Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Nudný Joshua? Ali a další byli oslavováni, navíc v ringu stojí vždy dva!

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua vs. Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.comJoshua vs. Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Hodně emocí vzbudil duel mezi Britem Anthonym Joshuou (23-1, 21 KO) a Američanem Andym Ruizem Jr. (33-2, 22 KO), který po dvanácti kolech na body opanoval jednoznačně ostrovní obr. Ten si tak vzal zpět pásy WBA, IBF a WBO v těžké váze.

PŘEDCHOZÍ KOMENTÁŘE:

„Nuda“. „Hrůza“. „Nejnudnější zápas těžké váhy v historii“. „Běžec Joshua“. „Posera Joshua“. „Nový Kličko“.

Mohl bych pokračovat ještě hodně dlouho, ale je to zbytečné.

Ostatně i tyto citace a názory naznačují mnohé. A ukazují, jak krátkou mají lidé paměť. A jak moc neumí pochopit, co se v ringu ve vaší hlavě děje. Ostatně většina odborné veřejnosti výkon Joshuy ocenila.

Deontaye Wildera, či Tysona Furyho nepočítám (nebo další, kteří touží po titulech). Ti na AJ nenechají nit suchou a platí to i opačně. A dá se to pochopit.

Stejně jako názor fanoušků, případně i bývalých boxerů, kteří ale právě trpí onou ztrátou paměti.

Zapomínají na to, co sami zažívali. Zapomínají na datum 1. června 2019. Ten den to Joshua proti Ruizovi otevřel. Zapomněl na obranu, podcenil sílu úderu soupeře. A zle, nedobře na to doplatil. Američan s mexickými kořeny je prostě a jednoduše z tvrdšího materiálu.

Navíc je tu stále ten faktor, že je z obou tím zkušenějším boxerem! Na to se zapomínalo tehdy, zapomnělo se na to také tentokrát.

Joshua musel něco změnit, pokud chtěl v odvetě, po které toužil, uspět. A jen blázen, boxerský sklerotik, nebo ten, kdo nikdy v ringu nestál, mohl čekat, že bude boxovat nyní stejně. Mimochodem, když si to s někým dáte na férovku ve fotbale, dostanete napráskáno, dojde na odvetu, znovu budete hrát otevřenou partii? Těžko, že?! Pokud nejste blázen, sklerotik atd...

AJ udělal v ringu v Dirijahu maximum pro úspěch. Vlastně už předtím v tělocvičně.

Zhubnul! Zlepšil pohyb. Nechal si poradit a znovu do boje zapojil svoji přední ruku. Mimochodem, i trenér Ruize – Manny Robles – po duelu prohlásil, že ještě neviděl takto pohyblivou těžkou váhu. A aby ve stejném tempu boxovala celých dvanáct kol.

Že se to některým krvežíznivcům nelíbí? Budiž. Každopádně je takovým dobré připomenout, že box není pouliční rvačka, že se od ní právě odlišuje onou tréninkovou dřinou a taktikou. Jen tak pro zajímavost, i takový Mike Tyson všechny duely nevyhrál před limitem. Také jeho Cus D'Amato učil především více rozdat než inkasovat.

Jen k tomu – i s ohledem na fyzické dispozice – každý využíval jiných zbraní. A tvrzení, že AJ chyběl v zápase instinkt zabijáka, je taktéž hloupost. Pusťte si ten zápas ještě jednou. Opakovaně to zkusil, jenže 130kilovým balvanem jménem Andy Ruiz nehnul. Proč by riskoval? Pro radost publika či povalečů na gauči, kteří by ho v případě prohry zatratili a poslali do důchodu?

Při vší té kritice se navíc zapomnělo ještě na něco. V ringu stáli dva boxeři. A byl to Andy Ruiz, kdo neudělal absolutně nic pro to, aby plán boje soupeře narušil. Aby ho rozhodil. Aby uzmul vítězství pro sebe. Nebo jste něco takového viděli? Viděli jste od něj nějaké zaujetí, tužbu po knockoutu, risku?

Já ne. Byl to Ruiz, kdo selhal v přípravě na tento duel a podobně si vedl také v samotném klání. Nikoliv Joshua.

Americký pořízek ukázal ještě svoji slabinu a přednost soupeře, byť to v předchozích měsících mohlo působit trochu jinak: PSYCHIKU.

Za ní byl kritizován svým předchozím promotérem Bobem Arumem a ukázal ji znovu. Tím, že se nechal přes tři měsíce vláčet večírky a vykašlal se na přípravu na odvetu. Pokud by měl správně nastavenou hlavu, pokud by byl tím šampionem, jak se po červnovém triumfu prezentoval, nikdy by se mu to nestalo.

Joshua sice na chvíli zaváhal. Jenže pouze jednou za posledních šest let profesionální kariéry. Všichni totiž vidí jeho úspěchy, slávu, peníze, ale zapomínají na to, že právě on je lídrem nejen britského boxu, pod jak obrovským tlakem od prvního zápasu mezi profíky je.

Tlakem, ke kterému se nikdo jiný v těžké váze ani neblíží. Ani Fury, ani Wilder. Tlakem, pod kterým byli v minulosti jen ti největší v čele s Muhammadem Alim, či Mikem Tysonem. Bylo tomu tak i před touto odvetou.

Joshua to vše ustál. Poučil se. A za to si zaslouží obdiv a uznání. Protože upřímně – možná se přiblížil stylu svého mentora Vladimira Klička, ale věřte, že jeho boxerské přednosti a způsob boxu jsou jiné. A další duely to ukáží. Tomu věřím.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze