsvítí rampy, znervózní i daleko zkušenější frajeři, než je Paul.

Každopádně, skutečný respekt k jeho boxerským dovednostem může získat jen proti boxerovi. Na úvod si poradil s muzikantem. Ve druhém duelu se sportovcem, ale z jiného odvětví. Ve třetím s bojovníkem, ovšem ne boxerem.

Teď je řada na boxerovi. A jeden zajímavý se mu sám nabízí. Je mladším bráškou Tysona Furyho, je ve stejné váze a také on si zatím umetá cestičku k lukrativnějším zápasům. Ano, Tommy Fury (5-0, 4 KO). Pokud je Paul tak chytrý, jak si myslím, že je, moc dobře si to sám uvědomuje.

Dojde k dohodě a ukáže „koule“, nebo nabije svým kritikům a raději sáhne po dalším MMA bijci Dillonu Danisovi či dokonce Conoru McGregorovi, kteří jsou sice na vyšší úrovni než Askren, ale pořád to nejsou boxeři (navíc z jeho váhy, stejně jako byl přirozeně menší i Askren)?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze