Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO: Rvačka, nenávist, Interpol, zúčtování a teď? Haye a Chisora jsou přátelé i parťáci

  • Napsal Antonín Vavrda

Chisora a HayeChisora a HayePRAHA – Tenhle příběh má všechno. Včetně dle všeho dobrého konce. Tedy zatím. Je to příběh dvou britských boxerů, dvou rivalů. Dereka Chisory (32-10, 23 KO), kterého čeká v sobotu další velký duel proti Josephu Parkerovi (28-2, 21 KO) a Davida Hayeho (28-4, 26 KO), dnes už sportovního důchodce a manažera.

Psal se datum 18. února 2012. V německém Mnichově se do sebe zaklesli Vitalij Kličko (43-2, 40 KO), tehdy čtyřicetiletý šampion WBC v těžké váze, a o dvanáct let mladší Derek Chisora (15-2, 9 KO), který měl za sebou řadu průšvihů. A také platil za jednoho z nejnebezpečnějších a nejméně čitelných boxerů těžké váhy té doby. Muže, který svým stylem až nápadně připomínal bijce 60. a 70. let minulého století.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Ukrajinskou hvězdu zlobil. Hodně ji zlobil. Po kontroverzní prohře Robertem Heleniem na jeho domácí půdě v Helsinkách dělal své přezdívce „Del Boy“ čest. Před zápasem plivnul vodu do obličeje Vladimira Klička, se kterým se měl původně utkat, následně trápil jeho staršího sourozence.

Po dvanácti kolech ale zaslouženě prohrál 0-3 na body (111-119 a 2x 110-118). „Byl to od něj skvělý výkon, opravdu skvělý,“ vrací se zpět do historie Haye, který tehdy působil v roli experta televize Sky Sports a duel sledoval přímo pod ringem.

„Rozhodně se znali, ale vlastně neměli vůbec žádný vztah. Ani dobrý, ani špatný, prostě jen o sobě věděli,“ přidává Bobby Rich, dlouholetý Hayeho přítel, na téma vazeb dvou elitních Britů v těžké váze. Té noci, kdy se Chisora přidal ke svému krajanovi na seznam poražených od jednoho z bratří Kličků, se ale měl jejich vztah změnit.

„David byl jeho výkonem okouzlen. A neměl důvod, jakkoliv zdiskreditovat Chisoru. Vše se ale změnilo, když jsme se objevili u tiskového centra. U zadních dveří. Neměli jsme tam být, nebyl důvod. Žádný byznys, žádné pozvání, byli jsme zrovna na odchodu z místa,“ pokračuje Rich. Následně nakoukl do sálu a viděl svého přítele, jak s flaškou pití v ruce diskutuje po boku dalších ostrovních novinářů s Kličkem a jeho manažerem Berndem Böntem.

Mocně totiž toužil po tom, aby byl další na řadě. Dokonce se o tom hojně spekulovalo. Bývalý šampion křížové a v tu chvíli už i těžké váhy měl být jedním z mála boxerů, kteří se utkají s oběma ukrajinskými sourozenci. Bönte ale oznámil, že se to nikdy nestane. A tím Hayeho namíchl.

„Neměl se tak chovat, zrovna tu probíhala tiskovka mého chráněnce, kterému všichni dávali maximálně dvě kola, a on strávil s tehdy nejtvrdším boxerem těžké váhy v ringu všech dvanáct kol. Derek si vzal mikrofon, zvedl se od stolu a šel k Davidovi. Já, coby jeho trenér jsem vykročil s ním...,“ pátrá v pamětí Don Charles, tehdejší kouč rodáka ze Zimbabwe.

Následné okamžiky obletěly svět. Haye se pustil do Chisory, rozbil o něj láhev s jablečným džusem (nikoliv alkoholem, jak se tehdy spekulovalo), při rvačce inkasoval Charles ránu pěstí, Adam Booth – trenér Hayeho – pak ze šarvátky odešel s tržnou ranou na hlavě od stativu fotoaparátu, do kterého vrazil jeho vlastní svěřenec.

„Jsem pětinásobný šampion v judu, olympionik, myslím, že obratný a statný, ale když jsem uvízl mezi těmi dvěma, nebylo mi úplně dobře po těle. Nechci, aby to vyznělo tak, že se tím bavím, ale bylo až úsměvné, jak rychle to vygradovalo,“ vzpomíná po letech Rich, jehož obličej se také objevil na fotografiích světových médií.

Haye se vypařil, rychle zmizel z Německa, kde na něj vydala místní policie zatykač. Dokonce se dostal na seznam Interpolu. Potíže se zákonem, opětovně, měl i Chisora, oba přišli o britskou boxerskou licenci, přesto bylo jasné, že dojde na jejich zúčtování v ringu.

Setkali se už pět měsíců po konfrontaci v Mnichově. Na tehdejším stadionu West Hamu v Upton Parku, s lucemburskou licencí. Na tiskové konferenci mezi oběma musely být ploty, aby se zabránilo další roztržce. V ringu z toho ale pak byla rychlá záležitost, Haye rivala knockoutoval v pátém kole, následně se oba objali, usmířili. Mimochodem, vedle Dilliana Whyta je stále jediným mužem, který dokázal tohoto bouřliváka poslat k zemi a takto také ukončit.

Byla to právě druhá bitva s Whytem (nakonec prohraná K.O. v 11. kole), která donutila Chisoru – tehdy už otce – změnit uvažování. A poprosit před ní o pomoc právě Hayeho. „Když mi to řekl, podíval jsem se na něj a zeptal se ho, jestli se nezbláznil. Jestli zapomněl na historii, a to nepřátelství mezi nimi. Byl jsem tím nápadem šokován,“ přiznal Charles.

„Napoprvé jsem ten nápad odmítl. Pak jsem odešel, promyslel to, podíval se na něj a během dvou minut mi bylo jasné, že to myslí vážně. O co mu jde. Souhlasil jsem. Řekl jsem mu: Dereku, jakkoliv to zní šíleně, udělej to,“ dodal muž.

„Byl jsem v šoku. Fakt. Poslal jsem Davidovi pár fotek z incidentu, jak se držíme s Charlesem kolem krku, když to vypadalo, že ho chci složit jedním ze svých oblíbených chvatů. Napsal jsem mu, že jsem rád, že změnili svůj postoj k sobě, ale také se ho ptal, zda opravdu ví, co dělá,“ přidal se Rich.

Chisora a Haye / zdroj foto: ArchivChisora a Haye / zdroj foto: Archiv

Nyní se zdá, že oba to vědí. Haye donutil Chisoru změnit přístup k boxu i životu. Disciplíně. Změnil jeho přezdívku na „War“. Spolu zapsali tři výhry, nad Gashim, Szpilkou a Pricem. A dvě prohry – onu parádní válku s Whytem a tvrdou bitvu s Usykem.

„Nikdy by mě nenapadlo, že mu budu dělat manažera. Ve velkém zápase. Ale box je bláznivý sport a dějí se v něm bláznivé věci. A jen to ukazuje, že to, co se děje v ringu, tam má zůstat. Jsme toho důkazem. Derek pochopil, že to tak má být. Změnil se, našel správný směr. A já jsem hrdý, že mohu být po jeho boku,“ usmívá se nyní „Hayemaker“.

Jakým směrem se vydá v sobotní noci? V zápase, ke kterému mělo dojít už loni touto dobou? Proti dalšímu mistru světa Josephu Parkerovi?

To mohou sledovat také diváci v Česku, a to skrze platformu DAZN za měsíční poplatek 39 kč.

Chisora a Haye / zdroj foto: ArchivChisora a Haye / zdroj foto: Archiv

Chisora a Haye / zdroj foto: ArchivChisora a Haye / zdroj foto: Archiv

Chisora a Haye / zdroj foto: ArchivChisora a Haye / zdroj foto: Archiv

Chisora a Haye / zdroj foto: ArchivChisora a Haye / zdroj foto: Archiv

Chisora a Haye / zdroj foto: ArchivChisora a Haye / zdroj foto: Archiv

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze