Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

ŠOK, RISK, SENZACE? Nigel Benn se v 55 letech vrací, Warren a Hearn se děsí

  • Napsal Antonín Vavrda

Nigel Benn v tréninkuNigel Benn v tréninkuLONDÝN – Největší senzace boxerského světa v letošním roce je na světě. Legendární Nigel Benn (42-5-1, 35 KO) dnes potvrdil, že se po 23 letech vrátí do ringu. Soupeřem bývalého světového šampiona ve střední a super střední váze se stane nejspíše nebezpečný Australan Sakio Bika (34-7-3, 22 KO). Duel je plánován do Birminghamu na 23. listopadu.

To, o čem se už nějaký ten pátek spekulovalo a na začátku týdne se opět vylezlo na povrch, je potvrzeno. Na dnešní tiskové konferenci potvrdil pětapadesátiletý Nigel Benn, že se vrátí do profesionálního ringu.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Na místě, kde se v roce 1990 poprvé potkal se svým velkým ostrovním rivalem Chrisem Eubankem. Duel skončil knockoutovou výhrou Eubanka v devátém kole, byť po osmi tříminutovkách vedl na body Benn.

A mnozí se bojí, že podobně, ne-li hůře dopadne „Dark Destroyer“ i tentokrát. „Miluji toho chlapa, stejně jako britská veřejnost, je to ikona našeho sportu 80. a 90. let minulého století. U mne začínal s kariérou a také končil. Je smutné, co nyní dělá. Tohle nemůže být pro jeho zdraví vůbec dobré. Doufám, že to nedělá kvůli penězům,“ nechal se slyšet promotér Frank Warren.

Jeho kolega v branži Eddie Hearn s ním snad poprvé souhlasí: „Mám k němu až moc velkou úctu na to, abych ho kritizoval. Ale musí k tomu mít nějaké důvody, protože finance to určitě nejsou. Nechápu to.“

Hearn stojí za kariérou syna Benna – Conora – neporaženého talenta velterové váhy, který s otcem trénuje. A který jeho comeback naznačil už pár týdnů zpět. Slavný Brit, který byl šampionem ve střední i super střední váze, se po konci kariéry přestěhoval do Austrálie, kde se stal pastorem šířícím víru.

Jako by ho ale kariéra syna znovu vtáhla naopak do víru dění. Třiadvacet let poté, co kariéru ukončil. Zatímco byl rok 1996 krásný pro český sport, když hokejisté oslavili titul mistrů světa a fotbalisté ve Wembley sahali po evropském trůnu, Benn zapsal tři těžké a nepříjemné porážky.

První v březnu s Thulanim Malingou, v červenci jej nejdříve knockoutoval Steve Collins, aby se stejným protivníkem v listopadu prohrál po šesti kolech marné bitvy, kterou ukončil jeho trenér.

Mimochodem, v listopadu bojoval Benn ve své kariéře čtyřikrát, v raných dobách kariéry v tomto měsíci oslavil dvě expresní výhry, jenže velké bitvy – jak s Eubankem, tak s Collinsem absolutně nezvládl. Nyní má před sebou další duel v předposledním měsíci kalendářního roku. A opět hodně náročný.

„Bojím se o něj. I když nastoupí proti nějakému slabému a starému soupeři, je to nebezpečné,“ zaznělo ještě od Warrena. To ještě nevěděl, že žádná plácačka na Benna nečeká. Sice nedojde na Joa Calzagheho či Carla Frocha, o kterých se spekulovalo, ale jméno Sakio Bika budí taktéž velký respekt.

Dnes čtyřicetiletý Kamerunec žijící u protinožců byl také mistrem světa. V kariéře pak sice prohrál celkem sedmkrát, pokaždé na body, často sporně a vždy s velkými jmény, ostatně posuďte sami: Adonis Stevenson, Anthony Dirrell, André Ward, Jean-Paul Mendy, Lucian Bute, Joe Calzaghe, Sam Soliman. Toť seznam jeho přemožitelů.

„Je to obrovský risk. Bika je silný, tvrdý, odolný, boxuje nečistě. Tohle je strašně nebezpečná kombinace, nechápu to,“ kroutí hlavou Hearn. Jeho nový chráněnec Billy Joe Saunders, neporažený to bývalý šampion WBO ve střední váze pak skrze sociální sítě vyzývá Bennovy nejbližší, aby mu v rozhodnutí zabránili.

Ti ho ale naopak podporují. O synovi Conorovi už řeč byla. Před novináři pak promluvil i jeho manažer Mark Peters. „Nigel nikdy tento sport neopustil. Není to tak, že přestal boxovat a nyní opět začal trénovat. Je v gymu dvakrát denně, neznám vhodnějšího pětapadesátiletého kandidáta na podobný comeback. A věřte, že kdybych si nebyl jistý, že nemůže uspět, nepodpořil bych ho. Každopádně, je to jeho život, jeho rozhodnutí. Chce prostě a jednoduše definitivně uzavřít jednu kapitolu.“

Peters tak naznačil Bennovy důvody ke comeback, ostatně podobně už mluvil před pár dny expert Sky Sports a sám bývalý šampion, ovšem v křížové váze, Johnny Nelson.

„Vím, že to lidé nechápou, ale Nigel prostě potřebuje uzavřít tuto kapitolu. Měl jsem to podobně, v určitou chvíli jsem také uvažoval o návratu, dokonce už jsem měl vybraného soupeře (Marco Huck). Prostě, když jste bojovník, jste jím celý život, máte to v sobě. Rozumím mu, věřím, že ví, co dělá,“ řekl Nelson, který je přitom o tři roky mladší než Benn.

Tomu k návratu každopádně dopomohla menší organizace British and Irish Boxing Authority (BIBA), jelikož britská federace (BBBofC) mu licenci vydat odmítla.

„Měli jsme spolu velice upřímný telefonický rozhovor, ve kterém jsem mu řekl, jak se věci mají. A že i když dodá veškeré podklady, tak mu licenci nevydáme,“ řekl Boxingscene.com Robert Smith, generální sekretář BBBofC.

Nezbývá než věřit, že Benn a tým kolem něj vědí, co dělají, Oznámení jeho comebacku totiž mimo jiné zapadá do týdne, kdy se řeší skandál s úmrtím Bulhara Borise Stančova, který zemřel o víkendu. A který boxoval pod cizí licencí a s falešnými zdravotními dokumenty...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze