Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

WBC, WBA, IBF a WBO brzdí bitvy jako AJ vs. Fury? Musíme z toho ven, tvrdí Sulajmán

  • Napsal Antonín Vavrda

Anthony Joshua se svými pásyAnthony Joshua se svými pásyPRAHA – Jako kdyby se v posledních týdnech ve svých miamských kancelářích zástupci především WBC nudili. Poté, co otevřeli další váhovou divizi, přispěchal prezident momentálně asi nejsilnější boxerské federace Mauricio Sulajman s dalším tématem – absolutní šampioni jedné z vah.

Existují čtyři prestižní federace, které uznává i Mezinárodní boxerská síň slávy: WBA (nástupnická původní NBA), WBC, IBF a posledních patnáct let i WBO.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Současný profesionální box má sedmnáct vah (pokud pomineme zhůvěřilost WBC týkající se nové divize mezi křížovou a těžkou). Deset z nich má svého multišampiona – absolutního krále:

Těžká – Anthony Joshua (WBA, IBF a WBO)
Polotěžká – Artur Beterbijev (WBC a IBF)
Super střední – Canelo Alvarez (WBC a WBA)
Lehká střední – Jermell Charlo (WBC, WBA a IBF)
Velterová – Errol Spence Jr. (WBC a IBF)
Lehká velterová – Josh Taylor (WBA a IBF), José Ramirez (WBC a WBO)
Lehká – Téofimo Lopéz (WBA, IBF a WBO)
Super bantamová – Murodjon Achmadalijev (WBA a IBF)
Bantamová – Naoya Inoue (WBA a IBF)

Aby toho nebylo málo: ve chvíli, kdy jde z nižší váhy do vyšší šampion WBO, má automaticky právo se v ní utkat o titul mistra světa, což je současná situace Alexandra Usyka v těžké váze. A ve chvíli, kdy boxuje sjednocující duel šampion WBA, vzniká status tzv. „Super šampiona“, a do hry se tak následně dostává i titul regulérního šampiona. Proto může být mistrem světa v těžké váze například i Manuel Charr, přestože přes tři roky neboxoval.

„Je to citlivá a problematická situace. Hodně komplikované. Existuje hodně chyb, problémů, ale snažíme se to řešit, tomu věřte. A co nejlépe. Je to téma, které si v našem sportu zaslouží velkou pozornost,“ řekl Boxignscene.com Sulajman.

Ano, složité hlavně v tom, že všem federacím jde o peníze, které plynou z titulových zápasů a které plynou ze zápasů šampionů s povinnými vyzývateli. „V posledních letech se snažíme jít příkladem. Neděláme problémy, pokud jde o sjednocující zápasy. Už jsme se o tom bavili dříve s prezidenty ostatních federací, že pokud budeme mít multišampiona, chtělo by to vytvořit turnaj povinných vyzývatelů, jinak brzdíme vlastní spor,“ přidal mocný Mexičan.

Problém ale je, že kdo by v takovém případě turnaj organizoval. A kdo by platil sankční poplatky? Komu by šly ty ze zápasu šampiona s vítězem tohoto turnaje. A hlavně, co se stane ve chvíli, kdyby šampion mezitím prohrál s někým jiným? Na to už Sulajman neodpověděl. Navíc – poslední podobná schůzka mocných se uskutečnila před třemi lety.

Na druhou stranu může řešení trochu pomoct i současná situace v těžké váze, kde se domlouvá šlágr mezi Anthonym Joshuou (24-1, 22 KO) a Tysonem Furym (30-0-1, 21 KO). „Chceme podobné zápasy. Chráníme své povinné vyzývatele, aby byly hodnotní, kvalitní a aby měli šanci docílit svých cílů. Sjednocující souboje nám v tomto nebrání, nikomu neházíme klacky pod nohy,“ přidal k tomuto tématu.

Minimálně Dillian Whyte, přes dva roky povinný vyzývatel WBC v této váze, by jistě nesouhlasil. Stejně jako další. Stejně jako ti, kteří nyní vlastně neví, zda je šampionem WBC v lehké váze Téofimo Lopéz, nebo Devin Haney. A jak jsme informovali, ruce pryč od tohoto dává i sama federace.

„Při vší úctě k federacím, tento zápas zastiňuje jejich pásy, jejich dohady, vše toto kolem. Ale přesto musíme být opatrní,“ přiznává i promotér Eddie Hearn, který momentálně jedná s Bobem Arumem právě o zmíněném šlágru.

Co má na mysli? Že fanouškům je šumák, jaké pásy budou v tomto souboji ve hře, pro většinu jsou momentálně nejžádanějšími a nejlepšími těžkými vahami. Že by to měly být organizace samy, které budou tento souboj podporovat a chtít.

Na druhou stranu, ani jedna strana nechce přijít o své postavení, o své tituly pro další duely následující po tomto šlágru. Především Hearn (AJ) na nich lpí podobně, jako v minulosti Ukrajinec Vladimir Kličko, přestože například Floyd Maywaether nebo nyní Canelo Alvarez ukazují, že nejsou tím nejdůležitějším na světě a že jim je federace skutečně často až samy nabízejí, protože ví, že je to pro ně výhodné.

I když... v tomto případě lze Hearn i Aruma pochopit. Jde i o historický zápis – nikdy v minulosti se v těžké váze neboxovalo o všechny tituly, Mezinárodní síní slávy uznaný absolutní šampion v ní byl naposledy v osobě Lennoxe Lewise před sedmnácti lety.

„Musíme se zbavit veškeré politiky a jít si všichni plnit sny. Je to zajímavé pro všechny. A pro nás extrémně, to nezastírám. Už když jsme se prvně setkali s AJ, tak mi řekl, že jeho snem je být absolutním a nezpochybnitelným králem těžké váhy,“ zakončil tuto polemiku Hearn.

A k naplnění tohoto snu potřebuje nejen porazit Tysona Furyho, ale i mít na svém těle po zápase pásy všech organizací...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze