Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Joshua vydělal 20 milionů liber, ale je pod palbou kritiky: Proč byl tak mdlý?

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua na zemi / zdroj foto: Boxingscene.comJoshua na zemi / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Ještě dlouho bude rezonovat duel Andyho Ruize Jr. (33-1, 22 KO) a Anthonyho Joshuy (22-1, 21 KO), který skončil pro většinu obrovským překvapením, když v sedmi kolech slavil triumf prvně jmenovaný.

„Co se stalo?“

„Jak je to možné?“

Tak se ptá boxerský svět po sobotním šoku, který někteří řadí na úroveň výhry Bustera Douglase nad Mikem Tysonem před devětadvaceti letech v japonském Tokiu.

VÍCE K ZÁPASU RUIZ VS. JOSHUA:

Někteří hledají odpovědi ve skvělém výkonu Ruize, který se skutečně předvedl ve skvělém světle. Jenže to se od něj tak nějak čekalo. Jenže mnozí také koukají na mdlý výkon Joshuy, který jako by nebyl od začátku ve své kůži.

Už při nástupu do ringu působil při své americké premiéře skoro až vyplašeně. Ve třetím kole se pak po prvním počítání se de facto rozpadl na kousky. A když se už dokázal v šestém postupně dostávat lehce zpět, poslal ho zpět „dolů“ nenápadně, leč o to tvrdší úder na spodek v závěrečné minutě tohoto dějství, po kterém zbylé vteřiny jen odchodil.

Ostatně i celkový počet úderů je vypovídající – Joshua se trefil 47krát, Ruiz 56krát, k ukončení souboje a dvěma počítáním v sedmé tříminutovce mu pak stačilo jen osm trefených ran.

„Ne, v přípravě proběhlo vše v pořádku, nic špatného se v ní nestalo,“ odmítl Joshua už v neděli pochybnosti o bezproblémovém kempu, který poprvé probíhal v zámoří (na Floridě). „Ani jsem ho nepodcenil,“ přidal.

Tak co se tedy stalo? „Jsem v šoku, pro mě je to více než výhra Douglase nad Tysonem, protože Joshua tady dostal sedmikolový výprask. Nechápu to. Přitom Ruizovi byste nedávali žádnou šanci na úspěch, jenže ten kluk ukázal, že má srdce,“ poznamenal David Haye, který před duelem tipoval rychlou výhru svého krajana.

„Ukázal jsem mexické srdce. Srdce válečníka, které počítání ze třetího kola především posílilo,“ usmíval se šťastný vítěz, první mexický šampion těžké váhy v historii. Co na tom, že celý život žije v Kalifornii a že skoro neumí španělsky, na co poukazují v posledních dnech někteří rýpalové na sociálních sítích.

„Anthony vypadal, že nechce bojovat. Ringovému sice po čtvrtém počítání v sedmém kole řekl, že ano, ale byla to jen slova. Činy byly jiné, zůstal v rohu, nešel proti němu, ruce měl opřené o provazy. Řeč těla byla trochu jiná,“ připomněl Haye konec duelu a odmítl svými slovy jakékoliv pochybení zkušeného ringového Michaela Griffina.

úderová statistikaúderová statistika

O tom, že Joshua nezvládl tlak a očekávání promluvil také Hearn. „Víte, všichni od něj čekali další velké vítězství, přitom Andy je sakra tvrdý chlapík. Po zápase mi každopádně přišlo, jako kdyby z Anthonyho tohle vše spadlo. Už není neporažený, už není mistrem světa, už ho tyto záležitosti nestahují a netíží,“ připomněl britský promotér skutečnost, že jeho hvězdný chráněnec byl sice na výsluní, ale také pod extrémním tlakem, který by kde, koho sešrotoval daleko více a dříve.

Mimochodem, jen vsuvka – i přes porážku si AJ přijde na více než 20 milionů liber, zatímco jeho přemožitel na zhruba 5 milionů liber. Přesto je to téměř desetkrát více než za první titulovou šanci, kterou dostal v roce 2016 proti Josephu Parkerovi. Tehdy vydělal 770 tisíc liber, za výhru pak bral nejvíce 382 tisíc liber v roce 2018, když zdolal v prvním kole Devina Vargase.

Ale zpět k tématu. „Věřím, že v AJ tato porážka opět zažehne ten správný oheň,“ pousmál se Hearn.

„Víte, AJ žije opravdu pod obrovským tlakem, doma si nemůže jen tak někam vyrazit, žít normální život. Ale je to boxer, miluje tento sport, pořád se učí, pořád ho baví trénovat a zlepšovat se,“ přidal, a tak trochu připomněl skutečnost, že ač se to nemusí na první pohled zdát, zkušenějším boxerem v ringu byl Ruiz.

Byť jsou oba vrstevníky (29 let), Američan s mexickými kořeny začal s boxem v šesti letech, v amatérech stihl přes stovku zápasů (105-5), zatímco Joshua odstartoval boxerskou kariéru až v sedmnácti letech a vybudoval si rekord 48 výher – 3 porážky. Také mezi profíky toho Ruiz zažil daleko více, přesto nikdy nebyl pod takovým tlakem jako Joshua.

Zmíněné trénování a zlepšování se nyní bude hlavním mottem Joshuy před podzimní odvetou. A na čem, že by měl zapracovat? „Musí zapracovat na obraně. Protože ta byla v jeho podání hrozná,“ rýpl si do hvězdy svého rivala Frank Warren. „A také na odhodlání. Ruiz šel do ringu s tím, že tam nechá vše, aby vyhrál. AJ na to připravený nebyl,“ přidal se Kubánec Luis Ortiz, kterého čeká na konci roku odveta s Deontayem Wilderem.

„Vzdal to. A to je mezi námi rozdíl. Mne by museli v ringu zabít, abych prohrál. Chyběla mu vášeň, touha uspět. Proto to takto dopadlo. A věřte, že jsem pořádně nasraný, protože mne to připravilo o pořádný ranec peněz z případného našeho duelu,“ zaznělo právě od amerického ranaře, který naznačil, že si Joshua přestal vážit toho, jakými poměry si prošel. A že si až moc začal užívat bohatství a slávy, kterou prožíval nyní.

Sám britský obr věří, že tomu tak není. „Je to jen porážka, v ringu, s lepším soupeřem. Zažil jsem daleko těžší okamžiky ve svém životě než tento. Život je cesta, kdybych se měl jen zabývat svými neúspěchy, seděl bych v rohu a přemýšlel o sebevraždě. Neudělal jsem to, stal se mistrem světa a stanu se jím znovu. Tohle není konec cesty, ale teprve začátek, musím některé věci přehodnotit, ale získám ty pásy zpět,“ zareagoval Joshua.

„Nemohl jsem uvěřit tomu, co jsem viděl. Ale na každý z nás má nárok na špatný den v práci. AJ si ho vybral. Nyní má šanci dokázat, že to byl jen jeden den a že se to už nebude opakovat,“ zaznělo na závěr vlastního hodnocení od Hayeho.

Dojde na jejich slova?

VIDEO CELÉHO ZÁPASU ANDY RUIZ JR VS. ANTHONY JOSHUA

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze