Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Prezidente WBC, milá WBA, budu rád Neandrtálec. Vaše pásy jsou výsměchem

  • Napsal Antonín Vavrda

Prezidenti WBC a WBAPrezidenti WBC a WBAPRAHA – Hodně ostře zajel do fanoušků, boxerů i expertů prezident Mauricio Sulajman kvůli řešení jeho vlastního nápadu – statusu „Franchise champ“ v některé z vah. Otázkou je, zda by neměl nejdříve začít sám u sebe. A aby nelitoval, pokud by jeho výzev lidé vyslyšeli.

„Ať už jsi fanoušek, novinář, boxer, trenér nebo promotér, pokud chceš ignorovat titul Franchise, může zůstat zpět v době kamenné a klasické éře boxu. Jsme organizace, která způsobila revoluci v tomto sportu, udělala mnoho pro novou éru, pro to, aby box dostala do současné doby,“ zakončil Sulajman povídání s novináři na téma „Franchise champ“ a naprosto nepřehlednou situaci v našlapané lehké váze.

PŘEDCHOZÍ KOMENTÁŘE:

Upřímně, pokud bych měl možnost s ním mluvit místo amerických kolegů, za výzvu bych mu poděkoval a poprosil, aby s onou progresivitou raději přestal. A že by se mohl zkusit živit něčím jiným, než vysáváním všech skrze vlastní nesmyslná pravidla a pásy. Ostatně byl to jeho otec a lidé kolem něj, kteří kvůli hamižnosti (ne progresivitě) stojí za rozpadem původní jedné světové boxerské federace (NBA).

Ano, WBC se nedá upřít, že zkouší tu lepší, tu horší novinky. Že přišla s programem „Čistý box“, který tlačí rohovnický sport do namátkových dopingových kontrol. Že zkouší různé možnosti pro co nejpřesnější bodování, že podporuje a pomáhá s pravidly boxu směrem k bezpečnosti bojovníků například průběžnými váhovými limity před titulovými zápasy.

Jenže vše má odvrácenou tvář. Například u těchto kontrolních vážení není žádná kontrola, alespoň formou videa. Ne, boxer vyplní a podepíše formulář WBC, k tomu přidá fotku s vahou na váze a hotovo. Že to lze snadno obejít, není třeba dodávat.

Stejně jako ono namátkové testování na zakázané látky. Ale tady je třeba říct, že alespoň nějaký bič na boxery a jejich týmy visí. Byť co si budeme povídat, někteří jsou si rovni a někteří rovnější. A zrovna pro WBC to platí dvojnásob.

Stále častěji si říkám, proč vlastně boxeři a promotéři potřebují oné federace, když si pořád stěžují na to, jak je pumpují o peníze (byť Sulajman tvrdí, že boxeři díky němu ty peníze vydělávají) a stěžují jim situaci? Nebo jsou stejní pokrytci jako mexický funkcionář a jen si nevidí do huby?

Jsou tu „The Ring“ pás, který kopíruje status „lineal champ“, je tu nezávislý rating ESPN, je tu nezávislá IBHOF (Mezinárodní síň slávy), o jejíž členech rozhodují BWAA (Asociace boxerských novinářů). Všechny tyto organizace fanoušci i sami bojovníci (a promotéři) nesmírně respektuji, nemají žádné kontroverze, tak proč nemáme tyto pásy, respektive z toho nevznikne jeden (max. dva)?

Bez stupidních poplatků, protože by tím ztratili onu nezávislost, vedlo by to k podobným zhůvěřilostem, jako nyní předvádí WBC, nebo WBA – viz duel o titul regulérního šampiona mezi Trevorem Bryanem a Bermanem Stivernem, který ani v jejím ratingu nebyl a který je už dávno vyčichlý. Stejně podobný pás má hodnotu dražšího toaletního papíru.

Dle mého by bohatě stačily národní, kontinentální a výše zmíněný titul (tituly), protože vše ostatní je jen jedno velké divadlo a problém boxu, který je díky tomu ne jednotný, ale pořádně roztříštěný.

Nevěřím tomu, že by lidé a fanoušky pak za podobné souboje, kde by jedinými překážkami byly zájmy promotérů (a konečně by se na ně dalo ukazovat prstem a byli by pod ještě větším tlakem), neplatili vstupenky či PPV (streamy).

Takže milý Sulajmane, já budu moc rád Neandrtálcem, který se vrátí do doby kamenné, jak vy označujete léta 80. a starší minulého století. Pro box by to nebyla cesta vzad, ale vpřed.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze