Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Box by se měl od krvavých peněz Kinahana distancovat, ne schovávat

  • Napsal Antonín Vavrda

Tyson Fury a Daniel KinahanTyson Fury a Daniel KinahanPRAHA – Dění kolem Daniela Kinahana rozhodně nezůstalo jen na britských ostrovech. Zájem tato osoba vzbudila také za velkou louží. Důvodů je hned několik.

„Kinahan je jedním z nejlepších lidí v boxu, které kdy potkal. Potřebujeme lidi jako je on, abychom náš sport udrželi nad vodou,“ měl na adresu tohoto Ira říct Amir Khan. Rodák z Boltonu je špičkový boxer, možná ten s nejrychlejšími pěstmi v tomto sportu za posledních třicet let. Nad některými jeho výroky ale často zůstává rozum stát.

VÍCE K DANIELU KINAHANOVI:

Asi už zapomněl na událost starou pět let, kterou na vlastní kůži zažil i náš Michal Dufek. Tedy střelbu na vážení před galavečerem v Dublinu. Jak se později ukázalo, cílem útočníků nebyli boxeři, ale právě Kinahan, jehož MTK Global (pardon, on ji přece nevlastní) akci pořádala. On sám ale stihl utéct zadními dveřmi a kulku schytal mimo jiné jeden z jeho bodyguardů.

Možná mám divný pohled na svět, ale pokud někomu stojíte za to, aby na vás vyslal komando, o něčem to svědčí. Zvláště, když ten někdo je obchodník se zbraněmi a drogami. A vy rozhodně nejste třeba nepohodlný vyšetřovatel či investigativní novinář.

Ano, někdy se to i mě zajídá, ale je třeba ctít presumpci nevinny. Jenže pokud po vás několik vlastně už desetiletí jdou policisté a státní zástupci několika států, kteří vás viní, že máte na rukou krev minimálně dvacítky lidí, opravdu to není o tom, že jste někomu ukradl pár lízátek, nebo jste se popral s vyhazovači na diskotéce.

Ostatně také proto se osoba Daniela Kinahana zajídá také především novinářům v zámoří. Někteří z nich si totiž moc dobře pamatují doby, kdy podobné postavy řídily i box za velkou louží. Kdy byl napojen daleko více než jakýkoliv jiný sport na mafii, kdy byl spojován s onou „šedou zónou“.

Také proto je škoda, že například Bob Arum, nebo jeho britští partneři a rivalové zároveň – Eddie Hearn a Frank Warren – dění kolem Kinahana bagatelizují. Ano, je fajn, že se nebojí případných výhrůžek, nebo i něčeho horšího. Je pravda, že mají až tak silné postavení, že je jejich jistota na místě. Jenže box není jen o nich.

Jsou tu i další. Méně známí manažeři a promotéři. Na ty by měli tito pánové myslet, protože svým ostrým postojem, vyjádřeními proti Kinahanovi a podobným lidem mohou pomoct ochránit celý byznys jménem box, nejen sami sebe.

Nikdo bychom neměli být porotcem, soudcem i katem zároveň. Dokážu pochopit, stejně jako u některých lidí spojených s českou bojovou scénou, že těmto sportům rozumí a že i dokonce mají rádi. Dobře, pokud jsou na svobodě, ať se chodí do hlediště dívat, setkávají se se zápasníky, cokoliv. Ale pokud někomu nesmrdí „krvavé peníze“ Kinahana, tak už je to dle mého za hranou. A špatně.

Protože pak je hodně blízko k tomu, aby jeho láska k boxu byla nakonec zkázou tohoto sportu. Nikoliv naopak, jak tvrdí Amir Khan...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze