Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Žádný Fury. Wilder se vrátí duelem s Wawrzykem: Jsem nejlepší na světě!

  • Napsal Antonín Vavrda

Wilder a Wawrzyk se už osobně potkaliPRAHA – Druhého polského soupeře během 13 měsíců potká Američan Deontay Wilder (37-0, 36 KO), toho času mistr světa WBC v těžké váze. Dle webu tuscaloosanews.com se Wilder utká doma v Birminghamu v Alabamě 25. února s Andrzejem Wawrzykem (33-1, 19 KO). „Jsem stoprocentně zdravý a připraven opět boxovat,“ potvrdil následně návrat pro ESPN.com.

Nebyl to snadný rok 2016 pro jednatřicetiletého „Bronzového Bombarďáka“. Nejprve si v lednu poradil v krásném zápase s Arturem Szpilkou (20-2, 15 KO), poté se celá jeho příprava zaměřila na konec května a souboj s Rusem Alexandrem Povětkinem.

VÍCE K TÉMATU:

Ten ale neprošel dopingovým testem na Meldonium a souboj byl na poslední chvíli zrušený. Byť už byl Wilder v Evropě, když se na souboj připravoval na britských ostrovech. Místo Povětkina se nakonec utkal v polovině července s vyčichlým krajanem Chrisem Arreolou (36-5-1, 31 KO), který po osmikolovém výprasku odmítl nastoupit do dějství číslo devět.

Wilder si ale v tomto souboji poranil pravý biceps a po operaci musel skoro půl roku rehabilitovat. „Můj doktor mi řekl, že jsem zdravý nejen na sto procent. Ale ještě na více! Protože konečně jsem dal své ruce šanci úplně se uzdravit. Měl bych mít ještě silnější pravačku, než tomu bylo dosud. Jsem připravený opět bojovat,“ řekl ve čtvrtek ESPN Američan.

Každopádně kvůli jeho pauze ale už na konci léta federace WBC nařídila na 17. prosince duel o prozatímní pás mezi jedničkou a dvojkou ratingu – tedy Povětkinem a bývalým držitelem pásu Bermanem Stivernem (25-2-1, 21 KO).

Jak ale jistě víte, na tento zápas nakonec nedošlo, jelikož „Ruský Rytíř“ měl opět pozitivní dopingový test, a ve chvíli, kdy WBC stáhla ze hry šampionský pás, stáhl se z boje také Stiverne. Oba jsou nyní na čekané. Povětkin s ohledem na svůj dopingový nález může očekávat tvrdý trest, Stiverne toužil stát se prozatímním šampionem bez boje.

To se mu ale nesplní. „Nikdy toto neděláme a dělat to nebudeme. Uvidíme, jak se všechno vyvine, nejspíše stanovíme další zápas o povinného vyzývatele šampiona. Zrušení souboje mezi nimi nás stál hodně prestiže a peněz. Vše nyní řešíme,“ vzkázal z Mexika šéf federace Mauricio Sulejmán.

„Je to vážné, nebudu zastírat, že ne. Od dopingového nálezu na Meldonium jsme sice Povětkina očistili, rozhodně to na něj vrhlo nepříjemný stín. Tento druhý případ by mohl v případě dvouletého trestu znamenat v jeho sedmatřiceti letech de facto konec kariéry. Není to dobré. Zvláště s ohledem na celkový pohled na ruský sport, co se dopingu týče,“ dodal promotér ruského bijce Andrej Rjabinskij.

Ale zpět k Wilderovi, který se mohl celkem v klidu připravit na svůj návrat do ringu po půlroční pauze. Po nakonec několika operacích začal americký bijec už od začátku prosince trénovat v posilovně a v boxerně. „Už se moc těším do ringu. Chci ukázat, jak na to jsem. Jsem připraven na velké výzvy v roce 2017. Chci dokázat to, co si myslím. A to, že jsem nejlepší boxer na světě,“ řekl americký čahoun směrem k příštím měsícům.

Původně se ale mluvilo o tom, že by jej měl „na rozehřátí“ vyzvat dvaadvacetiletý Brit Hughie Fury (20-0, 10 KO), který z různých důvodů už neboxoval od konce dubna. Jenže nakonec dostává druhou šanci na světový titul poněkud překvapivě devětadvacetiletý Andrzej Wawrzyk, aktuální polská dvojka těžké váhy. V roce 2013 se utkal svěřenec Fjodora Lapina (trénuje i Szpilku) právě s Povětkinem, souboj s tehdejším šampionem WBA ale absolutně psychicky neunesl a padl ve třech kolech.

Od té doby dokázal porazit šest soupeřů, včetně stárnoucích legend Dannyho Williamse a Franse Bothy. Nejhodnotnějším skalpem budiž pak ten Marcina Rekowského, kterého letos v dubnu knockoutoval v sedmém kole.

Dohoda mezi Wilderem a Wawrzykem každopádně dává smysl. Když loni podruhé obhajovala americká hvězda těžké váhy svůj titul mistra světa WBC, jeden z předzápasů obstaral právě rodák z Krakova, který ve třech kolech zničil amerického veterána Mika Shepparda (24-20-2, 10 KO). Při svém druhém výletu do zámořského Birminghamu už bude Wawrzyk součástí hlavního duelu večera. Obstojí lépe než s Povětkinem?

„V mém srdci vidím coby vítěze Joshuu, ale v mé mysli vítězí Kličko. Kličko je tak zkušený boxer i člověk. Viděl všechno a bez těchto znalostí nemůžete dospět k moudrosti. Je to velmi moudrý a inteligentní boxer. Určitou roli může hrát ale i jeho věk. A na druhou stranu, Joshua je stejně vysoký, stejně silný, takže se může stát cokoliv. Rozhodně to bude zajímavý duel,“ okomentoval zároveň dubnový šlágr mezi Anthonym Joshuou a Vladimirem Kličkem.

„Rozhodně chci ale boxovat s vítězem tohoto souboje. Chci sjednocující souboj, říkám to už hodně dlouho, že je to třeba. Bojovat s Kličkem by bylo parádní, stejně tak s Joshuou. Dva mladí, neporažení šampioni a tři tituly v sázce. Může být něco většího? Rád bych zase jednou boxovat v Anglii, stejně tak ale rád oba uvítám tady v Americe,“ dodal Wilder.

A ještě jedna zpravodajská na konec. Tím, že padla jednání mezi Wilderem a Furym, uvolnila se dle všeho cesta pro souboj bratrance slavnějšího Tysona s novým šampionem WBO Josephem Parkerem (22-0, 18 KO). Jednání obou stran potvrdil promotér čtyřiadvacetiletého bijce z Nového Zélandu Dean Lonergan. Druhou možností pro Parkera pak je Američan Jarrell Miller (18-0-1, 16 KO).

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze