Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

WBO souhlasí s duelem Usyk-Joyce a Tyson radí AJ: Nesmíš být proti Furymu čitelný

  • Napsal Antonín Vavrda

AJ vs. Fury a Usyk vs. JoyceAJ vs. Fury a Usyk vs. JoycePRAHA – Víkendovému jednání ohledně souboje Anthony Joshua (24-1, 22 KO) vs Tyson Fury (30-0-1, 21 KO) předcházelo rozhodnutí federace WBO, jejíž titul prvně jmenovaný drží. Ten by se měl dle pravidel utkat s povinným vyzývatelem, Ukrajincem Alexandrem Usyk (18-0, 13 KO). Také nejmladší ze čtyř prestižních boxerských organizací nechce stát v cestě prvnímu duelu o všechny pásy v těžké váze.

Během tohoto víkendu se měli sejít zástupci Joshuy a Furyho, aby u arabských šejků pokračovali v jednáních ohledně souboje o tituly WBC, WBA, IBF a WBO v těžké váze. Na cestu dostali posvěcení také od federace WBO, která vlastně momentálně jediná mohla tomuto duelu zabránit, respektive mu sebrat jeden z pásů.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Ale – pochopitelně – tak neučiní. Dle pátečního psaní od předsedy WBO Franciska „Paca“ Valcarcela je federace připravena udělit další výjimku s dovětkem, že se zároveň musí domluvit na souboji Usyk a dvojka žebříčku, Joe Joyce (12-0, 11 KO). Ve hře by byl prozatímní pás mistra světa, vítěz by pak měl právo vyzvat lepšího z dvojice Joshua vs. Fury. Pokud by se tak nestalo, proměnil by se přídomek „prozatímní“ na „právoplatný“.

S ohledem na skutečnost, že všechny zúčastněné strany po něčem podobném touží, jde o skvělou zprávu. Zástupci obou boxerů mají nyní 15 dní na dohodu, jinak by šel zápas do aukce, po uzavření dohody se musí duel uskutečnit nejpozději do 90 dnů.

WBO ve svém dopise, který sestavoval právník federace Luis Batista Salas, myslí i na případný zádrhel v podobě soudní tahanice mezi Furym a týmem svého posledního soupeře Deontaye Wildera (42-1-1, 41 KO). Američan totiž aktivoval po únorové drtivé prohře klauzuli o třetím vzájemném souboji, jenže i vinou pandemie koronaviru se obě strany na termínu nebyly schopny domluvit.

Furyho zástupci následně začali mluvit o tom, že klauzule tím pádem vypršela, s tím ale Shelly Finkel, manažer sesazeného šampiona, nesouhlasil a předal případ k soudu. „Pokud by z nějakého důvodu nemohlo dojít na bitvu Joshua vs. Fury, musí se AJ okamžitě utkat s prozatímním šampionem, tedy vítězem duelu Usyk vs. Joyce,“ stojí dále v psaní.

Pokud by se zranil ještě před vzájemným zápasem jeden z dvojice Usyk vs. Joyce, získá místo vyřazeného bijce místo další v pořadí dle výběru WBO. Následující dva týdny budou v tomto ohledu hodně zajímavé, mimo jiné i proto, že ukrajinští manažeři Usyka (promotérem je Hearn stejně jako u Joshuy) – Alexander Krassjuk a Egis Klimas – s tímto řešením dlouhodobě nesouhlasili, zatímco samotný boxer s ním neměl problém.

Pokud vše dopadne tak, jak nyní vypadá, mají se fanoušci nač těšit. Ostatně už nyní je tento střet nesmírně diskutovaný jak mezi boxerskými příznivci, tak i experty. Důkazem budiž poslední vzkaz legendárního Mika Tysona.

„Joshua je skvělý puncher, ale jeho údery jsou viditelné, můžete se na připravit. Což je recept na katastrofu ve chvíli, kdy máš proti sobě obra s takovým pohybem a očima, kterými disponuje Fury. Bude to ale parádní duel v nabité váze, dle mého je nyní tato divize nesmírně zajímavá, zábavná. A kdo tvrdí opak, neví, o čem mluví. AJ je obrovský pojem doma v Anglii, Fury má celosvětový dosah, pro mnohé je jako Mesiáš,“ řekl pro BBC nejmladší šampion těžké váhy všech dob.

A také muž, který jako první sjednotil tuto divizi ve chvíli, kdy se rozrostl počet federací ze dvou na tři a následně čtyři. Posledním absolutním šampionem těžké váhy je pak krajan obou současných králů, Brit Lennox Lewis.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze