Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Tříminutová kola v profi pro ženy. Touží snad po rovnoprávnosti i v úmrtí?

  • Napsal Antonín Vavrda

Estradová vs. Esparzová / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Je to týden, co se na galavečeru #CaneloKovalev představily poprvé v desetikolovém zápase vypsaném na tříminutová kola také ženy. A byť zranění Marlen Esparzové, kvůli kterému duel se Seniesou Estradovou skončil předčasně, nemělo s tímto faktorem nic společného, stejně by se měla Nevadská komise zamyslet. A také ženy volající po rovnoprávnosti za každou cenu...

„Jsem žena. V ringu bojuji s někým, kdo je taktéž žena jako já. Jsme stejně velké, stejně silné, takže nevidím důvod, proč bychom nemohli bojovat stejně jako muži tříminutová kola. Je to stejné, jako když se říkalo, že ženy nemohou běhat maraton. Tvrdí, že mají studie, ale já žádné neviděla, mne nikdo netestoval,“ pronesla ještě před víkendem Marlen Esparzová.

DALŠÍ KOMENTÁŘE NA NAŠEM WEBU:

Reagovala na skutečnost, že se některým – v čele s WBC – nelíbilo, že bude s rivalkou boxovat tříminutová kola, což jim Nevadská sportovní komise dovoluje. Pokud s tímto krokem souhlasí obě boxerky.

„Tohle ode mne není neúcta k organizacím, ale tohle je můj život bojuji celý život. A chci spravedlnost, rovnost. Proto prosazují tříminutová kola také v profesionálním ringu i pro ženy,“ přidala žena, která má doma tituly mistryně světa i olympijský bronz z amatérského ringu. V něm zažila jak dvouminutovky, tak tříminutovky.

Slova Esparzové mají něco do sebe, lze s nimi ale i dost důrazně nesouhlasit.

Ano, ženy běhají maraton, ale jen tak pro zajímavost: světový mužský rekord je o třináct minut lepší než ten ženský.

Například na posledním Bostonském maratonu se pod jeho hranici vešlo všech nejlepších patnáct mužů, rozdíl mezi mužským a ženským vítězem bylo 16 minut.

Tím nechci shazovat ženy, proti rovnosti nic nemám. Musí mít ale jako všechno smysl a hlavu a patu. Nelze srovnávat nesrovnatelné. Pokud žena přijde na pohovor do práce a dostane horší nabídku než muž, který žádá o stejný post, je to špatně.

Pokud ale chce žena srovnávat svoji vytrvalost a sílu s mužem, je to holý a čirý nesmysl. A pokud navíc ještě použije jako argument právě maraton? Právě ten je naopak důkazem, že třicet minut strávených v ringu pro ženy není totéž, jako třicet minut strávených v ringu pro muže.

Zvláště v době, kdy se kvůli několika úmrtím mezi šestnácti provazy v relativně krátké době spekuluje, že i mužské duely jsou zbytečně dlouhé.

Ženské tělo prostě není geneticky tak silné a odolné jako to mužské. Je to dané vývojem, to prostě popřít nelze. Ať se to feministkám líbí, nebo ne. Případné shazování do vah a další okolnosti ohrožují muže a ženy ještě více. Zvláště, když podíl vody v těle u žen (a nejen vody) ovlivňují například i antikoncepce či menstruace.

Pokud nechtějí Esparzová a spol. vyrovnat mužům v tom, že budou v ringu umírat, pak jsou tříminutová kola u titulových zápasů čirým nesmyslem.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze