Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Pražští hrdinové, hladový 'Lovec' i česká profi-invaze do Evropy

  • Napsal Antonín Vavrda

KO úder v podání Davida Hoška / zdroj foto: Filip ŠkeříkKO úder v podání Davida Hoška / zdroj foto: Filip ŠkeříkPRAHA – Poslední dny si čeští fanoušci bojových sportů a boxu rozhodně přijdou na své. A navíc ještě ani není bohatého menu konec. Co se mezi šestnácti provazy událo a co nás ještě čeká?

BigBoard si ostudu v bundeslize neudělal

Malá sokolovna TJ Spoje naplněná po střechu fanoušky. Ondřej Hutník, Rudolf Kraj, Karlos Vémola i moravští boxeři v hledišti. To už značí něco velkého. A také že ano. To právě boxeři pražského BigBoardu absolvovali premiéru v německé bundeslize. Šampionovi z Nordhäuseru vzdorovali hrdinně, nakonec ale padli 10-11 na body, chcete-li 3-4 na zápasy.

Co sobotní večer ukázal? Nejlépe to vystihují věty šéftrenéra domácích Michala Soukupa. „Jsem nadšený. Ti kluci si dokázali, že se mohou směle měřit s těmi nejlepšími na evropské i světové scéně. Českým sportovcům chybí sebevědomí. A nejen jim. Je třeba to změnit,“ vyprávěl do diktafonu našeho webu.

Když jsem jej poslouchal, říkal jsem si, že tak trochu lidově „přehrával“, že jej ta atmosféra pohltila a snažil jsem se jeho slova brát s odstupem. Jenže když jsem si prohlédl videa všech duelů a výsledky soupeřů českých boxerů, kdy tu jeden má medaili z Evropských her v Baku, ten další si zaboxoval WSB, jiný zase má doma titul mistra Evropy, tak jsem musel dát Míťovi Soukupovi za pravdu.

Světový box je ještě někde jinde, ale evropské měřítko? Proč ne?! Pět zápasů ze sedmi bylo nesmírně vyrovnaných, David Hošek poslal v předprogramu svého protivníka jako jediný ze všech ten večer domů s pořádným bolehlavem po tvrdém KO. Jo, tohle byl box evropské úrovně. A postaraly se o to oba týmy!

Teď jen o to, nezpychnout, vydržet v nastoupené cestě a podobné výkony zopakovat. Přece jen, i pro Němce to byla první zkušenost tohoto typu, Češi mohli využít lehkého momentu překvapení a případně i podcenění ze strany šampionů. Proto je třeba si na sebe neustále vytvářet tlak a i když to bude nesmírně těžké, zopakovat podobné výkony i v Německu, kde se nevyhrává snadno. Ale nemožné to také není. Já ale borcům z BigBoardu upřímně věřím!

Crawford je skutečným lovcem. Není Manny ale velké sousto?

Přiznávám bez obalu – pro Terence Crawforda, přezdívaného „Bud“ nebo „Lovec“ mám slabost. Jeho výkony proti Klimovovi, Burnsovi, Gamboovi, Beltranovi i Dulormemu byly prvotřídní. Pokud momentálně je na světě boxer, který vedle trojice Kovaljov, Golovkin a Kličko podává zápas co zápas špičkový výkon bez jediného zaváhání, pak právě on. A pochopitelně ještě nesmí ve výčtu chybět Gonzalez.

Už od poloviny prvního kola bylo jasné, že Jean bude hrát v tomto souboji druhé housle. Crawford opět otočil gard a začal si se soupeřem pohrávat. Osobně bych u něj na BoxRec.com uváděl střeh jako „obouruký“, tak jsem to viděl už v minulosti u některých bojovníků. Protože u něj je skutečně jedno, zda boxuje vpředu s pravačkou, či levačkou.

Že to příliš obdivu k otočení gardu? Kdo někdy trénoval, nebo zápasil, dá mi za pravdu, že je to nesmírně těžké a ne každý to dokáže i ve chvíli, kdy se měnění střehu věnuje. Navíc proti Jeanovi toto ještě více obdivuji. Důvody jsou dva:

Pokud Burnse, nebo Gambou tímto rodák z Omahy mohl zaskočit, Jean už musel vědět, že se k tomuto kroku Crawford dříve, nebo později odhodlá. To jest důvod číslo jedna. A ten druhý? Jean má za sebou desítky kol sparingů s Pacquiaem, měl by vědět, jak na levorukého bijce. V ringu to ale vypadalo, jako kdyby se s tímto gardem potkal poprvé. Padající přední ruku, stereotypní útoky direkty z nemožného úhlu jednoduše nemohli Američana ohrozit.

Ihned po zápase se začalo mluvit o Crawfordově souboji s Mannym Pacquiaem. Z pohledu milovníka boxu by se mi tento zápas neskutečně zamlouval. Z pohledu fanouška obou boxerů už méně. A z marketingového ještě méně. Crawford má ještě na podobné souboje čas, není tak horké obchodní zboží, pro Pacquiaa to bude velký risk za málo peněz.

Souboj by mi dával smysl ve chvíli, kdy by měl Filipínec posloužit svému soupeři coby výtah na výslunní, alespoň v očích Boba Aruma. Tak jako loni například Adamek podobně posloužil Szpilkovi. Nebo právě „Pac-man“ před třemi lety Timothymu Bradleymu.

Jenže nevěřím, že bude chtít Pacquiao končit kariéru dvěma porážkami. A i když občas vypadá, že si nechá štípat dříví na zádech, podobnou blamáž jako s Bradleym už podruhé on, ani jeho tým v zákulisí nedopustí. Proto stále více věřím tomu, že Crawforda vyzve Matthysse a že se Filipínec na konec kariéry setká v ringu v Las Vegas, nebo Dauhá s Britem Amirem Khanem. Tento duel by totiž dával smysl po všech stránkách. A Pacquiao by v něm byl favoritem na papíře i v zákulisí.

Linka a spol. neuspěli, na šanci čeká Hunanyan

V posledních třech týdnech se s galavečery v Česku roztrhl pytel. A to není ani zdaleka všechno, opět se boxuje v pátek v Nové Pace a také v Plzni. O den později znovu v hale TJ Spoje, 8. listopadu je v Novém Strašecí další kolo Národní ligy, do toho extraliga a případně nominační duely směrem k domácímu šampionátu, do kterého chybí měsíc!

Kromě toho se ale také vydali čeští dobyvatelé za hranice. Tolja Hunaynan opětovně do Magdeburgu aby si zde dalšími povedenými sparingy zajistil třeba již konečně boxerský duel i mimo domovskou hroudu, kde jednoduše nemá soupeře.

Před týdnem si dojel do Anglie pro cenné vítězství Daniel Bažo, v Ústí posloužil Robertu Stieglitzovi jako příprava pro vstup do polotěžké váhy Robert Rosenberg. O tomto víkendu vyrazili do Německa další domácí bijci v čele s Radkem Linkou. On, Josef Obešlo, Radek Geissmann, Jan Balog, Michal Vosyka i na jiném místě Tomáš Mrázek sice svorně prohráli, posledně tři jmenovaní (a také Linka) ale ostudu rozhodně neudělali.

Jejich výkony a výsledky ale zároveň ukazují, jak důležité je mít za sebou silné zázemí a jak skvěle je v tomto ohledu momentálně postaráno o dvojici dračic Fabiana Bytyqi – Lucie Sedláčková. Nezbývá se proto těšit na jejich další vystoupení mezi šestnácti provazy, ke kterým by mělo dojít ještě do konce letošního roku!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze