Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Těžké váze vládne dle BoxRec.com poprvé Kubánec! I bez světového pásu

  • Napsal Antonín Vavrda

Jednička těžké váhy Luis OrtizJednička těžké váhy Luis OrtizPRAHA – Hodně novinek se událo v posledních hodinách na serveru BoxRec.com, neoficiálním to světovém žebříčku profesionálního boxu v jednotlivých vahách i jimi napříč.

Už před více jak měsícem z ratingu těžké váhy vypadl její král – neporažený Brit Tyson Fury (25-0, 18 KO). Ten totiž přerušil (nebo ukončil?) svoji kariéru a rozhodl se podstoupit léčbu své bipolární poruchy.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

V pondělí pak skončila vláda Ukrajince Vladimira Klička (64-4, 53 KO), kterého loni 28. listopadu sesadil z trůnu právě Fury a ještě mu navrch sebral jeho pásy WBA (Super), WBO, IBF a IBO. Důvod? V ratingu jsou kvůli zachování regulérnosti vedeni vždy pouze boxeři, kteří jsou aktivní (mají alespoň jeden zápas) v rozmezí 365 dní.

Čtyřicetiletého Ukrajince, který by se rád vrátil k ještě minimálně jednomu souboji příští rok na jaře, naleznou jeho fanoušci na 11. příčce historického ratingu BoxRec.com bez rozdílu vah, v rámci těžké divize mu pak patří za Muhammadem Alim, Evanderem Holyfieldem a Joem Louisem skvělé čtvrté místo.

Ale zpět mezi aktivní supertíhy.

Těm poprvé v historii této divize vládne boxer ze země tomuto sportu zaslíbenému – Kuby! Levoruký Luis Ortiz (26-0, 22 KO) přitom nemá aktuálně v držení žádný pás, dokonce mu nepatří ani status prozatímního šampiona WBA.

Žebříček těžké váhy BoxRecŽebříček těžké váhy BoxRec

Sedmatřicetiletý bijec přezdívaný „King Kong“ si tak alespoň částečně plní svůj sen o tom být nejlepší těžkou vahou na světě. „Jsem ochotný bojovat s kýmkoliv a kdykoliv. Porazil bych všechny současné šampiony, jenže oni se mě bojí,“ tvrdí průběžně Ortiz, který naposledy ve dvanácti kolech zdolal Američana Malika Scotta (38-3-1, 13 KO).

Je třeba ale dodat, že si své cíle plní také dočasně. Po konci nadvlády Vladimira Klička totiž supertíze schází lídr, který by i dle ratingu BoxRec.com měl výrazný náskok na ostatní. Důkazem budiž fakt, že Kubánec se v dalším duelu utká 10. prosince v osmikolovém souboji s průměrným Britem Davidem Allenem (9-1-1, 6 KO).

Právě na tomto galavečeru ale dle všeho přijde o pozici neoficiální jedničky těžké váhy. V hlavním duelu se na něm totiž představí i současné číslo 2 – Anthony Joshua (17-0, 17 KO). A pokud britský knockoutér a dle mnohých budoucí nezpochybnitelný král této divize porazí Američana Erika Molinu (25-3, 19 KO), měl by se dle matematických propočtů (ostatně žebříček BoxRec.com je čistá matematika) dostat šampion IBF do čela.

Číslem tři je mistr světa WBC, Američan Deontay Wilder (37-0, 36 KO), čtyřkou pak Bulhar Kubrat Pulev (23-1, 12 KO). Pětkou pak Novozélanďan Joseph Parker (21-0, 18 KO), kterého může ještě výše katapultovat případná výhra nad Mexičanem Andym Ruizem Jr. (29-0, 19 KO). Oba se 10. prosince utkají o volný pás mistra světa WBO. To samé pochopitelně platí i pro Ruize.

VADA a BoxRec.comVADA a BoxRec.com

17. prosince se pak do ratingu vrátí i dvojice Alexander Povětkin (30-1, 22 KO) – Bermane Stiverne (25-2-1, 21 KO) a i vítěz tohoto duelu bude usilovat o pozici jedničky tohoto ratingu. Jen tak mimochodem, v roce 2011 měl v tomto žebříčku 175 bodů i Čech Ondřej Pála, kterému by tento bodový zisk stačil nyní na 16. místo, a přeskočil by tak například i Davida Hayeho a další hvězdy.

A jaká je ta další novinka na stránkách BoxRec.com? Pod pořadím v žebříčku nově najdou všichni také řádek „VADA“ a slovo „Zapsán“, nebo „Nezapsán“. Co to znamená? Nic víc než fakt, že si nyní mohou všichni rychle a bez zdlouhavého hledání ověřit, zda je ten, který boxer zapsán v programu VADA, což Nezávislá antidopingová kancelář pro box a bojové sporty.

Věřme, že počet zapsaných boxerů a boxerek v tomto programu bude přibývat (zápis trvá administrativně zhruba dva týdny). Jak ukázal případ Australan Lucase Browna není to sice zárukou čistoty bojovníka, na druhou stranu je daleko pravděpodobnější, že se na jeho podvádění dříve či později přijde.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze