Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

WBC Franchise Champ? Strašná blbost a pro box špatně, kritizuje federaci Hearn

  • Napsal Antonín Vavrda

Franchise champ Canelo Alvarez (uprostřed) s trenéry / zdroj foto: Golden BoyFranchise champ Canelo Alvarez (uprostřed) s trenéry / zdroj foto: Golden BoyLONDÝN – Federace WBC minulý rok představila své „Franchise Champ“, s přílišným pochopením se toto označení ale nesetkalo. A ani po koronavirové krizi s ním nejen fanoušci, ale také promotéři příliš zajedno nejsou.

Celý boxerský svět se rozčiloval nad tím, že především organizace WBA měla několik šampionů v jednotlivých vahách, respektive, svého mistra, který boxoval o pás jiné federace povyšovala na tzv. „Super-šampiona“, čímž vznikal ještě i regulérní mistr světa a tím dělala fanouškům v tomto ohledu pořádný bordel.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Hlavně v těžké váze, kde byl od sjednocujícího střetu s Britem Davidem Hayem v červenci 2011 absolutním šampionem Ukrajinec Vladimir Kličko, který následně pozici obhájil s regulérním mistrem světa Alexandrem Povětkinem o dva a půl roku později. I poté ale tento pás existoval, byly ale kolem něj velké problémy, které začaly kontroverzní výhrou Ruslana Čagajeva nad Fresem Oquendem.

Ale zpět do současnosti.

WBC vedle regulérního šampiona měla řadu dalších pásů – Mezinárodní, Diamantový, Stříbrný –, kterými se jejich držitelé řadili vysoko v ratingu federace ve své váze a přibližovali k titulu mistra světa. Především pak ten poslední byl často vstupenkou k pozici povinného vyzývatele (nebylo to ale pravidlo).

„Franchise Champ“ ale je statusem, který boxer ve své váze nabývá „za svoji dlouholetou reprezentaci federace“ a především: nemůže o něj přijít v ringu, nevztahují se na něj povinné obhajoby, uvolní tím regulérní pás šampiona, ani ten ho ale nemůže vyzvat a sesadit, byť je mu „Franchise Champ“ nadřazen.

„Taky to nechápete? Nedivím se. Je to hovadina. Vy si budujete cestu, stoupáte žebříčkem, dostanete se do pozice vyzývatele šampiona a WBC jej označí jako Franchise a vy jste v háji. Nemáte šanci se k němu dostat, protože je vlastně neohrozitelný, nenapadnutelný,“ kroutí hlavou nad tímto rozhodnutím momentálně nejsilnější federace hlavou Eddie Hearn, pro změnu možná aktuálně nejvlivnější boxerský promotér.

Ten se s tímto totiž už dvakrát setkal. Poprvé, když se talentovaný Američan Devin Haney (24-0, 15 KO) dostal do pozice prozatímního šampiona WBC v lehké váze a na dostřel souboji s fenomenálním Ukrajincem Vasylem Lomačenkem (14-1, 10 KO).

Jenže toho federace povýšila na „Franchise Champ“ a bylo po potenciálním vynuceném střetu z pozice ratingu. Haney se následně stal regulérním šampionem, ale... „Nikdo se nechce stát papírovým mistrem světa od zeleného stolu na základě emailu, tohle nemá se sportem nic společného,“ zuří Hearn i nyní.

Podobně dopadl ve střední váze i další Američan Jermall Charlo (30-0, 22 KO), ten ale nepatří do stáje britského promotéra. Ten momentálně bojuje proti tomuto statusu kvůli krajanovi Dillianu Whytemu (27-1, 18 KO). V žádné váze a ani organizaci není tak dlouho povinný vyzývatel, jako v případě WBC, těžké divize a Whyta.

„Nechci, aby se stal Tyson Fury (30-0-1, 21 KO) oním Franchise Champ a Whyta povýšila federace na regulérního šampiona, protože se jím nestane poté, co porazí mistra světa. Nestane se světovým šampionem v těžké váze poté, co zdolá toho předchozího,“ má jasno Hearn.

„Stejně tak nechci, aby případně následně Fury bojoval s Anthonym Joshuou a měl tento status. Ne, chceme, aby se vítěz stal nesporným šampionem těžké váhy se všemi pásy, které k tomu patří. Ostatně i AJ má povinné obhajoby a nemá problém je absolvovat,“ připomněl šéf Matchroom Boxing, že jeho hvězdný chráněnec se má střetnou s Bulharem Kubratem Pulevem (IBF) a následně i Alexandrem Usykem (WBO).

Prezident WBC, Mauricio Sulejman zatím tvrdí, že se on a jeho bojovníci nemusí ničeho obávat. „Pro nás existují jasně dané cesty – do konce roku by se měla uskutečnit třetí bitva Furyho s Deontayem Wilderem (42-1-1, 41 KO), toto je ošetřeno smluvně. A pak je tu požadavek Whyteho na povinný střet s vítězem, se šampionem WBC. To je pro změnu v našich stanovách. Vše ostatní je spekulace,“ prohlásil rezolutně pro Boxing Insider Radio.

Dlužno dodat, že v boxu se okolnosti často mění z hodiny na hodinu a že toto v minulosti předvedli už oba tito muži také několikrát.

Jen tak mimochodem – v případě Lomačenko vs. Haney šlo o zákulisní boj Hearna s promotérským bardem Bobem Arumem, stejně jako o něj jde nyní u Fury vs. Whyte/AJ.

Zatím je to 1:0 pro zkušeného Američana z Top Rank Boxing. Vyrovná jeho ostrovní rival skóre a dosáhne svého?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze