Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Canelo je na vrcholu potravního řetězce. Britovi zachránil konec kariéru

  • Napsal Antonín Vavrda

Canelo slaví se svými titulyCanelo slaví se svými titulyPRAHA – Víkendovým šlágrem boxerského světa byl jednoznačně souboji mezi Canelem Alvarezem (56-1-2, 38 KO) a Billem Joem Saundersem (30-1, 14 KO). Co nám ukázal?

Předně to, že ať se nám to líbí, nebo ne, ať jsme jeho fanouškem, nebo nikoliv, tak třicetiletý Mexičan je v současnosti jasnou jedničkou boxu napříč vahami.

VÍCE K ZÁPASU:

A že má spadeno na Brity. Za posledních deset let s boxery z této země bojoval sedmkrát, pouze Matthew Hatton a Callum Smith s ním doboxovali až do konce. Pětice Ryan Rhodes, Amir Khan, Liam Smith, Rocky Fielding a Billy Joe Saunders padla před limitem.

Posledně jmenovaný ale přes to všechno odboxoval s Alvarezem nejvyrovnanější duel vůbec. Dokázal zůstat v pohybu, dokázal využít svého otočeného gardu, přirozených reflexů, dokázal Mexičana zlobit. Jenže i tak to bylo málo.

Důvodů je několik, jeden pak budiž velkým paradoxem. Saunders se snažil celý týden dostat soupeři pod kůži. Stěžoval si na vše možné, provokoval na prvním setkání, na tiskovce, vážení...

Částečně se mu to povedlo. Canela naštval. Zajistil si, že každý úder bude cítit. Současný král světového ringu absolutně rezignoval na nějakou mezihru, šel po krvi. Celkem trefil 73 úderů, hned 58 z nich bylo tzv. „power punches“. A 38 z nich pak na tělo, ve chvílích, kdy se Saunders dostal do provazů, nebo se tradičně pro sebe přikrčil s hlavou hodně dole.

Rozhodující úderRozhodující úder

To se mu nakonec stalo i osudným. Rozhodující úder totiž vítěz nasměřoval na jeho hlavu, nikoliv žebra. A dal do něj opravdu velkou razanci. A v tu chvíli bylo jasno, že ač bude mít ring 16, 20, nebo 22 stop, nebude dost velký na to, aby z něj Saunders unikl.

A moc dobře to věděl při prvním pohledu na rivala i Alvarez. Moc dobře věděl, že to je poslední jejich kolo, proto se rozhodl mu vrátit i všechny předchozí provokace. Prostě triumf se vším všudy. Jako pravý král.

Slova o tom, že Saunders mohl pokračovat, že je srab a podobně, jsou jen „Macho kecy“ pro média a sociální sítě. Kdo viděl jeho oko ve chvíli, kdy usedl do židličky, muselo mu být jasno, že je něco špatně. Že je propadlé dovnitř. Že se mu zalévá.

Orbitální kost chrání oko a za normálních okolností to dělá skvěle. Ve chvíli, kdy je zlomená, dokonce na více místech, může u tohoto citlivého orgánu nadělal strašnou neplechu. Ano, dá se s tím bojovat, zažil to například Antonio Margarito v souboji s Mannym Pacquiaem, jenže za jakou cenu? Kvůli se paličatosti a „bojovnosti“ málem přišel o zrak.

Saunders a TibbsSaunders a Tibbs

Navíc je třeba se vrátit k tomu, že u orbitální kosti poté záleží na mnoha faktorech zlomeniny (zlomenin), místa atd. A také, co si budeme povídat, síla úderů Alvareze je někde jinde než v případě Pacquiaa. Sečteno, podtrženo, jak Mark Tibbs ukončením duelu – a Saunders tím, že ani neprotestoval – udělali dobře.

Brit nyní může mluvit o tom, že se vrátí. Může pokračovat v kariéře. Byť to bude mít nesmírně těžké, podobné zranění Daniela Duboise vyřadilo ze hry na rok a půl, Margaritovi, či například Kellu Brookovi sebralo kus sebe, už prostě po tomto zranění nebyli tací, jako před ním.

A Canelo Alvarez?

Ten je momentálně na vrcholu potravní řetězce od střední do polotěžké váhy. Ano, není nezranitelný, neporazitelný, ale je natolik komplexní, že aktuálně není nikdo, kdo by byl jako celek lepší. A o tom, kdo jej může alespoň ohrozit zase zítra...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze