Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

WBA brojí opět proti šampionům. WBO podlézáním Alvarezovi ničí box

  • Napsal Antonín Vavrda

Canelo Alvarez slavíCanelo Alvarez slavíPRAHA – Co se týče zápasů, rozjíždí se nový rok 2017 pozvolna. Co se týče zajímavých novinek ze zákulisí, tak je tomu právě naopak. Tradiční souhrn aktualit vám nabídneme v úterý, ani následující řádky ale nudit nebudou.

Dlouhodobě je federace WBA pod palbou kritiky za to, že v některých vahách má i tři „šampiony“. Vedle toho klasického totiž nabízí i statusy „super-šampionů“ (u boxerů, kteří bojují sjednocujícího zápasy) a mnohdy ještě pozici jedničky federace, která je povinným vyzývatelem, přebíjí tzv. „prozatímní šampioni“.

DALŠÍ NOVINKY K TÉMATU:

Už na přelomu let 2015 a 2016 se mluvilo o tom, že tomuto „bordelu“ chce udělat WBA přítrž. Že se jí to zrovna dvakrát nepovedlo, o tom už jsme psali. Nyní je zde od Gilberta J. Mendozy, prezidenta nejstarší boxerské federace, pokus číslo dvě.

„Myslím, že jsme vykročili vstříc naší politice ohledně snižování titulů v jednotlivých vahách. Posledním korunovaným prozatímním šampionem se stal Brian Castano, ale v budoucnu chceme toto změnit. Pokud nebude šampion váhy aktivní po dobu půl roku, nahradí prozatímní šampiony vyřazovací duely,“ pronesl pro ESPN Deportes Mendoza.

Otázkou je, zda se při této odpovědi opakovaně neshodil. Zmíněný Argentinec získal prozatímní titul v lehké střední váze 26. listopadu 2016. Jistý Francouz Hassan N'Dam N'Jikam pak ale stejnou pozici ve střední váze vybojoval po expresním a drtivém KO o čtyři týdny později – 17. prosince 2016.

„Ve střední váze se nám povedlo dostat do jednoho ringu 'Super šampiona' a regulérního šampiona. Takže je všechno v pořádku,“ tvrdí ale Mendoza s odkazem na plánovaný šlágr mezi Gennadijem Golovkinem a Danielem Jacobsem, ke kterému dojde 18. března. Kam tento souboj pás WBA v této divizi nasměřuje, už ale nedododal.

Mendoza chce kromě snížení počtu šampionů v jednotlivých vahách také rozjet podobný antidopingový program, kterým se může pyšnit federace WBC. Ta jako první začala spolupracovat s VADA (Nezávislá anti-dopingová agentura pro box a bojové sporty) a dlužno dodat, že tvz. „Clean Program“ je velkým zákulisním triumfem prezidenta této organizace Mauricia Sulejmana.

„Chceme se sejít, ale je to trošku problém. Mimo jiné také proto, že jsem začali spolupracovat s AIBA (Mezinárodní amatérská federace), která je s WBC ve sporu, protože Sulejman si myslí, že se AIBA snaží vytvořit monopol na amatérský i profesionální box. Věříme, že se nakonec sejdeme a pomůžeme všechny strany sblížit, nikoliv rozdělovat,“ přidal na toto téma Mendoza.

Bude v této otázce stejně „úspěšný“ jako při snížení počtu svých šampionů napříč vahami? To nám ukáží až další dny, týdny a nejspíše měsíce.

Ty budou hrát roli také v případu jisté mexické hvězdy Saula „Canela“ Alvareze, toho času šampiona WBO v lehké střední váze. Není ale žádným tajemstvím, že se chce chráněnec Oscara de la Hoyi letos definitivně (konečně) posunout do divize střední.

A federace WBO jej v tu chvíli hodlá okamžitě jmenovat povinným vyzývatelem současného šampiona Billyho Joa Saunderse. Co na tom, že současnou jedničkou v této váze je gruzínský veterán Avtandil Churzidze. Mimochodem, u WBO je zároveň rozdílem být jedničkou ve váze a povinným vyzývatelem šampiona. Mezi těmito proměnnými totiž není automatické rovnítko.

„Canelo je největší současný idol boxu, který dokáže přitáhnout do arény 50 tisíc fanoušků a prodává v současnosti nejvíce PPV. Právě on může nakopnout současný box. Je v nejlepším zájmu naší federace, aby byl dosazen do pozice povinného vyzývatele ve střední váze,“ zdůvodnil toto počínání WBO pro ESPN člen výboru federace, který si ale nepřál být jmenovaný.

Jako kdyby věděl, jakou šílenost plácl. Ostatně nejen zámořští novináři tento krok federace WBO mezi svátky ostře odsoudili. Ono to totiž s tím prodejem televizních práv v případě Alvareze není tak horké. A dle mnohých právě volba jeho posledních soupeřů – Britů Amira Khana a Liama Smitha – může za to, že naopak prodej boxerských PPV v posledních měsících rapidně klesá.

A kde koho napadne otázka, proč pak WBO ratingy vlastně dělá, když se poté řídí jen čistě finančním měřítkem? Mimochodem – duel Saunders vs. Alvarez je sice lákavější než Saunders vs. Churzidze (tedy minimálně pro zámořské publikum a samotnou federaci), že by ale šlo o nějaký šlágr, kvůli kterému by fanoušci nemohli dospat, to se také říct nedá...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze