Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Profesionál, nebo amatér? V Česku ten rozdíl není, to se musí změnit (pohled)

  • Napsal Profiboxing.cz

K.O. MagazínK.O. MagazínPRAHA – Ve středu odvysílala stanice Sport 5 už 68. díl K.O. Magazínu. Tentokrát si moderátor Matouš Rajmont pozval do studia nejznámější fotografku bojové scény Lenku Bartákovou, bývalého zápasníka a právníka Víta Hrušku a šéfeditora našeho webu Antonína Vavrdu.

Podívání této čtyřky se nakonec protáhlo za stanovenou pětadvacetiminutovou stopáž, přesto ve studiu nestihlo zaznít úplně vše.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Lenka Bartáková z Czechfighters.cz poodkryla, jak se k bojovým sportům dostala a jak těžká je práce fotografa u ringu, zvláště, když musí často stihnout několik akcí během pár dní, či dokonce hodin. Je třeba dodat, že její portál – a hlavně facebookový profil – se těší mezi zápasníky zasloužené oblibě.

Vít Hruška, který má sám zkušenosti z ringu, představil svůj projekt SOS-Port.cz, který rozjel teprve nedávno a ve kterém pomáhá amatérským i profesionálním sportovcům vyznat se především v současné složité covidové (zákazové) době. Zda v tomto bude pokračovat i nadále, až skončí, uvidíme. Pravdou je, že nakousl i téma profesionalismu na české bojové scéně.

„Žijeme ještě trochu v punku, v dřívější době, kdy stačilo jen zápasit. Dnes ale teče do sportu obecně daleko více peněz a je třeba coby zápasník pracovat i na svém profilu. V jiných sportech k tomu dokonce dělají specializovaná školení,“ nastínil mimo jiné.

S tím souhlasil i šéfeditor Profiboxing.cz. Dle něj v českých luzích a hájích je označení profesionální bojovník vlastně jen status. „Kolik lidí v Česku se bojovými sporty opravdu živí? Kdo o sobě může říct, že je čistým profesionálem? To zde stále chybí, v tom mají tradiční sporty navrch,“ myslí si Vavrda, který se v tomto shodl s Hruškou i na téma smluv pro zápasníky, kteří právě chtějí být skutečnými profesionály.

Tyto kontrakty by měly chránit, jak je, tak i jejich trenéry, tělocvičny. „Je třeba se zamyslet nad tím, co se stane, když se o někoho staráte několik let a on vám poté odejde do jiného gymu, což není tak neobvyklé. V jiných sportech jsou dané tabulkové odstupné, to v bojových sportech chybí,“ dodal Hruška.

Celé povídání si může přehrát níže.

DODATEK A. VAVRDY:

„Stanovený čas uběhl strašně rychle a člověk vlastně nestihl bohužel říct vše, co měl na srdci. Na to by byl potřeba čas několikanásobně delší. Především téma profesionalita bojové scény je hodně zanedbávané a neřešené. A to i z pohledu, který nastínil Vítek. Vím, že například můj trenér Dan Táborský s podobnými smlouvami už před pár měsíci ve svém klubu začal, a ne všichni to přijali s nadšením. V Česku obecně je totiž zvykem hlavně brát, nikoliv dávat. Byť je pravda, že zavázat se někomu dá se říct coby profík, přesto muset nadále chodit do práce, vlastně profesionální stále není. Stále platí, že většina zápasníků, která se chce bojovým sportům věnovat naplno, si na sebe musí shánět peníze sama, případně si přivydělávat tu na dveřích, tu soukromými tréninky jiných lidí. Je třeba si z pozice fanouška uvědomit, kolik jako normální člověk potřebuji za živobytí a na kolik alespoň životní standard (nebavíme se o možnosti spořit) dokážou v Česku bojovníkovi zajistit jeho zápasy. Částky, které létají zákulisím okolo například Karlose Vémoly, se týkají jen a pouze jeho. Průměrný bojovník se mu v tomto ani nepřiblíží. A například 50 až 100 tisíc korun třikrát, čtyřikrát do roka skutečně člověka neuživí. I kdyby měl vše kolem krom bydlení zdarma. Dokud se toto nezmění, o skutečně profesionálním sportu na úrovni fotbalu, hokeje, basketbalu či tenisu se v případě boxu či MMA nebudeme moct bavit.“

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze