Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Souboji Joshua-Kličko už nic nebrání. Tedy kromě hamižnosti zúčastněných

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua vs. KličkoJoshua vs. KličkoPRAHA – Už vlastně tři týdny je celý boxerský svět v netrpělivém očekávání. Od chvíle, kdy britský obr Tyson Fury podruhé a jak se následně ukázala, tak definitivně zrušil odvetu s Vladimirem Kličkem, visí ve vzduchu neméně očekávaný souboj – s dalším britským talentem, Anthonym Joshuou.

V pondělí 26. září se měly prodávat lístky na další galavečer olympijského vítěze z Londýna 2012 a současného šampiona IBF v těžké váze Anthonyho Joshuy. Ten se měl uskutečnit 26. listopadu v Manchesteru. Už tehdy ale bylo téměř jisté, že se prodej a oznamovací tisková konference neuskuteční.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU:

Důvod byl jasný. O tři dny dříve byl definitivně zrušený duel Tyson Fury vs. Vladimir Kličko II., což byl impuls pro manažera Joshuy – Eddieho Hearna – aby změnil zamýšlené plány a místo nejspíše na Bulhara Kubrata Puleva zacílil na daleko větší úlovek. Zvláště, když ten úlovek se honu moc nebránil, spíše do sítě skočil dobrovolně. Ano, řeč je o silně frustrovaném Ukrajinci.

CO ŘEKLI O PŘÍPADNÉM DUELU JOSHUA VS. KLIČKO

Deontay WILDER (šampion těžké váhy WBC): „Věřím, že éra Vladimira Klička končí. Dohnalo ho stáří, rodina, otcovství. A když toto nastane, měl byste jít z kola ven. Člověku se zdá, že ještě může, ale tělo mluví opak. A zde nastává velký rozpor – mezi hlasem srdcem a těla. Myslím, že Kličko má tenhle boj v sobě už nějaký ten rok, vlastně od doby, co zemřel jeho kouč Manny Steward. Už se nemá kam posouvat a co mu mohou nabídnout všichni ti mladí trenéři, když on sám je daleko zkušenější?

Utíká vlastně sám před sebou, oženil se, založil rodinu, prostě má příliš mnoho normálních, všedních starostí. Důchod mu klepe na rameno a on to zjistí už hodně brzo, protože jeho největší chybou bylo, že neodešel na vrcholu. Každý o tom sní, jemu se to nepovedlo, proto tolik chce své tituly zpět. Ale nemyslím, že se mu podaří. Ne jen proto, že nemá proti Joshuovi šanci, ale proto, že bych ho následně čekal já! Buďme upřímní: Fury ho připravil o všechno a není cesty zpět!“

David HAYE (bývalý mistr světa křížové i těžké váhy): „Je to pro oba hodně těžký duel. Nemyslím si, že je to pro Joshuu ten správný čas, není tak zkušený, na druhou stranu je pod tlakem toho, že si všichni myslí, jak je chráněný lidmi kolem sebe. Na druhou stranu je svěží, je to knockoutér, má obrovskou sílu. Nikdy nestál proti někomu jako je Vladimir Kličko, na druhou stranu ten nikdy nečelil někomu, jako je Joshua.

Myslím, že éra Vladimira Klička končí. V tomto ohledu si říkám, že pro Joshuu nemohl tenhle zápas přijít v lepší moment. Kličko vypadá pořád skvěle fyzicky, ale už není to, co býval. Někdy je těžké si toto uvědomit, ale je to tak. A doufám, že mu toto Joshua nepřipomene až moc tvrdě a drasticky, protože je hodně mladý, čerstvý a energický. Kličko už je prostě starý.“

Ten se dvakrát zbytečně chystal na vytouženou odvetu s manchesterským obrem a půl roku po čtyřicátých narozeninách nechtěl dál čekat na démony zmítaného Furyho, který se dle všeho snažil odehnat alkoholem a kokainem.

„Ještě večer jsem volal Anthonymu, zda ten zápas chce a on mi ho odkýval. Poté jsem se spojil s Berndem Böntem (manažer Klička) a i on byl pro. Je to šílené, dneska se mi o tom zápase znovu zdálo, ale proč ne. Box je o využívání příležitostí,“ vyhlašoval tehdy Hearn.

On sám tuhle využil naplno. A už po pár dnech hlásil: „Vidím to 70 na 30, že ten zápas bude. Peníze byly první, na čem jsme se domluvili.“ Od té chvíle stihl odřídit dva další galavečery, ale dnem i nocí řeší možná největší šlágr těžké váhy posledních dvou dekád.

Mladý, neporažený knockoutér, kterému má patřit budoucnost, proti sesazenému králi toužícím ještě jednou vystoupat na vrchol a zavřít všem pochybovačům ústa. A když není k dispozici pro odvetu Fury, jeho krajan řídící se heslem „Stay Hungry“ (Zůstat hladový), je pro tento plán naprosto dokonalým nástrojem.

„Chci boxovat, nechci, aby tyhle kempy přišly vniveč. Jsem připravený,“ hlásí do světa muž, který vládl těžké váze jedenáct let. „Jsme domluveni na všech detailech, vše je připraveno od víkendu,“ dodal v neděli Hearn, zatímco jeho chráněnec slavil 27. narozeniny s přáteli v londýnském Playboy klubu.

Dle všeho obě strany stihly vyřešit termín vhodný pro obě strany, stejně jako fakt, že Kličko má v zámoří smlouvu s HBO, zatímco za Joshuou stojí Showtime. Jistě, může se to zdát jako banální problém, za připomenutí ale stojí, že neshody amerických televizních boxerských gigantů stál mimo jiné i za několikaletými námluvami mezi Floydem Mayweatherem a Mannym Pacquiaem. „Zámořské televizní záležitosti jsou už také vyřešené,“ potvrdil následně Hearn.

„V úterý by měl být duel definitivně potvrzený,“ zněly během pondělí tamtamy z britských ostrovů. Důvod otálení? Furym ve čtvrtek uvolněné mistrovské tituly WBA (Super), WBO a IBO. Poslední federace – nejméně prestižní – už vydala v sobotu prohlášení, že pokud dojde na duel Joshua vs. Kličko, bude tento pás ve hře.

Spolu s tím federace IBF, který říká pane Joshuovi. Jenže obě strany chtějí více! Kromě finančního jackpotu v hodnotě údajně až 30 milionů liber (cca 900 milionů korun) ještě alespoň jeden volný pás navíc! V pondělí začal kongres WBO v portorickém San Juanu, WBA má o osudu svého pásu rozhodnout právě v úterý.

Obecně se očekává, že k titulům IBF a IBO přibude právě ten WBA (Super) a možná také Ring Magazine (ten se uděluje, neexistuje pro něj žádný žebříček). Právě na rozhodnutí federace WBA dle posledních zpráv závisí, zda na tento souboj dojde. Kličko totiž chce duel minimálně o dva světové pásy, chce se jedním duelem stát opět multi-šampionem. „Ano, jsme domluveni, čekáme jen na verdikt WBA, který by měl přijít během několika dní,“ potvrdil v pondělí Sky Sports Hearn.

Twitterový status Manchester ArenaTwitterový status Manchester Arena

O zbylý pás WBO by si to pak měli 10. prosince rozdat na Novém Zélandu domácí Joseph Parker a Mexičan Andy Ruiz. Stejné datum nyní svítí také u příštího zápasu Anthonyho Joshuy na serveru BoxRec.com. Že je zveřejnění dohody vlastně otázkou hodin potvrdil i tweet na oficiálním účtu Manchester Arena, kde by se měl velký šlágr uskutečnit.

„Nesporný a neporažený domov britského boxu,“ stojí v něm. Že v něm odkazují na neporaženého Joshuu a bývalého nesporného vládce těžké váhy, není třeba dodávat.

Odpálí konečně dnes, či v dalších dnech promotéři pro mnohé zápas nového tisíciletí v těžké váze?

Joshua slaví narozeninyJoshua slaví narozeniny

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze