Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Válka Loma vs. Lopez. V mé zemi by za ta slova už dostal do huby, říká Ukrajinec

  • Napsal Antonín Vavrda

Loma vs. LopezLoma vs. LopezLOS ANGELES – První očekávaný vrchol letošního podzimu v boxerském ringu se blíží. Extrémně blíží. Už v noci na neděli si to v MGM Grand Bubble rozdají Ukrajinec Vasyl Lomačenko (14-1, 10 KO) a Teofimo Lopez (15-0, 12 KO). Ve hře bude nadvláda na lehkou vahou. A vlastně i mnohem více...

Oba půjdou shodně do 16. profesionálního souboje. Jenže zatímco Lomačenko k tomu má ještě nějakých 397 amatérských bitev, Lopez „jen“ 170. A hlavně – dvaatřicetiletý Ukrajinec 31 z nich odboxoval na olympijských hrách či mistrovství světa, dalších šest ve WSB (poloprofesionální soutěž AIBA). Prohrál jediný – s Rusem Albertem Selimovem ve finále MS 2007, aby mu prohru vrátil následující rok pod pěti olympijskými kruhy.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

O devět let mladší Lopez má za sebou dvě olympijské kvalifikace, kterými se probil na Hry do Ria, kde ale vypadl po prohře v 1. kole se skvělým Francouzem Sofianem Oumihou. Většinu svých zkušeností sbíral v juniorské kategorii. Přesto si na favorizovaného fenoména věří. A extrémně věří.

A nejen on, ale také jeho trenér a otec v jedné osobě, Teofimo Lopez Sr. Oba si opakovaně pustili pusu na špacír, mimo jiné mluvili o špatných trenérských metodách Lomačenkova otce a taktéž kouče Anatolije a také o tom, že mladý Američan s honduraskými kořeny nejenže vyhraje, ale pošle skrze knockoutovou prohru Ukrajince do důchodu.

„Pokud v nějaké zemi takto někoho urazíš, musíš být připraven na to, že ti ten člověk bude chtít ublížit. Pokud by někdy byl u mě na Ukrajině, rychle by poznal, že takhle mlít pantem není chytré,“ řekl se svým ledovým klidem „Hi-Tech“, který nyní už nějaký ten pátek žije v kalifornském Oxnardu, pro Sky Sports.

Ten uznává, že jeho soupeř možná může svoji sebedůvěru těžit z posledního zápasu Ukrajince proti Luku Campbellovi, který sice šampion WBC, WBA a WBO vyhrál, ovšem měl větší problémy, než se čekalo.

„Hele, jsem v tomto sportu strašně dlouho, je mi 32 let, takže ano, je jasné, že se někdy cítím unavený a že se to někdy může vybrat. Proto je dobře, že byla nyní tak dlouhá pauza. V tom ohledu, že jsem si mohl odpočinout. Jsem blízko svému cíli, sjednotit váhu. Jsem o krok blíže svému snu a chápu, že je třeba porazit špičkové soupeře, kdyby tomu bylo jinak, bylo by něco špatně. Chci si splnit svůj sen a zapsat se do historie boxu,“ pokračoval ve vypravování.

„Jestli ho ukončím? To neřeším, chci vyhrát. Chci si splnit sen. Toužil jsem sjednotit pásy v pérové, super pérové váze a nepovedlo se. Teď jsem v lehké a jsem fakt blízko. Na ničem jiném mi nyní nezáleží,“ přidal muž, jehož velký kamarád a vrstevník – Alexander Usyk – dva týdny na to poměří síly s nebezpečným Britem Derekem Chisorou. Že se oba navzájem podporují, není třeba dodávat.

A co si Lomačenko myslí o Lopezovi? „Je to skvělý puncher, má vysoké boxerské IQ, je mladší, líbí se mi. Sleduji ho, načítám ho, učím se, moc dobře ví, co má v ringu dělat. Stejně jako já. Bude to skvělý a zajímavý zápas pro celý náš sport,“ zakončil své povídání dvojnásobný olympijský šampion a trojnásobný mistr světa.

Dojde na jeho slova? Většina expertů z řad boxerů oslovených ESPN tipuje jeho triumf. Mimo jiné zkušené Jose Pedraza, který s Lomačenkem prohrál v roce 2018 přes dvě počítání v jedenáctém kole až na body.

„Myslím, že Vasyl bude dominovat. Myslím, že vyhraje ve velkém stylu, byť třeba ne před limitem. Lopez je výbušný boxer, který je hodně silný a v této váze nebezpečný pro kohokoliv, ale přesto si nemyslím, že má šanci uspět,“ dodal jednatřicetiletý Portoričan, který už stihl po koronavirové pauze dva duely a oba vyhrál. Byť nyní zkouší štěstí ve váze lehké velterové, takže nad případnou odvetou ani on sám nepřemýšlí. Zvláště, když Ukrajinec plánuje posun zpět do super pérové...

Zápas budete moct sledovat v noci na neděli od 4:00 hodin na Sport 1.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze