Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Kouzla Dona Kinga fungují. Ale ke škodě boxu, proč už není dávno v důchodu?

  • Napsal Antonín Vavrda

Don KingDon KingPRAHA – Původně měl být na tomto místě v tuto dobu text k souboji Manuela Charra (31-4, 17 KO) s Trevorem Bryanem (20-0, 14 KO). Jenže všechno je jinak. Prvně jmenovaný na Floridu nakonec ani neodletěl a Američan si to rozdá se svým vyčichlým krajanem Bermanem Stivernem (25-4-1, 21 KO). Zda o titul, toť otázka, ovšem ne podstatná...

Předně je třeba říct, že se člověk musí na konflikty dívat z obou úhlů pohledu. A že nikdo, kdo je přímo u zdroje nikdy neřekne pravdu. A tak, jak to ve skutečnosti je.

DALŠÍ NOVINKY Z RUBRIKY:

Manuel Charr rozhodně není žádný svatoušek, dlouho se zaštiťoval německým pasem, přitom jej neměl, a tak se jeho radost ze zisku druhořadého šampionského pásu WBA v těžké váze změnila v ještě větší frašku než jeho původními prohlášeními, že se prvním mistrem světa z Německa v těžké váze od dob legendy Maxe Schmelinga.

Od oné výhry na Alexandrem Ustinovem v listopadu 2017 neboxoval. Částečně vlastní vinou, částečně díky byrokracii, kterou WBA kolem regulérního pásu rozpoutala. Přitom jde o titul, který stejně nikdo nebere vážně, za skutečného šampiona této federace všichni vnímají Anthonyho Joshuu, který má status „Super“ šampiona.

Těžko říct, zda kvůli stínu, nebo pro ten stín se kolem pásu WBA děje to, co se děje. Rozhodně to ale není správné, boxu to naopak v očích fanoušků škodí. A ještě více v očích těch, kteří o něčem podobném nemají ani povědomí.

Nejdříve držel federace doslova za koule Fres Oquendo. Jen díky písemnému slibu, že může o pás bojovat znovu, když o něj sporně prohrál s Uzbekem Ruslanem Čagajevem. Co na to, že mu je nyní už 47 let a že od této bitvy datované do léta roku 2014 nestál v ringu. Pět let skákala federace dle toho, jak Oquendo pískal.

Don King s boxerskými legendamiDon King s boxerskými legendami

Poslední rok jeho štafetu přezval někdo jiný. Mistr nad mistr v říkání polopravd, kamufláži, hledání kliček, prostě v podlosti – Don King. Byť mu letos bude už 90 let a byť už dávno nemá na box vliv jako před lety (chvála Pána Boha), pořád to umí. Pamatujete, jak dokázal navézt před sedmi lety do titulového zápasu Bermana Stiverna? Tehdy na to ještě měl, rozhodně to nebylo na škodu.

Odveta s Deontayem Wilderem před čtyřmi lety už ale byla fraška. Stejně jako dění kolem (ne)uskutečněného souboje s dopingovými pravidly porušujícím Alexandrem Povětkinem. Mimochodem, právě tento Stiverne má dnes bojovat na placeném PPV (za 13 dolarů od 1:00 hodin) s Bryanem místo Charra. Dokonce se spekulovalo o tom, že oni dva by nakonec boxovali o pás.

Pokud tento zápas WBA schválí, přestože Stiverna nemá k této chvíli v patnáctce svého ratingu, jen dokoná frašku kolem tohoto „sranda“ pásu. Mimochodem, na tuto výměnu („B.Ware“ za Charra) se Don King připravoval celou dobu. Ano, Syřan a jeho promotér Erol Ceylan také nejsou andílci, jejich průběžná prohlášení o problémech s vízy a smlouvami musí člověk brát s nadhledem, ale...

Don King s ex-prezidentem Donaldem TrumpemDon King s ex-prezidentem Donaldem Trumpem

I američtí novináři tak nějak průběžně upozorňují na čtyři fakta:

1. Seminole Hard Rock Hotel and Casino o tom, že by v jeho prostorách měl nějaký galavečer proběhnout, vůbec neví (mimochodem dosud ho na svých stránkách nemá).
2. Na galavečeru měl o pás WBA v křížové váze bojovat Kazach Bejbut Šumenov. Na kartě už ale také nefiguruje.
3. Za duel Charr vs. Bryan zaplatil v dražbě WBA přesně dva miliony dolarů. Tyto peníze ale nikdy na federaci neodeslal.
4. Původně měl dle prohlášení Dona Kinga boxovat se Stivernem jeden ze zápasů Christopher Lovejoy. Ten se přitom mezitím chystal na jiný souboj na jiném místě. Padly oba, mimo jiné proto, že Lovejoy stále patří smluvně Kingovi, leč on si myslí něco jiného.

Ostatně právě v tomto ohledu je Don King mistrem nad mistry. Ačkoliv jej pověst předchází, ačkoliv jeho vliv slábne, pořád i v téměř devadesáti letech umí skrze papír a inkoust s lidmi dokonale manipulovat. Zvrácená část vaší osobnosti jej může za to i obdivovat, na druhou stranu by už nebylo od věci, kdyby se rozhodl začít si konečně užívat důchod. Nárok na něj má. A peníze určitě také, minimálně za poslední galavečer něco uspořil...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze