Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Světový rekord. 66letý boxer a válečný veterán uctil smrt syna KO výhrou

  • Napsal Antonín Vavrda

Al Hughes v akciINDIANAPOLIS – Bobby Al Hughes (11-7-4, 6 KO) se o tomto víkendu zapsal do historie profesionálního boxu, když v 66 letech postavil do ringu. A ve druhém kole oslavil comeback po 36 letech knockoutovým triumfem nad krajanem Tramanem Townsem (0-7).

Na úvod je třeba říct: není důležité, jak kvalitní soupeř stál proti Hughesovi, který v dubnu oslavil 66. narozeniny. Dnes třiačtyřicetiletý Tramane Towns rozhodně není nejlepší boxer na světě, nikdy se ani s těmi nejlepšími neměřil, dokonce i on měl nyní jedenáctiletou pauzu. Přesto je výkon Hughese úchvatný. Zvláště...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Do ringu se měl vrátit společně se svým synem, Ale Hughesem III. Ten nápad dostali dva váleční veteráni (syn se vrátil z armády v 2010) před rokem. Ve 200 let staré stodole za barákem doma v East Chicago vytáhli krabice s rukavicemi a znovu je navlékli na ruce.

Šestašedesátiletý otec a dvaatřicetiletý syn, který podobně jako řada dalších válečných veteránů měl problém s návratem do společnosti. Opakovaně ho sužovali psychické problémy, které řešil drogami. Opakovaně se léčil.

Nakonec zkusili boxerskou výzvu. „Můj otec to nejenže udělá, ale on i vyhraje. Společně se zapíšeme do Guinnesovy knihy rekordů. Jdeme společně vstříc historii, kterou už nikdy nikdo nepřekoná,“ nechal se letos na jaře slyšet pyšný syn.

Společně trénovali. Společně se posouvali. Nestačilo to.

Mladší z dvojice si vzal letos život, učinil podobný nezvratný krok jako od roku 2017 dalších šest tisíc válečných veteránů (od tohoto roku si v USA sáhlo na život 47 tisíc lidí, celkově od roku 1999 stoupl počet sebevražd v této zemi o 33 procent).

Krátce před narozeninami svého otce.

„Stál jsem v obýváku, v ruce popel syna, přede mnou složená americká vlajka z jeho rakve. Řekl mu, že to udělám pro něj. Slíbil jsem mu to, chtěl jsem dokončit naše společné dílo. Buďto vstoupím do toho ringu, nebo zemřu,“ citovaly místní deníky muže, který naposledy boxoval oficiální zápas v roce 1983, z výhry se pak radoval o čtyři roky dříve.

Al HughesAl Hughes

Al Hughes

Dlužno dodat, že nebyl úplně bezvýznamným bojovníkem. Ano, s těmi nejlepšími před čtyřmi desítkami let prohrával, stanul ale například proti Franku Santoremu Jr., který v roce 1977 odboxoval pět kol s čerstvým olympijským šampionem jménem Sugar Ray Leonard, prvním to boxerem, který tímto sportem vydělal 100 milionů dolarů.

Zatímco Santore, který měl i kvalitní amatérský zápis, se následně vydal na dráhu rozhodčího, které se věnuje dodnes, jeho soupeř stanul v noci na neděli v ringu v boxerských rukavicích poté, co o den dříve absolvoval klasický ceremoniál vážení.

Prostě a jednoduše profesionální zápas se vším všudy.

Díky svému kousku tak skutečně zamíří do knihy rekordů. O pět sedm let totiž překonal dosavadního rekordmana, Brita Stephena „Steve“ Warda, který poslední duel odboxoval 15. července 2017 (BoxRec.com uvádí oficiálně jeho poslední zápas 12. prosince 2015, kdy prohrál TKO ve 3. kole s Jodym Meiklem).

Al Hughes

Al Hughes

„Musel jsem to udělat. Potřeboval jsem překonat smutek po synovi, který mne ničil,“ svěřil se nyní nový světový boxerský rekordman. „Všichni jsme to potřebovali. Brácha byl skvělý chlap, velmi hrdý a silný. Měl stejnou vůli jako otec. O to tvrdší pro nás všechny bylo, když udělal, co udělal,“ přidala se jeho dcera Amanda Molesová.

Ta, stejně jako zbytek rodiny byla zápasu přítomna. Včetně Ala Hughese III.

„Albert bude sedět vedle mne. Vezmu urnu s popelem s sebou. Bude s tátou. Bude to přesně tak, jak si plánovali,“ vyprávěla ještě na začátku týdne. A jak řekla, tak udělala.

Stejně jako její otec. „Nic mne nemohlo zastavit. Doktor? Když jsem u něj byl na prohlídce, tak mi řekl, že nezná nikoho v mém věku, kdo by byl v takové kondici jako já,“ dodal na závěr nejstarší profesionální boxer historie, který začal s tímto sportem před více než padesáti lety, když ho oslovil inzerát na nástěnce ve škole.

„Můj syn by byl tak pyšný,“ dodal Bobby Al Hughes.

Al HughesAl Hughes

Al Hughes III.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze