Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Mike Tyson ukázal obří sílu. Fyzickou i mediální, box by toho měl určitě využít!

  • Napsal Antonín Vavrda

Mike Tyson / zdroj foto: archiv Mika TysonaMike Tyson / zdroj foto: archiv Mika TysonaPRAHA – Poslední dny světem sportu a boxu především hýbe jméno Mike Tyson. Muž, jehož opravdu velká kariéra skončila de facto před třiadvaceti lety, znovu ukázal, co v něm dříme. Jak výjimečnou osobností, ať už pozitivní, či negativní, vlastně je.

Stačilo pronést, že se navlékl opět rukavice. Že ho všechno bolí, ale že chce zkusit alespoň nějakou charitativní exhibici. O pár dní později přidal šestivteřinové video, které málem zbouralo sociální sítě a kterým navnadil boxerské a své fanoušky.

VÍCE K NÁVRATU MIKA TYSONA:

Že patří tyto řádky jednomu z nich? Nemám problém přiznat: ano!

Ale pojďme si udělat jen malou sondu. Trochu čísel a probrat se statusy i komentáři.

Než Tyson ono video pustil do světa, měl na Instagramu kolem 9,2 milionů sledujících. Aktuální číslo je o milion vyšší. Ono video shlédlo 9 milionů uživatelů. A další statisíce ho „kradlo“ a šířilo dál. To jsou ohromná čísla.

Jen pro zajímavost, Dwayne „The Rock“ Johnson, jedna ze tří vůbec nejsledovanějších osobností této sítě s 182 miliony fanoušků má u svých videí – vezměme ty tréninková – mezi třemi až šesti miliony shlédnutí!

Komentáře u videa Tysona jsou veskrze pozitivní. A to z řad fanoušků, tak i dalších celebrit. Ze všech odvětví, od sportu, po byznys, nebo film. Co to značí? Že jedna z nejlepších těžkých vah historie má obrovský respekt. I patnáct let po konci kariéry. Více než dvacet po konci té opravdu velké. Přes všechny průšvihy i osobní tragédie (úmrtí dcery Exodus).

Když o návratu po letech mluvili jiní, ostrém návratu, podobný respekt a okouzlení nepanovalo. Namátkou třeba Frank Bruno, nebo Chris Eubank Sr.

Můžete si o Tysonovi myslet své, pořád ale jednoduše platí, že pokud se kdekoliv na světě zeptáte náhodného člověka na ulici, jakého boxera zná, drtivá většina si vybaví dvě jména: Tyson a Ali (Clay).

„The Baddest Man on the Planet“ dělal dlouhou dobu boxu i svému jménu svými výstřelky ostudu. To nezpochybňuji. Každý, kdo ale alespoň trochu čte, nebo sleduje dění, si musel všimnout, jakou proměnou i on prošel. Žije spořádaný život, pěstuje pro léčebné účely konopí, sem tam někomu poradí. Nikam se necpe, přesto je všude vítán s otevřenou náručí.

Před pár lety to bylo kvůli jeho průšvihům, nyní kvůli jeho nezpochybnitelnému charismatu.

Je to pár týdnů, co se podruhé postavil v exhibičním souboji s o generaci mladším Jorgem Arcem do ringu nejlepší mexický boxer historie Julio Chavez Sr., který je o čtyři roky starší než Tyson. Bylo se nač dívat, rozhodně to nebyla nuda.

Ano, těžká váha je něco jiného. Ano, Tyson ukázal jen šest vteřin a poté fotku, na které vypadá jedním slovem úchvatně (až tak dobře, že se tomu nechce věřit, jak ji okomentoval například Lukáš Konečný, když jsem se ho na comeback legendy ptal).

Chce to více. Chce to, aby si vyzkoušel sparingy, větší zátěž, větší otřesy, nebudeme si nic nalhávat, kosti věkem chřadnou, měknout, pro mozek je pak o to větší nebezpečí.

Už ale jen to, že se o jeho comebacku mluví, je pro box v této době skvělé. A teď si představte, že by nakonec neskončilo jen u exhibičního klání. Upřímně, kdo jiný by měl restartovat (nejen) sportovní svět ochromený „malým koronavirem“ než „Stále nejstrašnější muž planety“ mezi šestnácti provazy proti serióznímu soupeři?!

Sport přišel o fotbalové Euro. O velké tenisové (Tyson jen velkým fandou bílého sportu) akce. O olympiádu. Pokud by se v roce 2020 vrátil Mike Tyson do boxerského ringu, mohlo by jít bez přehánění o sportovní událost roku.

Ano, sním. Ale v mých očích krásný sen. Ona totiž paradoxně ta dlouhá nečinnost a hledání sama sebe může i přes věk Tysonovi nahrávat. Všichni víme, že v nejlepší formě byl, když ho tento sport bavil, když ho hnalo vpřed srdce bojovníka a strach ze zklamání milovaného kouče Cuse D'Amata, nikoliv touha po bohatství.

A jsem jediný, kdo ten žár v Tysonovi v onom videu znovu na chvíli zahlédl?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze