Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Také Usyk by chtěl všechny pásy. Umete jeho touha cestu ke šlágru Joshua vs. Fury?

  • Napsal Antonín Vavrda

Alexander Usyk / zdroj foto: Boxingscene.comAlexander Usyk / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Zatímco manažer Egis Klimas o něčem takovém nechce ani slyšet, sám Ukrajinec Alexander Usyk (18-0, 13 KO) ale připustil, že by se mohl vzdát svého vyzývatelského nároku na střet s Britem Anthonym Joshuou (24-1, 22 KO), aby se ten mohl utkat s krajanem Tysonem Furym (30-0-1, 21 KO).

Od chvíle, kdy Joshua v devátém kole knockoutoval Bulhara Kubrata Puleva (28-2, 14 KO), celý svět řeší jediné téma: kdy bude na stole dohoda mezi AJ a Tysonem Furym, aby se oba utkali v souboji o pásy všech čtyř prestižních federací v těžké váze? A aby svět poznal po téměř dvaceti letech opět absolutního krále nejprestižnější váhové divize.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Zda se oba promotéři – Eddie Hearn (AJ) a Bob Arum (Fury) – během posledního týdne potkali, na povrch zatím neprosáklo. Šéf stáje Matchroom Boxing se v pondělí odpoledne vracel svým soukromým letadlem zpět na ostrovy, když předtím absolvoval čtyřdenní cestovatelskou šňůru mezi San Antoniem a Hollywoodem. Nechce se ani věřit, že by stihl ještě předtím setkání s Arumem, který pobývá na západním pobřeží.

Z něj ale přece jen přicestovaly zajímavé novinky. Třiatřicetiletý Usyk, bývalý to absolutní šampion křížové váhy, mocně touží napodobit nejen Davida Hayeho, ale i Evandera Holyfielda. Prvně jmenovaný ovládl taktéž křížovou váhu, v těžké zvládl „jen“ jeden pás. Americká legenda se stala absolutním králem obou vah. Jako dosud jediný boxer historie.

„Všechny čtyři pásy (WBC, WBA, IBF a WBO) mohou skončit v rukou jedné osoby. Je to šance, která tu může být jen jednou za život,“ nechal se slyšet pro britský The Sun. Jak si jeho slova vyložit?

Vlastně dvěma způsoby:

Buďto ustoupí ze své pozice povinného vyzývatele WBO a počká, až si Joshua s Furym vyřídí účty a vítěz tohoto (nejspíše) dvojzápasu se postaví jemu.

AJ vs. FuryAJ vs. Fury

Nebo si vezme, co mu náleží, donutí AJ, aby pás uvolnil, absolvuje duel o volný titul (nejspíše) s rivalem z amatérského ringu Joem Joycem (12-0, 11 KO), aby si pak dal dostaveníčko s vítězem Joshua vs. Fury.

Ve chvíli, kdy se nad tím člověk zamyslí, tak první varianta dává větší logiku, byť jeho manažer Egis Klimas je silně proti. „Je potřeba, abychom všichni komunikovali. Protože pak je velká příležitost, že se dočkáme absolutního šampiona těžké váhy,“ má jasno olympijský šampion z Londýna 2012, kde slavil také Joshua.

Z tohoto pohledu by šlo v jejich případě o výjimečnou událost. Jenže to je tak jediné, co může Usyk momentálně nabídnout navíc proti Furymu. A moc dobře si to uvědomuje. Dle všeho raději přijme tučné odškodné a bude riskovat svoji pozici povinného vyzývatele podobně jako svého času Dillian Whyte u WBC než tlačit na pilu.

Jeho výhodou je skutečnost, že jej spojuje s Joshuou společný promotér – tedy Hearn. A že má jeho manažer skvělé vztahy i s druhou stranou, tedy Arumem. Ano, klidně se může stát, že se vítěze očekávaného šlágru nedočká. Nebo, že ten bude muset některý z pásů uvolnit.

Pořád je ale bitva s absolutním šampionem reálnější možností než trnitá cesta skrze rozjetého Joyceho. Krom toho, že jde o hodně těžkého protivníka, lepšího, než kterého před lety porazil ve WSB, se klidně může stát, že mu WBO následně nařídí povinnou obhajobu a případný střet s úřadujícím králem těžké váhy mu tak stejně uteče...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze