Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Zmatená WBC. Lopéz je nesporným králem lehké váhy, ale označení 'Franchise' smrdí

  • Napsal Antonín Vavrda

Téofimo Lopéz se svými pásyTéofimo Lopéz se svými pásyPRAHA – Někdy to vypadá, že v zámoří novináře některé záležitosti nezajímají. Opak je pravdou. Na začátku roku dostali možnost mluvit s prezidentem federace WBC Mauriciem Sulajmanem a dostali ho lehce (těžce) pod tlak. Tématem byla situace v lehké váze.

Nový žebříček WBC říká: šampionem je Američan Devin Haney, který naposledy obhájil pás 17. října. Jedničkou váhy je Ukrajinec Vasyl Lomačenko. Dalšího zámořského bijce – Ryana Garciu, který na začátku února vybojoval prozatímní titul – na oficiálních stránkách v této divizi nenajdete!

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Držitelem tzv. „Franchise pásu“ je pak opět neporažený Američan, Téofimo Lopéz, který má ve svém držení také tituly IBF, WBO a WBA (Super). Na tom byl nebylo nic tak divného, Ukrajince Lomačenka porazil pohledem bodového verdiktu naprosto zaslouženě. Leč...

Dle Sulajmana a jeho federace (a regulí) je tento pás nepřenosný. Navíc ho může mít ve svém držení jen ten boxer, který alespoň jednou obhájil regulérní titul WBC. Ani jedno nebylo naplněno a hle, „Franchise champ“ je Lopéz.

„Co se píše a říká mě nezajímá. Nemám problém uznat Téofima coby nesporného šampiona. S každým, se kterým v naší federaci jednáme, máme vždy jasno. Pokud chce někdo uznávat náš status Franchise, je to jejich problém, ne náš,“ rozohnil se před novináři mexický funkcionář. Problematiku ale vysvětlit nedokázal. Naopak, následným slovním útokem se snažil dostat jinam.

„Devin Haney je velkým bojovníkem, znám ho už z doby amatérské. Vždy jsme ho podporovali a chtěli podporovat. Prostřednictvím WBC vyhrál miliony dolarů, pokud je to problém a pokud to dle vás škodí boxu, pak dobře, je to v pořádku. Pokud z toho viníte mě, přijímám to. Pro boxery je důležité si vydělat peníze, zabezpečit své rodiny a být schopni dělat různé věci, třeba získávat sponzory skrze sociální sítě,“ začal.

WBC uvádí coby šampiona HaneyhoWBC uvádí coby šampiona Haneyho

Tak nějak pozapomněl, že bez pásu WBC by vydělal ty peníze také, o jakýkoliv titul této federace stejně bojuje až v posledních dvou letech. A že je to naopak on, kdo na boxerech a jejich zápasech vydělává, nikoliv opačně.

„Ať už jsi fanoušek, novinář, boxer, trenér nebo promotér, pokud chceš ignorovat titul Franchise, může zůstat zpět v době kamenné a klasické éře boxu. Jsme organizace, která způsobila revoluci v tomto sportu, udělala mnoho pro novou éru, pro to, aby box dostala do současné doby,“ zakončil útočně.

Mimochodem, perlička na konec: na svém oficiálním webu uvádí WBC coby šampiony jen ty regulérní, to znamená, že na úvodní straně a v tablu úřadujících mistrů světa nenajdete v lehké váze Lopéze, ale Haneyho. A „Franchise champ“ střední váhy – Canelo Alvarez – už je dávno o váhu výše. Kde ostatně figuruje coby klasický (regulérní mistr světa WBC)...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze