Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Emanuel Steward: Jsou lepší způsoby, jak trávit čas, než se flákat na ulicích

  • Napsal Věra Tauchmanová ml.

Manny Steward a Johnathon BanksManny Steward a Johnathon BanksDETROIT - Pokud trenérské umění legendárního Emanuela Stewarda na někom zanechal stopy, byl to bezpochyby bývalá americká těžká a křížová váha Johnathon Banks (29-3-1, 19 KO). Po Stewardově smrti v říjnu 2012 se stal právě on trenérem Vladimíra Klička (64-3, 53 KO). A nejen, že své svěřence trénuje, on dává jim stejně jako kdysi jemu „Manny“ také průpravu do života.

„Vždy bude Emanuelovi Stewardovi vděčný za vše, co mě naučil. Byl pro mě otcem - byl to on, kdo mě naučil, jak se holit. Jednou třeba o půl dvanácté v noci zazvonil u mě doma. Chtěl si s někým popovídat a já jsem byl jeden z mála, se kterým to bylo možné. Byl jsem jako jeho syn, jeho nejlepší přítel. Mohl zavolat ve dvě ráno, nikdy jsem ho neodbyl,“ řekl Banks při vzpomínkovém rozhovoru na slavného kouče.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Ten otiskl slavný The Ring Magazine ve svém říjnovém vydání. Důvod? Dnes, 25. října, jsou to přesně tři roky od chvíle, kdy tento charismatický malý muž – jehož svěřenci v těžké váze mají v titulových duelech neskutečnou bilanci 34 výher a jen 2 porážky – odešel z tohoto světa do boxerského nebe.

Steward byl mužem, který miloval své tréninkové centrum v Poconos Mountains v Pensylvánii, kde toho své svěřence tolik naučil a kde s nimi často pořádal šachové turnaje. Steward dokázal přenést energii tohoto místa do dalšího tréninkového centra – věhlasného Kronk Gymu v Detroitu – kde se zrodili legendy v čele s Thomasem Hearnsem či Mikem McCallumem.

„Dával nám šanci vypadnout z města. A bylo skvělé být v jeho blízkosti - v blízkosti slavného komentátora a trenéra mimo jiné i Lennoxe Lewise. Emanuel pro mě byl jako otec. Jsem z osmi dětí a i když se maminka snažila, jak mohla, otec prostě chyběl. I když svého biologického otce znám, nikdy jsme si nebyli blízcí.“

Jedna z důležitých a skvělých vlastností, kterou Banks po svém „otci“ zdědil, je ochota pomoci ostatním zlepšit jejich život bez toho, aby z toho měl osobní zisk.

„Trénuji spoustu dětí, snažím se, aby nezůstaly na ulici, když se mohou něco naučit. A když něco děláme, snažím se jim vysvětlit, proč to děláme. Když jsem pryč, děti mi hned píší, kdy se zase vrátím,“ pochlubit se s nesmělým úsměvem Banks. „Ty děti mi dodávají energii. Učím je, že jsou lepší způsoby, jak trávit čas, než se flákat na ulicích.“

„Lidé mi říkají, že jsem jediný člověk, který dokáže učit jako Emanuel Steward. Všechno, co umím, mám od něho. Vím, jak věci vysvětlit srozumitelně. A nejen dětem, ale i dospělým a velkým chlapům. Třeba ukrajinskému obru Vladimiru Kličkovi, v jehož schopnosti stoprocentně věří.

„S Vladimírem si dokážeme dlouho povídat. Zejména o boxu. Můžu mu říci cokoliv a on mi vždycky poradí,“ ukazuje Banks na zajímavý vztah se svým trenérem. Ostatně on sám je o šest let mladší než jeho hvězdný svěřenec.

„Za posledních devět let jsem s Emanuelem strávil více času než s vlastním otcem. Neměli jsme klasický vztah trenéra a sportovce,“ řekl Kličko krátce po Stewardově smrti. Ten mu ještě v nemocnici poradil, aby si jako dalšího trenéra vybral právě Bankse.

„Když jsem Voloďu potkal, byl úplně na dně,“ říká nyní s odstupem času Banks. „Všichni tvrdili, že už se nikdy nepostaví na nohy. Ale zvládli jsme to. On to zvládl,“ dodal na adresu vládce těžké váhy, který krátce po Stewardově smrti ve dvanácti kolech mlátil polského obra Mariusze Wacha.

Od té chvíle vyhrál Kličko dalších pět duelů. S Banksem společně tak pokračují ve Stewardově odkazu. A jejich spolupráce je důkazem, že i na smrtelném loži neztratil svůj pověstný klid a smysl pro dobrou radu...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze