Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

WBA je k smíchu. Z turnaje těžkých vah udělali Fury, doping a vše okolo frašku

  • Napsal Antonín Vavrda

Neuskutečněný plán WBANeuskutečněný plán WBAPRAHA – Pamatujete si začátek tohoto roku? Nový prezident WBA Gilberto J. Mendoza, který do úřadu vstoupil loni kvůli dlouhodobé nemoci svého předchůdce – otce Gilberta seniora (ten na začátku letošního roku zemřel), vytvořil turnaj těžké váhy své federace v těžké váze za účelem mít jediného světového šampiona. Výsledek? Pořádná ostuda!

Spolu s WBC jde o nejstarší a také nejprestižnější ze čtyř top boxerských federací (patří sem ještě WBO a IBF), které uznává Mezinárodní boxerská síň slávy (IBHOF). Dá se říct, že je o přímého následovníka původní jediné světové organizace NBA, která byla založená v roce 1921 a fungovala až do rozdělení o 41 let později.

DALŠÍ NOVINKY K TÉMATU:

Jenže zatímco WBC je nyní brána za nejuznávanější z federací, stejně tak si své místo na výsluní dokázaly zajistit menší WBO a IBF, WBA v posledních letech strádá. Mimo jiné také kvůli nesmyslným statusům „Super-šampionům“, které udílela ve chvíli, kdy mistr světa boxoval sjednocující duel s další z výše zmíněných organizací. A jelikož WBA nešetřila ani tzv. „Prozatímními šampiony“, stal se z této federace jeden velký bordel.

Důkazem budiž právě těžká váha. V jednu chvíli tu byl „Super-šampion“ Tyson Fury, regulérní šampion Ruslan Čagajev i ten prozatímní Luis Ortiz. Všichni navíc měli své povinné vyzývatele. Jak se říká, „blbý, aby se v tom vyznal“.

„Chceme mít jednoho šampiona! V současné době máme tři a to je nemyslitelné,“ tvrdil na konci loňského roku ještě Gilberto Sr., na jehož práci následně navázal jeho syn. „Stanovili jsme tento turnaj, abychom nejpozději na konci roku 2017 měli pouze jednoho mistra světa v těžké váze. A stejně chceme postupovat i v dalších vahách,“ znělo z jeho úst.

Že hned vzápětí posvětil „super-šampiona“ i v křížové divizi, kde má WBA nyní také tři mistry světa, budiž potvrzením toho, že v sídle federace ve Venezuele to moc nefunguje.

Důkaz hlavní? Zmíněný turnaj těžké váhy! V něm se měli do 2. února 2016 (!) utkat Ortiz s Alexandrem Ustinovem, 5. března pak Čagajev s Lucasem Brownem, do poloviny roku 2016 pak Fury s Vladimirem Kličkem a na podzim pak lepší z dvojice Čagajev vs. Browne s Fresem Oquendem.

Realita?

Dosud se uskutečnil jediný z těchto duelů – Ruslan Čagajev vs. Lucas Browne. V něm slavil senzační triumf před limitem v desátém kole australský pořízek. Jenže radost z toho, že se stal prvním bijcem své země, který se stal mistrem světa v nejtěžší váhové divizi, mu kalí kontroverzní dopingový nález na clenbuterol.

Browne po dvouměsíční přípravě neprošel kontrolou až pár dní před duelem v místě konání – čečenském Grozném. Že celý případ jeho pozitivního testu tak trochu smrdí dokazuje i dění v samotném souboji – kolo, ve kterém Browne dominoval, byl zkráceno o třetinu, naopak to, ve kterém byl Čagajev blízko knockoutování rivala, trvalo náhle více jak tři a půl minuty.

Na praktiky organizátora duelu – čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, který štědře dotoval WBA i uzbeckého národního hrdinu a prvního přemožitele obrovitého Nikolaje Valujeva – jako první poukázali dokonce i ruští novináři. Ti přitom velmi často „drží basu“ s domácími boxery. S těmi, kteří se těší podpoře Vladimira Putina, pak dvojnásob.

WBA případ řešila tak dlouho, že Čagajev raději ukončil kariéru a doteď není jasné, zda při ponechání platnosti výsledku zůstal Browne šampionem, či nikoliv. Australan se měl na podzim utkat s Portoričanem Fresem Oquendem, který nestál v ringu dva roky od neméně kontroverzní porážky s Čagajevem v jednom z nejnudnějších zápasů o titul mistra světa všech dob.

Druhá strana pavouka nabízí ještě tristnější pohled. O dvojnásobném a nyní i definitivním zrušení odvety Fury vs. Kličko toho bylo popsáno už mraky. Sám Brit se přiznal k užívání kokainu, momentálně podstupuje psychiatrickou léčbu, jenže zatímco WBO (jejíž pás také držel) už de facto posvětila souboj o tento pás mezi Josephem Parkerem a Andym Ruizem Jr., WBA stále s jasným postojem k celé záležitosti váhá.

Duel Ortize s Ustinovem si prošel ještě větší spirálou. Oba se měli utkat už čtyřikrát (!), ani jednou na duel nedošlo. Padl únorový, květnový, zářijový i poslední říjnový termín. Přitom k posledně dvěma byla stanovená dražba, kterou pokaždé vyhrála strana ruského obra.

„Smlouvu jsme podepsali, oni ale odmítají nezávislé antidopingové kontroly VADA,“ znělo z tábora Ortize. „Jejich chování je podivné. Nechtěli podepsat smlouvu, a proto by se nyní měl Ustinov postavit lepšímu z dvojice Kličko vs Fury,“ kontroval ještě v polovině září Andrej Rjabinskij, zastupující v aukci znovunalezeného přítele Vladimira Chrjunova.

Kubánský levoruký zabiják následně podepsal smlouvu s britským promotérem Eddiem Hearnem a tak se zdá, že na tento duel skutečně definitivně nedojde, jelikož za Ustinovem stojí vedle ruského dua ještě britský lišák Frank Warren. Shodou okolností promotér taktéž Furyho.

Sečteno a podtrženo: ze šampionů WBA stálo v tomto roce v ringu pouze trio Ortiz, Čagajev a Browne, v prvním případě navíc nešlo o oficiální duel posvěcený touto federací (Kubánec zničil v šesti kolech Tonyho Thompsona). Následně Čagajev ukončil kariéru, Browne dosud neví, zda je šampionem, či nikoliv, „Super-šampion“ je v péči psychiatrů, Oquendo neboxoval přes dva roky, pauza Ustinova se už pomalu také blíží ke dvanácti měsícům.

WBA, lze klesnout ještě níže?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze