Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

WBC přichází s novinkou. Jejich boje budou hodnotit 'skrytí' rozhodčí v reálném čase

  • Napsal Antonín Vavrda

Rozhodčí WBC / zdroj foto: Vojtěch HájekMIAMI – Federace WBC má připravenou další zajímavost a novinku. Je jím bodování zápasů v reálném čase. Po celém světě budou rozhodčí bodovat konkrétní duely a jejich verdikty se budou zpětně posuzovat s trojicí pod ringem.

Jako první začali zavádět systém řádných dopingových kontrol i mimo zápasové kempy, spojili se s VADA (Nezávislá antidopingová agentura) a podmínili vstupem do antidopingového programu možnost figurovat v ratingu federace a bojovat o její tituly.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Následně připravili průběžné kontroly vážení před zápasy – a to třicetidenní, čtrnáctidenní a sedmidenní, kdy musí boxer splnit určitou hranici nad limit váhy, ve které bude boxovat. Jistě, může se tomu věřit, jelikož váhu posílají boxeři sami jen prostřednictvím formuláře a fotky, ovšem kdykoliv může dojít na kontrolu.

Mimo to rozhodčí WBC také používají během titulových zápasů sluchátka, aby je neovlivňoval ruch a fandění v aréně.

Nyní je na řadě další novinka. „Je to vlastně takové zpětné hodnocení rozhodčích. Děláme živé hodnocení, bodování rozhodčími v různých zemích, kteří bodují zápas v televizi společně s trojicí oficiálních sudí u ringu,“ řekl ESPN šéf WBC Mauricio Sulejman.

Jeho vize je následující:

Pět vybraných rozhodčích se přihlásí do systému federace, zadá zápas, který chtějí hodnotit a tomu se budou věnovat. Budou ho bodovat kolo po kole tak, jako kdyby seděli u ringu. Jejich bodování bude následně srovnáno s tím od nominované trojice bodových daného zápasu.

„Bude to živá platforma, každý z padesát rozhodčích sdílených s dalšími federacemi a 15 výhradních vlastních po celém světě,“ vysvětlil Sulejman, který chce nový systém zavést pro všechny titulové duely. Dá se tak očekávat, že se to dotkne i české šampionky Fabiany Bytyqi, která drží pás WBC v atomweight. A například její dubnové vítězství nad Mexičankou Mariou Soledad Vargasovou někteří kritizovali.

„Všichni mohou mít někdy špatný večer. Platí to pro každého člověka. Obvykle řešíme vše na základě zprávy supervizora zápasu. Neustále se ale zajímáme o další a další zlepšení komunikace, větší zpětnou vazbu. Chceme, aby byly chyby co nejméně časté a hlavně, aby nedocházelo na cílené pochybení v něčí prospěch. Chceme co největší transparentnost a odpovědnost rozhodčích,“ dodává Sulejman.

Zda budou mít možnost diváci vidět v průběhu zápasu i verdikty těchto „skrytých“ rozhodčích na místo třeba tradičních neoficiálních scorecard expertů konkrétní televize, ještě mocný prezident WBC nerozhodl.

Tak, jako tak lze tento krok ocenit. Na rozdíl od posledního nesmyslu v podobě „Franchise Champion“, kterým přibude postupně do řady vah další mistr světa a fanoušci tak budou mít v celém boxu ještě větší bordel...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze