Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Fenomenální Canelo. Pachuť kvůli GGG zůstane, ale tenhle chlap je skvělý

  • Napsal Antonín Vavrda

Canelo Alvarez / zdroj foto: Boxingscene.comCanelo Alvarez / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Byl to velký víkend. Víkend, který dal světu bojových sportů prohru Badra Hariho, comebacky Sergia Martineze či Felixe Sturma, dominanci Gennadije Golovkina, nějaké ty kontroverze a naprosto nezpochybnitelné vítězství Canela Alvareze (54-1-2, 36 KO).

Kariéru mexického ryšavého kluka pozorně sleduji od zápasu s Matthewem Hattonem v roce 2011. Tehdy se stal poprvé mistrem světa. V jednadvaceti letech po šestiletém působení mezi profesionály. Když jsem na něj koukal coby fanoušek, rozhodně ne žádný znalec, nebo zasvěcenec, fascinoval mě jeho přirozený, lehký pohyb, síla, šikovnost.

VÍCE KE CANELU ALVAREZOVI:

Hodně lidí hledá kopie legend, mnohokrát jsme viděli „Nového Tysona“ či „Aliho“ a další.

Canelo Alvarez má z mého pohledu to nejlepší z obou těchto legendárních boxerů. Osobně jsem byl jedním z těch, kteří si mysleli, že může už ve třiadvaceti letech porazit Floyda Mayweathera. Mýlil jsem se. Jenže na rozdíl od jiných mladého Mexičana prohra s „neporazitelným“ nezlomila, nezastavila. Naopak.

Naučil se z tohoto duelu mnohé. Hlavně co se zákulisí týče. Jak komunikovat s médii, jak si hrát se soupeři, jak jít vyšlapanou cestičkou, jak pracovat s vahou. Pro toto vše začaly moje sympatie vůči němu chladnout. Nadšení pomalu rostlo v rozčarování. Vyvrcholilo dvojzápasem s Kazachem Gennadijem Golovkinem, ze kterého měli oba odejít s opačnou bilancí – první duel vyhrál „GGG“, druhý skončil v mých očích remízou.

Až poslední měsíce ukázaly, že mnohé z toho, co se událo v posledních letech, nebylo jeho prací. Že za vším stál promotér Oscar de la Hoya. A jak se ukázalo, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...

Ucho se utrhlo letos během koronavirové pandemie. Už výběrem Billa Joa Saunderse si získal Canelo část mých sympatií zpět. Tím, že kývl v expresním čase na střet s Callumem Smithem, pro tuto chvíli jasně ukázal, že to se slovy o těch největších výzvách myslí vážně. Ano, pořád jsou tam výhybky ohledně „GGG“. Jen on sám ví, proč.

Na druhou stranu, na tiskovce po Smithovi jasně dokázal, že jemu jde především o box. O trénování, boxování, které ho naprosto zřetelně baví, o žití si svého života, svého snu, za který si šel už o nějakých osmi let. A že vše okolo vlastně ani není tak v jeho moci. Dosud rozhodoval hamižný de la Hoya. Nyní padá hlavní část odpovědnosti na Eddyho Reynosa. Trenéra, manažera, a hlavně přítele Canela. Oba muže pojí pevné pouto už dvacet let.

Dá se říct, že Reynoso je jako další starší bratr Canela. Silné pouto mají i obě rodiny, které pochází ze stejného městečka.

Ano, vše se může porouchat. Každý vztah může jít rychle do kopru, pokud se o něj obě strany nestarají. Zatím to ale vypadá, že toto nebude podobný příběh.

Což je skvělé pro Canela. A hlavně pro fanoušky.

Soustředěný a hladový mexický bijec je zárukou špičkové boxerské podívané. A zkušený manažer a trenér Reynoso pak jistotou, že bude mít vždy kvalitní taneční partnery. Zda i takové, kteří mají reálnou šanci Canela porazit? Uvidíme v roce 2021.

Otázkou je, zda někdo takový ve střední či super střední váze vůbec je. Golovkin vypadá dobře, ale stárne, věk nikdo nezastavíme, nůžky mezi ním a Canelem se budou rozevírat. Plant je sebevědomý, šikovný, ale chybí mu zkušenosti. Z mého pohledu mají reálnou šanci tři muži:

David Benavidez. Billy Joe Saunders. A, možná mě budete lynčovat, ale Chris Eubank Jr.

Další případné zkoušky už jsou výše, v polotěžké, křížové váze. A při vší úctě, pokud čtu Reynosa správně, do konfrontace s Canelovým vrstevníkem Dmitrijem Bivolem se nepoženou, stejně jako do demoličního cvičení s Arturem Beterbijevem. K tomuto střetu dle mého – pokud dojde – tak třeba za dva, tři roky, až už bude Rus za zenitem výkonnosti.

Dle mého ale ani jednoho ke slávě a respektu nepotřebuje. Ani k tomu, aby patřil mezi tři nejlepší boxery napříč vahami. Tedy pokud není už skutečně až na samotném vrcholu. Krom Furyho a Terence Crawforda totiž nejspíše skutečně v tuto chvíli nemá konkurenci.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze