Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Koho Vémola inspiruje?! O nutnosti Spence vs. Crawford a další frašce Floyda

  • Napsal Antonín Vavrda

Karlos Vémola po zápase s Václavem Mikuláškem / zdroj foto: Oktagon MMAKarlos Vémola po zápase s Václavem Mikuláškem / zdroj foto: Oktagon MMAPRAHA – Byl to hodně zajímavý víkend. Pojďme si ho rozebrat v tradičním komentáři...

OKTAGON 19: VYKŘIČENÝ BONUS VEČERA A AŽ MOC DIVOKÁ TISKOVKA

Mikulášský večer sice neskočil senzačním triumfem Mikuláška, tedy Václava Mikuláška, přesto jsme se u televizních obrazovek nenudili. Upřímně musím říct, že se Oktagonu povedly upoutávky na turnaj i samotný hlavní chod.

Jak to nakonec dopadlo, je věc druhá, ale za tu dobu, co sleduji bojové sporty, jsem viděl „zamrznout“ daleko zkušenější borce, než jakým je Mikulášek. Jsem hodně zvědav, jak se k tomuto souboji postaví, protože od něj i jeho týmu jdou lehce protichůdné názory na to, jestli je sportovcem, nebo není. Já se osobně přikláním spíše k tomu, že minimálně přípravu na tento duel jako sportovec pojal.

Jejich souboj ale de facto potvrdil můj týden starý sloupek a předchozí slova v K.O. Magazínu o tom, že současná scéna není boom MMA jednoduše připravená. Karlos Vémola tvrdí, že chce inspirovat mladé, že na sobě nese tíhu zodpovědnosti. A já se ptám? Čím je chce inspirovat? Jakou tíhu na svých širokých zádech nese?

V mých očích jediné, čím inspiruje, je jeho tréninková morálka. Jinak? Život celebrity, vykřičený bonus večera, který si nejen dle mého zasloužili tentokrát opravdu jiní – třeba Matěj Kuzník za parádní válku, nebo Lucka Pudilová za silný osobní príběh –, nebo přepálené emoce, kdy nechtěl Mikuláška ze škrcení (lámání vazu?) pustit a poté ostrý atak vůči němu? V tuto chvíli mohl ukázat, jaký je pán, jaký je frajer, že „je více než soupeř“, ale nic takového.

Jaký to rozdíl oproti Attilu Véghovi, který po ukončení bitvy s ním stáhl úder, šel se radovat a poté kontrolovat stav soupeře. Jediné, co snad slouží Vémolovi ke cti, je fakt, že se chtěl na tiskovce omluvit, což mu energický Mikulášek nedovolil.

Ano, budu nepopulární, ale je to jednoduché – podobným chováním přitahuje k tomuto sportu jen podobně smýšlející individua, nikoliv ty, které by měl. Inspiruje sobě podobné. A může být v soukromí nakrásně milujícím tatínkem (což nezpochybňuji, že je), či milovníkem fauny a flory. Ukázat pokoru, respekt, povzbudit, to je známka chlapství, nikoliv „chování na hulváta“.

Ještě má šanci. Pokud se postaví na začátku roku Samuelu „Pirátovi“ Krištofičovi. Tam do určité chvíle náznak respektu byl, pokud u toho zůstane a oba se budou provokovat, ale slušně a vtipně, máme se nač těšit. Protože „Pirát“ rozhodně zábavný být umí. A vlastně i Vémola, když si tedy sundá masku „největšího drsňáka planety Země, naší galaxie a přilehlých vesmírů“.

A zajímavé bude, jak se k tomuto postaví promotéři a polská klika. On totiž dává stejný smysl i souboj Krištofiče s Robertem Bryzczkem, se kterým se měl utkat už nyní. Oficiálně kvůli covidu, neoficiálně se duel odsunul i pro to, aby se slovenský sympaťák dostal do zápasové pohody. Pochopitelné. Stejně jako taktizování obou týmů, manažerů i promotérů. Bez toho by to nebylo ono a je to důkaz toho, že v tomto případném souboji jde o hodně.

Osobně jsem na to hodně zvědav, už jen pro to, že postupně se plnícím žebříčkům Oktagonu v jednotlivých vahách by šampioni slušeli.

SPENCE SE VRÁTIL VÍTĚZNĚ A TEĎ ŠUP NA CRAWFORDA

Krátce po konci Oktagonu 19 si svůj sportovní vrchol užili také boxerští fanoušci. Errol Spence Jr. se vrátil po těžké nehodě a dlouhé pauze kvalitně připraven, Danny Garcia jej sice dokázal ohrozit, natrefovat, ale k výhře měl po celý duel hodně daleko.

A souhlasím se svými zámořskými kolegy – cokoliv jiného, než zápas Spenceho s Terencem Crawfordem by bylo zklamání. Pokud chtějí oba v historii svůj odkaz, po kterém mluví, měli by se spíše inspirovat Rayem Leonardem, Thomasem Hearnsem či Robertem Duranem než dvojicí Floyd Mayweather – Manny Pacquiao. Ti ten zápas totiž až tolik nepotřebovali, byť ho všichni chtěli, v případě Spenceho a Crawforda je ale situace jiná.

Snad to kluci i promotéři pochopí, nikdo ze zainteresovaných není v tomto byznysu týden...

FLOYD MAYWEATHER VS. LOGAN PAUL

A když už jsem zmínil Mayweathera, nemůžu ho vynechat ani podrobněji. Také on není v tomto byznysu týden, byť už je oficiálně pět let důchodcem (ano, souboj s Conorem McGregorem coby oficiální zápas neuznávám a nikdy ani nebudu).

Potvrdil o nyní, když tak trochu nečekaně a mimo veškeré dění vypálil v neděli odpoledne (v zámoří) do světa novinku, že si střihne 20. února 2021 exhibici s Youtuberem Loganem Paulem. Podrobnosti ještě jasné nejsou, ale už se rojí otázky a spekulace. A to i od těch, co bojové sporty nesledují.

Odpověď?

Za mě jediná: tohle je OPRAVDU EXHIBICE. A exhibice, která rozhodně není dělaná pro dobro boxu (byť oba budou jistě tvrdit něco jiného), ale pro dobro jejich. Pro jejich ega a bankovní účty. Spousta lidí celého světa, Česko nevyjímaje, jen těžko rozlišuje. Slyší slovo exhibice, nebo celebrita, kam nyní patří i Youtubeři a zní jim to vždy stejně. Ale stejné to není.

Comeback legend Mika Tysona a Roye Jonese Jr. dával smysl, a nakonec se tato exhibice povedla. Pokud tedy hodnotíme čistě tyto dva muže, nikoliv dění kolem nich. Což ale přikládám zčásti i tomu, že nikdo vlastně nevěděl, co může očekávat.

Stejně tak za mě dával smysl souboj Marpo vs. Rytmus v českých luzích a hájích. A pokud by to dopadlo a pokud by to Lukáš Konečný ukočíroval, tak mi přišlo zajímavé, aby si rozbili čumáky politici Pavel Novotný a Jarda Foldyna. A koneckonců mi dává smysl i sportovní kariéra mladšího z dvojice Paulů – Jacka. Na rozdíl od staršího brášky to nebere jako šanci se ještě více zviditelnit, pohonit ego (to samozřejmě také, ale není to primární důvod) a vydělat balík.

Vnímá to jako seriózní šanci něco dokázat a pokud se mu bude Mike Tyson coby rádce a „manažer“ věnovat, třeba z něj něco i bude. Dokonce si myslím, že by dával smysl BOXERSKÝ SOUBOJ a Conorem McGregorem (sportovně rozhodně větší než zmíněná show #MayMac). Byť ano, ani mně jeho chování prostě nevoní. Ale pokud se pokusím najít paralelu mezi ním a Vémolou, podívejte se na poslední pozápasová vyjádření Karlose a Jacka...

Tohle vše u dvojice Mayweather – Paul prostě postrádám. Tam prostě a jednoduše jde jen a pouze o prachy. Pak znovu prachy. A ještě jednou prachy. Hlubší význam v tom skutečně nehledejte a už vůbec ne možnost přitáhnout k tomu sportu seriózní zájemce. Skoro si říkám, že to, co Paulové svými dosavadními kroky začali, k čemu se přidali nyní Tyson, Jones a další legendy, tak může při špatné prezentaci a náhledu na výše zmíněnou dvojici zase pěkně zadupat do země.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze