Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Spiknutí světa proti Rusku? Ne, Povětkin a jeho tým jsou podvodníci

  • Napsal Antonín Vavrda

Povětkin a Rjabinskij / zdroj foto: Svět boxuPovětkin a Rjabinskij / zdroj foto: Svět boxuPRAHA – Ta zpráva musela zmrazit většinu boxerských fanoušků. V sobotu ráno místo těšení se na šlágr těžké váhy mezi Alexandrem Povětkinem a Bermanem Stivernem četli jednu zprávu za druhou o tom, jak ruský bijec opětovně selhal v dopingovém testu a souboj byl zrušený. Jak celá situace působí? Hodně podivně, pro Povětkina nevábně, špatně.

DALŠÍ NOVINKY K TÉMATU:

Když byl v květnu týden před jejich vstupem do ringu zrušený kvůli nálezu Meldonia v těle Povětkina duel ruského bohatýra s Američanem Deontayem Wilderem, měl ještě hodně zastánců. Rus přiznal, že Meldonium v minulosti užíval, ale skončil s ním s koncem roku 2015, jelikož tento lék byl od 1. ledna zapsán na seznam zakázaných látek WADA (Mezinárodní antidopingová kancelář).

On i jeho tým následně spolupracovali s federací WBC, o jejíž titul se měl s Wilderem utkat, a její představitele v čele s Mauricijem Sulejmanem nakonec přesvědčili o své nevinně. Ostatně, vždy byl Povětkin testován tolikrát v krátkém časovém horizontu a pozitivní byl jen jednou. Navíc hodnoty tohoto testu vykazovaly minimální stopy Meldonia v jeho těle.

Také proto dostal druhou šanci. 17. prosince se měl utkat o prozatímní pás s bývalým šampionem a současnou dvojkou ratingu Bermanem Stiverne. Pro mnohé to byl duel roku v těžké váze. Oba skoro stejně staří, oba ofenzivní, s knockoutovým úderem, oba hladoví a se zhruba roční pauzou od chvíle, co naposledy boxovali ostrý zápas.

Ani jednu stranu nerozhodil dopingový nález Američana s haitskými kořeny, který měl problém s Metalhexanaminem. Do jeho těla se měl dostat z léku, který si paradoxně vzal na pomoc pro bezproblémový odběr vzorku moči pro dopingové testování. Budiž, před ani po se v jeho těle neobjevil, Stiverne vše doložil i papírově, vlastně na VADA (Nezávislá antidopingová organizace pro box a bojové sporty) volal vlastně téměř okamžitě poté, co komisaři odešli.

Jenže nyní je tu případ Povětkina. V jeho vzorku se 6. prosince se objevily stopy ostarinu, který pomáhá regeneraci, hubnutí a spalování tuků. Před ani po už se tato látka v jeho těle v žádném náhodném testu neobjevila (zatím).

Záhada stejně jako s Meldoniem? Zvláště, když někteří ruští sportovci tvrdí, že ostarine lze rozpoznat z testů v delším časovém horizontu, že jen tak nevymizí?

Spiknutí proti ruskému sportu, který už vlastně rok čelí obřímu dopingovému skandálu řízenému z nejvyšších míst, a který se právě takto snaží bránit? Že prostě Rusy celý svět nenávidí?

Každý člověk do jisté míry miluje konspirační teorie, ono se jimi dá docela snadno totiž hodně věcí vysvětlit, ututlat, zakrýt.

Jenže pokud je někdo dost kreativní na vymýšlení podobných věcí, tak věřím, že je i dost kreativní na podvádění. Mailová komunikace mezi čelními ruskými sportovními funkcionáři zveřejněná minulý týden Richardem McLarenem ve druhé zprávě vyšetřovací komise WADA (Mezinárodní antidopingová kancelář) je jedním slovem svinstvo na druhou, které naznačuje nechutné praktiky prolezlé sportem v této zemi.

Povětkin je v Rusku jednou z největších sportovních hvězd a blízkým přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož pravou rukou je jistý Vitalij Mutko, donedávna ministr sportu v této zemi. Toho se sice nikdo obvinit, že o všem, co jeho podřízení dělali, věděl, jen snílek si ale může myslet, že o dění v Ruském národním sportovním centru i moskevské antidopingové laboratoři neměl tušení.

Spíše jde o alibismus a zároveň strach představitelů WADA, kteří tuší, že bez přímých důkazů (zatím se neobjevily ani ve zmíněných mailech, pokud se je tedy nebojí McLaren zveřejnit) by byl Mutko pro ně už přece jen hodně velkým soustem.

Ale zpět k Povětkinovi. Mnozí už v květnu upozorňovali na fakt, že hladina Meldonia v těle je hodně vysoká jen chvíli, poté ale během pár dní prudce klesne pod minimální hranici tehdy nastavenou WADA, než zmizí úplně.

Účinky Meldonia jsou pak až nápadně podobné těm, které se uvádějí o ostarinu. Andrej Rjabinskij – promotér ruského boxera –, i slavný spíkr Michael Buffer, toho času v Rusku, označili člověka, který ostarine Povětkinovi dal, za hlupáka.

S tím se dá určitě souhlasit. Zároveň jde také o velké podvodníky. Meldonium v jeho těle nebylo zbytkovým z jeho užívání v předchozích letech. Ne, Rusové v té době věděli o této látce více než WADA, proto, když ta zmírnila sankce a pravidla, jen toho umně zkusili využít. Téměř jim to vyšlo.

Ve chvíli, kdy se Povětkin zapsal do „Čistého programu“ WBC, bylo jasné, že tuto látku už zkoušet nemohou. Tak se rozhodli pro jinou, známou. U které se dá poukázat na to, že by měla v těle zůstat delší dobu, takže je s podivem, že jednou hodnoty při testu vybočí. Toť obrana ve chvíli, kdy by se stalo to, co se nakonec stalo. Prostě to riskli.

A nevyšlo to. V této souvislosti nelze nezmínit trochu jinou věc: 3. prosince dostali v Moskvě nařezáno Denis Lebeděv a ještě více pak Rachim Čachkijev s Eduardem Trojanovskim. Všichni tři patří stejně jak „Ruský Vítěz“ do stáje Andreje Rjabinského, který rázem neměl pod svými křídly žádného světového šampiona.

Úspěch Povětkina „Svět boxu“ prostě potřeboval za každou cenu. Strach z odhalení byl v tu chvíli prostě menší než strach z dalšího neúspěchu.

Až neuvěřitelně prorocky v tomto ohledu budou nyní rezonovat slova úřadujícího šampiona WBC Deontaye Wildera pár desítek hodin před plánovaným úvodním gongem souboje Povětkin vs. Stiverne:

„Nepochybuji o tom, že Povětkin vyhraje. V těžké váze je to o jednom úderu, jenže tady se bavíme o zápasu s Rusem na jeho půdě. Dnes a denně vidíme, že neumí vyhrávat bez toho, aniž by podváděli. V boxu nemůžete věřit nikomu, ale oni mají podvádění v krvi, jsou to trochu jiní lidé.“

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze