Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Těžkou váhu může rozhodnout jeden úder. Povětkin tomu dal razítko (video)

  • Napsal Antonín Vavrda

Povetkin vs. Whyte / zdroj foto: Boxingscene.comPovetkin vs. Whyte / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Boxerský svět zažil po týdnu další překvapení. Ze dvou počítání dokázal Rus Alexander Povětkin (36-2-1, 25 KO) knockoutovat favorizovaného Brita Dilliana Whyta (27-2, 18 KO) a řádně zamíchat kartami v těžké váze. A ukázat, že některé rčení mají své opodstatnění.

Těch důkazů už zažil box, a hlavně těžká váha spoustu. Nejen v profesionálním, ale amatérském ringu. Ale dlouho ne tak důrazné, jako nyní.

PŘEDCHOZÍ KOMENTÁŘE:

Ano, sám Whyte dokázal loni vyhrát z počítání, Vladimir Kličko na chvíli otočit běh dějin v souboji s Anthonym Joshuou, stejně jako to loni předvedl Andy Ruiz opět s Joshuou. Ale nikdo z nich nepředvedl to, co Povětkin.

Nebo například v roce 2013 na amatérském mistrovství světa v Almaty Ázerbájdžánec Magomedrasu Medžidov, který dvě kola s domácím favoritem Ivanem Dyčkem prohrával, ovšem v tom třetím předvedl parádní K.O.

Tak jako nyní Povětkin. Tři kola oťukávané proměnil ve čtvrtém Whyte v jednoznačnou záležitost, když Rusa dvakrát poslal k zemi. Hlavně druhý down byl hodně těžký. Jenže Brit tentokrát, což mu je ostatně vytýkáno nejvíce a osobně to také nechápu, nepředvedl onen instinkt zabijáka. Nedorazil Rusa hned, nepokusil se o to.

Sám to vysvětloval opatrností, že věděl o tom, jak je ten nebezpečný, když je otřesený. Jenže za tuto opatrnost nakonec stejně zaplatil. Těžkým knockoutem, který mu způsobil bolehlav i kvůli velkým, titulovým tužbám.

Těžkým knockoutem, který vehnal do úst většiny těch, kteří duel hodnotili (a poté si do Whyta i rýpli) onu známou formulku: „Boxerský zápas může rozhodnout jeden úder. A těžkou váhu obzvlášť.“

Dlužno dodat, že Povětkin si podobný úspěch zaslouží. I díky tomu, že se vyhýbá médiím, jede si to svoje, v tichosti, nenápadně, je tak trochu nedoceněnou těžkou vahou posledních dvou dekád. A když si odmyslíme bratry Kličky a Tysona Furyho, tak při vší úctě ke všem ostatním, je právě Povětkin hned za nimi v žebříčku nejlepších těžkých vah nového tisíciletí.

Přesto na své největší (nejvýraznější) vítězství mezi profesionály dosáhl až nyní. Kousek před 41. narozeninami.

A jsem moc zvědav, jak bude vypadat odveta. Whyte je momentálně asi silnějším boxerem. Zralý, tvrdý, nebezpečný a ač by to po sobotě mohlo vypadat jinak, tak i odolný. Jenže opět – těžká váha je někdy o jednom úderu.

Kdo jej zasadí při jejich druhém setkání?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze