Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Soud měl o dopování Povětkina jasno za 32 minut! Jak mohl vůbec někdo pochybovat?

  • Napsal Antonín Vavrda

Wilder vs. PovětkinWilder vs. PovětkinNEW YORK – V pondělí večer rozhodl newyorský federální soud ve sporu mezi Deontayem Wilderem a Alexandrem Povětkinem týkající se jejich neuskutečněného duelu loni v květnu ve prospěch prvně jmenovaného. A to za pouhých 32 minut!

Ten příběh zná většina boxerských fanoušků, přesto zde malé shrnutí:

21. května 2016 se měli v Moskvě utkat o titul mistra světa WBC v těžké váze jeho držitel Deontay Wilder a povinný vyzývatel Alexander Povětkin. Jenže devět dní před termínem očekávaného duelu USA vs. Rusko na sportovním poli, byla bitva zrušená kvůli pozitivnímu testu Povětkina na Meldonium.

DALŠÍ INFORMACE K PŘÍPADU:

Ruský bijec byl na tuto na východě tolik rozšířený lék testován v posledním z náhodných testů pod hlavičkou WBC a VADA (Nezávislá antidopingová organizace pro box a bojové sporty) 7., 8., 11. a 27. dubna. Promotér bývalého regulérního šampiona WBA – Andrej Rjabinskij – se hájil tím, že Povětkin lék bral, ale ještě v roce 2015, kdy nebyla na seznamu zakázaných látek WADA.

A že se v jeho těle objevilo jen zbytkové množství. Ostatně hladina zakázaných složek, které Meldonium obsahuje, byla u ruského boxera skutečně abnormálně nízká a pod hranicí, kterou WADA povolovala právě kvůli možnosti, že se nevědělo, jak přesně dlouho dokáže tělo tyto látky odplavit.

Už tehdy ale experti poukazovali na fakt, že tato hladina se drží po užití Meldonia několik dní hodně vysoko, pak ale rapidně klesne téměř k nule, kde ale vydrží i několik týdnů. A právě tyto expertízy vzal nejspíše federální soud v New Yorku při rozhodování obou stran kvůli finanční kompenzaci za ušlý zisk v potaz.

DiBella, který zastupuje amerického knockoutéra, požadoval po rivalovi 5 milionů dolarů (Wilder si měl duelem vydělat 4,5 milionů dolarů, 715 tisíc pak držela u sebe WBC coby bonus pro vítěze), Rjabinskij mimo jiné za poškozování dobrého jména ze strany protivníka vlastně už v průběhu několika měsíců před termínem souboje dokonce astronomických 34,5 milionů dolarů.

Deontay WilderDeontay Wilder

„Jsem naprosto v šoku, kolik času a peněz už bylo ztracené v případu, který je tak jasný a který jsme řešili jeden jediný den. Nevím, jestli byli tak arogantní, nebo tak hloupí, ale co se stalo, bylo nevysvětlitelné. Důkazy proti nim byly naprosto ohromující a jednoznačné. Obrana Povětkina postavená na tom, že bral Meldonium v srpnu 2015, byla směšná a slabá,“ pronesl jeden z právníků americké strany Judd Burstein.

„Vyhráli jsme případ, jde o důležitý precedens v těchto případech. Druhý boxer (Wilder) prošel celou přípravou, mohl boxovat, jenže jeho práce přišla vniveč, a to ne jeho vinou. Naši advokáti Burstein a Peter Schalk odvedli skvělou práci, protože to nebylo zase tak snadné kvůli pravidlům WADA,“ řekl ESPN DiBella.

Známému zámořskému manažerovi, který spolupracuje především s Alem Haymonem v jeho projektu Premier Boxing Champions, jde hlavně o to, aby se Wilder dočkal své výše zmíněné odměny za tento zrušený duel. A dle všeho se dočká.

„Pokud uzná soupeř s pokorou porážku, nebude dále hanit naše jméno, spokojíme se s tím, že požádáme WBC o peníze z aukce na tento duel a budeme požadovat po protistraně uhrazení veškerých soudních výloh. Je škoda, že na tento duel nedošlo a že ty peníze nemohly být vynaloženy smysluplněji,“ doplnil Burnstein. Dá se tak očekávat, že se částka vyšplhá k požadovaným pěti milionů dolarů.

Ty tak jako tak musí Rjabinskij zaplatit, jelikož právě on vyhrál dražbu na tento souboj a peníze šly směrem k WBC z jeho peněženky. Je ale otázka, zda spor skutečně skončí. Zatímco pro zámořská média se ruský miliardář nevyjádřil, pouze vzkázal, že porota složená z šesti mužů a tří žen (včetně jednoho chemika byla jasně nastavená proti ruské straně, pro domácí agenturu TASS byl sdílnější.

Alexander PovětkinAlexander Povětkin

„Porota nějakým způsobem došla k rozhodnutí, že Povětkin musel užít Meldonium už v roce 2016. Prohráli jsme ale pouze u soudu první instance. Uvidíme, jak budeme postupovat,“ prohlásil Rjabinskij mnohoznačně. Následně se postavil za svého chráněnce, který byl pozitivně testován – tentokrát na osterine (má podobné účinky jako Meldonium) – v prosinci loňského roku těsně před duelem s Bermanem Stivernem o prozatímní titul WBC.

„Saša se svojí kariérou nekončí, bude pokračovat, o tom není pochyb. Zajistíme mu boj o jiný světový titul jiné federace,“ řekl ohledně budoucnosti už sedmatřicetiletého „Ruského Vítěze“, který místo Stiverneho v prosinci v pouze žebříčkovém souboji knockoutoval Francouze Johanna Duhaupase.

Je otázkou, zda bude některá z organizací o boxera s takto pošramocenou pověstí stát (i když peníze dělají divy), momentálně totiž Povětkin nefiguruje v ratingu ani jedné z dalších tří top federací WBA, WBO a IBF. Zároveň je ale faktem, že žádná z těchto organizací nemá ve svých pravidlech pevně zakotvené namátkové předzápasové dopingové kontroly tak jako WBC.

Aby těch dopingových prohřešků nebylo málo, Deontayi Wilderovi se během devíti měsíců už podruhé změnil na poslední chvíli soupeř letos na přelomu ledna a února. 25. února se doma v Birminghamu neutká s původně plánovaným Polákem Andrzejem Wawrzykem, ale krajanem Geraldem Washingtonem. Bývalý neúspěšný vyzývatel o regulérní titul WBA – shodou okolností byl tehdy v držení Povětkina – neprošel na látku jménem stanozolol.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze