Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Tyson vs. Fury, Joshua či Wilder. Opatrnost je na místě, zkusit by se to mohlo

  • Napsal Antonín Vavrda

Jones vs. TysonJones vs. TysonPRAHA – Pořád není klid. Legendy Mike Tyson a Roy Jones Jr. sice odboxovali svoji exhibici v noci na neděli, přesto se jejich souboj neustále řeší. V boxerské komunitě i mimo ni.

George Foreman označil setkání obou slavných boxerů za nejlepší exhibici, kterou kdy viděl. Následně pronesl, že Mike Tyson má na to, aby ještě boxoval oficiální zápas a prohnal špičku těžké váhy. Především jemu se poklonil také prezident UFC Dana White (že by čuchal šanci, jak jej využít pro svůj byznys?). Chválili také české osobnosti v čele s Lukášem Konečným a Rudou Krajem.

VÍCE K ZÁPASU #TYSONJONES:

Nebudu zastírat, že souboj jsem si užil za komentátorským pultíkem také já sám.

Na sociálních sítích se vzápětí rozjely diskuse na téma: „Má Mike Tyson na to, aby se poměřoval s hvězdami těžké váhy současnosti?“

On sám se do tohoto momentálně pouštět nechce. Chce spolu rozjet svůj projekt Legends Only League (něco podobného má v hlavě také Snoop Dogg a promotéři z Triller, kteří chtějí rozjet nápad jménem „Fight Club“).

Na exhibice se mu nabízí – a to hodně ostře – rival Evander Holyfield, ve čtvrtek se přihlásil také Buster Douglas, muž, který v roce 1990 ukončil mýtus jménem „neporazitelná bestie Mike Tyson“.

Toto vše ukazuje, že projekt se povedl. A zároveň ukazuje, že je třeba opatrnost. O návratech mluví také Lennox Lewis, Antonio Tarver, otočil v tomto ohledu lehce i Sugar Ray Leonard. „Liga veteránů/legend“ by měla kde brát.

Ale reálné souboje? S těmi nejlepšími současnosti?

Ano, také já bych to rád viděl. Ale jak řekl Terence Crawford, je třeba žít realitou a ne snít. Je třeba si legendy užívat, ne je nechat drtivě padnout na pusu. To by totiž ničemu nepomohlo.

Produktivní sportovní věk se mění, prodlužuje.

LeBron James dominuje v basketbalu v pětatřiceti letech a nevypadá to, že by měl letos, nebo příští rok končit.

Totéž platí pro jeho vrstevníka Cristiana Ronalda ve fotbale, Leo Messi – jeho velký rival – je jen o dva roky mladší.

Rogeru Federerovi už se pomalu, ale jistě blíží čtyřicítka, stejně tak Sereně Williamsové.

Vladimir Kličko vlastně jeden z nejlepších zápasů kariéry – proti Anthonymu Joshuovi – odboxoval už coby už coby jednačtyřicetiletý veterán.

Tyson sice odbouchal na 56 profesionálních zápasů, ale veskrze příliš otlučený není. Amatérská kariéra krátká, drsné bitky mezi profíky by se daly spočítat na prstech ruky (tím nedegraduji jeho kariéru, ale drtivou část kariéry sekal soupeře jako na běžícím pásu). Patnáct let veskrze odpočíval, tělo dostávalo zabrat, ale trochu jinak.

Pořád ale platí, že už mu je 54 let! To je 13 více než bylo Kličkovi. Je téměř o dvacet více než Jamesovi s Ronaldem. Dle jeho slov s ním dokázal jednou otřást také Jones Jr.

Co z toho vyplývá?

Pokud oba projdou lékařskými testy příslušné státní komise, ať dostanou Tyson a Holyfield reálné profesionální licence. Protože, řeči Andyho Fostera, šéfa Kalifornské státní komise, ohledně strachu o zdraví obou legend (Tyson a Jones Jr.) jsou stejně krásné jako pokrytecké ve chvíli, kdy udělil profesionální licenci naprostému amatérovi Natemu Robinsonovi, který si došel pro nebezpečné K.O. od Jacka Paula.

Ať si Tyson s Holyfieldem střihnou regulérní zápas. Na více tříminutových kol. Bez jakýchkoliv omezení. Ať ukážou, co v nich skutečně je, když nebudou útočit soupeři jen na tělo a údery na hlavu nebudou kontrolovat, brzdit. A pak můžeme podobnou debatu začít znovu.

Zda má vítěz jejich setkání dostat šanci vstoupit do historie tím, že by se pokusil stát suverénně nejstarším mistrem světa v těžké váze, nebo zda má navždy zůstat u toho, že padesátníci mají – když už je to doma na gauči nebaví – dělat hlavně show a lákat k bojovým sportů nové a nové fanoušky.

Protože to se rozhodně povedlo!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze