Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Třináctka těžkých vah, o kterých brzo uslyšíme: Dubois, Yoka, Ajagba či Nistor

  • Napsal Antonín Vavrda

Kownacki v akci / zdroj foto: Boxingscene.comKownacki v akci / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – V posledních měsících se doslova roztrhl pytel s boxery těžké váhy, kteří vtrhli na profesionální scénu. Pojďme si tak nyní představit muže, kteří by mohli a měli v dalších letech rozvířit vody nejsledovanější váhové divize.

Pro náš výběr jsme se řídili vlastně pouze dvěma pravidly:

1. Věková hranice je 33 let, tedy Kristova léta. Může se to zdát sice příliš, ovšem těžké váhy obecně dozrávají až později.

2. Skutečnost, že ještě boxer nebojoval skutečně top zápas o velký mezinárodní, nebo světový titul, případně na sebe upozornil až v posledních dvanácti měsících.

Boxery jsme řadili dle aktuálního ratingu BoxRec.com.

1. ADAM KOWNACKI (USA, 30 LET, 20-0, 15 KO) – bez dalšího naplánovaného duelu

Tenhle tlouštík z Brooklynu, který se narodil v polské Lomze, byl na hraně. Sice už boxuje dvanáctikolové duely, ovšem oficiálně v držení žádný pás stále nemá. Podsaditý, šikovný a tvrdý s odolnou bradou. Toť charakteristika tohoto 191 centimetrů vysokého bijce, který se byl v únoru v Praze podívat i na UFC. Svým posledním duelem s Američanem Chrisem Arreolou zlomili několik rekordů co do počtu úderů v zápase těžkých vah.

Dle expertů by si měl v nejbližší době zaboxovat o světový titul.

NÁZOR AUTORA: Kownacki je talentovaný, šikovný, leč při současném rozložení sil ho coby mistra světa nevidím.

2. FILIP HRGOVIČ (CHORVATSKO, 27 LET, 9-0, 7 KO) – bez dalšího naplánovaného duelu

Extrémně rychle šplhá ratingem BoxRec.com tento chorvatský bijec, první bijec své země s olympijskou medailí (bronzovou). Hrgovič je boxerem, který není příliš zvyklý na porážky, a který zároveň nikdy nepoznal knockout. Jeho styl se lehce podobá tomu Vladimira Klička. V tom ohledu, že je strojově přesný. Hrgovič v žádném aspektu nevyniká, v ničem ale ani nezaostává, a tak tvoří špičkový komplet boxera těžké váhy.

NÁZOR AUTORA: Pokud si promotéři počkají na vhodný okamžik, titul mistra světa by jen minout neměl. Rozhodně má ale ještě minimálně rok čas na zrání a ostřejší duel se širší špičkou.

3. MICHAEL HUNTER (USA, 31 LET, 18-1, 12 KO) – bez dalšího naplánovaného duelu

Kde, kdo jej po porážce od Alexandra Usyka odepsal. Jenže svěřenec bývalého světového šampiona Hasima Rahmana zamířil do váhy těžké, kde zatím řádí, naposledy o víkendu s přehledem vybodoval obrovitého Rusa Sergeje Kuzmina, který si navíc v úvodu pátého kola ustlal na podlahu ringu. Hunter má otravný styl, dlouhé ruce, boxerské IQ podobné tomu Tysona Furyho.

NÁZOR AUTORA: Obrovská neznámá. Myslím si, že například na střelce typu Deontaye Wildera by neměl zbraň, pokud by se ale postavil například Andymu Ruizovi, Tysonu Furymu, mohl by je hodně překvapit. Pokud bych ale měl předvídat, světovým šampionem se nikdy nestane.

4. EFE AJAGBA (NIGÉRIE, 25 LET, 11-0, 9 KO) – bez dalšího naplánovaného duelu

Tenhle přízrak z černého kontinentu naposledy i proti Turkovi Alimu Erenu Demirezenovi ukázal, že v něm dříme obrovský potenciál. Vysoký, atletický, s obrovským rozpětí paží, který navíc v má ve své zadní ruce řádnou bombu. Proti Demirezenovi ukázal i kvalitní kondici, najdou se tací, kteří v něm vidí druhého Wildera.

NÁZOR AUTORA: Ajagba je mladík, který ale roste každým zápasem. Pokud neudělají jeho promotéři chybu, může jednou kralovat. Myslím si, že si minimálně na jeden zápas na titul mistra světa sáhne.

5. DANIEL DUBOIS (VELKÁ BRITÁNIE, 22 LET, 12-0, 11 KO) – 27. září proti Ebenezerovi Tettehovi

Druhý Anthony Joshua, jen odolnější a ještě silnější. Tak ho specifikují fanoušci, experti i jeho promotér Frank Warren. Dubois má ve dvaadvaceti letech obrovskou sílu, je tvrdý, má bradu, a hlavně má dravost a sebevědomí mládí. Zároveň je ochotný se neustále učit, minimálně tedy před televizními kamerami.

NÁZOR AUTORA: Pořád je u něj řada otazníků. Gorman jím dokázal otřást, pořád je v něm ta přehnaná dravost, která ho může ohrozit při delších zápasech. Může vyhasnout po první porážce, stejně jako jít neustále nahoru. Mě ale stále ještě nepřesvědčil o tom, že může být mistrem světa. Tedy třeba v dalších dvou, třech letech. Protože déle on, fanoušci i promotér čekat nebudou.

6. PETAR MILAS (CHORVATSKO, 24 LET, 14-0, 11 KO) – bez dalšího naplánovaného duelu

Ano, je to Chorvatsko, které má v našem seznamu jako první dvojí zastoupení (Kownacki je prostě a jednoduše národností Polák). Milas šokoval loni tím, že jako druhý ukončil před limitem Kevina Johnsona, následně vybodoval naposledy motivovaného Franceska Pianetu, aby letos v dubnu vystřelil z ringu i Rusa Denise Bachtova. Milas zatím ukázal bradu, dynamiku, na těžkou váhu je nesmírně pohyblivý, umí měnit gardy.

NÁZOR AUTORA: Milas má ještě čas. Pokud mu němečtí promotéři připraví půdu, může se propracovat k většímu evropskému zápasu a kdo ví, překvapit i na světové scéně. Nebyl by prvním ani posledním. Na titul světového šampiona to ale nevidím. A pokud, tak spíše v křížové váze.

7. MARTIN BAKOLE ILUNGA (DR KONGO, 27 LET, 13-1, 10 KO) – bez dalšího naplánovaného duelu

Jeho kariéru sice lehce přibrzdila loňská porážka od Michaela Huntera, mladší bratr křížové váhy Ilungy Makabua ale zaváhání letos napravil. Nejprve knockoutoval Poláka Mariusze Wacha, poté zbil Ekvádorce Ytala Pereu. Bakole je tvrdý, velký, silný, a byť ho porazil Hunter před limitem, počítán nebyl. Odolnost i brada tam prostě jsou, pokud zapracuje na kondici, může být postrachem.

NÁZOR AUTORA: Myslím, že stejně jako bratr se do zápasu o titul mistra světa probije. Zda v něm uspěje, netuším, spíše si myslím, že nikoliv. A že bude následně takovým tím posledním testem pro podobně talentované, nebo ještě talentovanější boxery.

8. IVAN DYČKO (KAZACHSTÁN, 29 LET, 9-0, 9 KO) – bez dalšího naplánovaného duelu

V amatérech dokázal vyhrávat nad velkými jmény, stejně jako s nimi také prohrával. Dyčko je obrovský, má velký rozsah paží, kvalitní zadní rovnou, umí se hýbat, boxovat dvojnásobný olympijský medailista a trojnásobný světový rozhodně umí. Jen ho trošku sráží přece jen náchylnější brada.

NÁZOR AUTORA: Kdybych si měl vsadit, tak se mistrem světa nestane. Dyčko je kvalitní boxer, určitě si nějaký ten velký zápas zaboxuje, ale na úplný vrchol nevystoupá. Pokud nebudeme brát v potaz druhořadé pásy jako regulérní titul WBA, nebo třeba WBC, pokud tato federace udělá i v těžké váze čase svého „Franchise“ šampiona.

9. TONY YOKA (FRANCIE, 27 LET, 6-0, 5 KO) – 28. září proti Michaelu Wallischovi

Mistr světa i olympijský šampion z amatérského ringu. Toť Tony Yoka. A také muž, kterého často podrželi bodoví rozhodčí. Yoka má parádní boxerské parametry, možná ještě lepší než Joshua, nebo Wilder, ale pořád tomu něco chybí. Rozhodně je zranitelný. Na druhou stranu má kondici, má sílu, výbušnost a zatím mu drží v profesionálech také brada.

NÁZOR AUTORA: Nejsem fanouškem Tonyho Yoky, jeho styl mi úplně nevoní, na druhou stranu to klidně může být druhý Vladimir Kličko. Pokud se už do zápasu o světový pás probije, pak si myslím, že ho zvládne. Má na to uspět vlastně proti jakémukoliv stylu.

10. ARSLANBEK MACHMUDOV (RUSKO, 30 LET, 8-0, 8 KO) – 28. září proti Tšibuabua Kalongovi

Ruský „Lev“ má za sebou zajímavou amatérskou kariéru, byť na ty top mety nedosáhl. V profesionálním ringu zatím naprosto bezchybný pod dohledem kanadské stáje Eye of the Tiger Management. Machmudov má kvalitní přední ruku, je šikovný na nohou, navíc velmi úderově přesný, pokud má čas si vše připravit. Navíc má i dobře postavenou obranu.

NÁZOR AUTORA: Systematickou prací kanadského promotéra se myslím k titulovému zápasu nedostane, coby náhradník by ale klidně mohl. Že by to ale dotáhl až na úplný vrchol? To by bylo obrovské překvapení.

11. GUIDO VIANELLO (ITÁLIE, 25 LET, 5-0, 5 KO) – bez dalšího naplánovaného duelu

Itálie má opět špičkovou těžkou váhu. Platilo to pro amatérský ring, kde se Vianello rok od roku zlepšoval, a mělo by to platit také pro profesionální ring. Pokud tedy budou v jeho případě promotéři trpěliví, Vianello je stále velmi mladý. Římský „Gladiátor“ je dynamický, šikovný, rychlý. Mimochodem, čtyři roky zpět prohrál ve WSB s Machmudovem, momentálně se ale jeví býti na tom lépe.

NÁZOR AUTORA: Pokud bych si měl vsadit, tak věřím tomu, že se Vianello stane jednou mistrem světa. Má pro to všechny předpoklady. Jak sportovní, tak marketingové.

12. MAGOMEDRASUL MEDŽIDOV (ÁZERBÁJDŽÁN, 32 LET, 1-0, 1 KO) – bez dalšího naplánovaného duelu

Pouze olympijské zlato tomuto „řezníkovi“ z Baku mezi amatéry uniklo. Neunikly mu ale skalpy žádného známého jména v těžké váze za poslední roky. Silný, tvrdý, podsaditý ranař, který umí soupeře sestřelit jediným úderem, stejně jako ho umlátit.

NÁZOR AUTORA: Medžidov vstupuje mezi profíky podobně pozdě jako Joe Joyce a dá se čekat, že nasadí k podobnému sprintu jako on. Všichni šampioni se sice musí mít na pozoru, osobně si ale myslím, že to na titul mistra světa i v profesionálním ringu nedotáhne.

13. MIHAI NISTOR (RUMUNSKO, 28 LET, 0-0) – bez naplánovaného debutu

Tři muži porazili v amatérském ringu Anthonyho Joshuu. Dillianu Whytovi dokázal prohru už před třemi lety oplatit, zbylí dva už mezi profíky zamířili také. Nejprve v létě osmadvacetiletý „rumunský Tyson“ Mihai Nistor, následně výše zmíněný Medžidov. Rumunský ranař boxující v otočeném gardu by podobně jako Medžidov mohl hodně zamíchat kartami. Mimo jiné i díky své výšce (180 cm), která není dnes v profesionálním ringu v těžké váze příliš obvyklá.

NÁZOR AUTORA: Pokud to s ním myslí Golden Boy Boxing vážně, mohli by mít brzo šampioni těžké spaní. Nistorovi by měl profesionální styl boxu sedět, je tvrdý, silový, má dynamiku. A podobně jako v případě Klička platilo, že se na něj těžko připravovalo, může totéž platit i pro něj. Hrají v tom roli i osobní sympatie, ale já bych si vsadil na to, že Nistor bude v horizontu pěti let mistrem světa.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze