Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Skvělá premiéra: 'Masta' zbil Šišku, Říha i Hunanyan zvládli tvrdé Gruzínce

  • Napsal Antonín Vavrda

Jirkovský vs. Šiška / zdroj foto: Filip ŠkeříkJirkovský vs. Šiška / zdroj foto: Filip ŠkeříkPRAHA – Už patnácté pokračování má za sebou nejlepší tuzemská série bojových sportů Heroes Gate 15. A opět se bylo nač dívat. Tři z jedenácti soubojů večera až po střechu naplněného Podvinného mlýnu obstarali klasičtí boxeři.

Jako první nastoupili do hlavního programu těžké váhy Lukáš „Masta“ Jirkovský (1-0, 1 KO) a velezkušený Pavel Šiška (6-1-38, 4 KO). Přestože oba dělí rok a půl věku (Jirkovskému bude v prosinci 36, Šiškovi je 38), pro prvně jmenovaného se jednalo o boxerskou premiéru kariéry.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Bez jakékoliv amatérské průpravy si vedl velmi zdatně. Po opatrném začátku se začal prosazovat svoji dlouhou levačkou a v obráceném gardu boxující Šiška měl problémy. Ty umocnilo i zranění levého loktu už v úvodním dějství, kvůli kterému byl poprvé počítáný.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY HEROES GATE 15 (první vždy vítěz):

Slavící HunanyanSlavící Hunanyan
4x3 min box nad 91 kg: Lukáš Jirkovský vs. Pavel Šiška – TKO 3. kolo
3x3 min thajský box do 70 kg: Jan Rudolf vs. Nemanja Škorič – KO 1. kolo
3x5 min MMA do 74 kg: Lovro Vrkič vs. Josef Král – KO 3. kolo
6x3 min box do 69,9 kg: Vladimír Říha vs. George Ungjadze – 3:0 na body
3x3 min K-1 do 94 kg: Daniel Škvor vs. Jiří Havránek – TKO 3. kolo
5x3 min thajský box do 72,5 kg: Strahinja Peranovič vs. Jiří Apeltauer – 3:0 na body
3x5 min MMA do 93 kg: Martin Šolc vs. Ivan Brkljaca – KO 1. kolo
6x3 min box do 72,6 kg: Anatolij Hunanyan vs. Gary Abajjan – 3:0 na body
3x3 mim K-1 do 95 kg: Ondřej Hutník vs. Toni Milanovič – 3:0 na body
3x3 min K-1 do 70 kg: Piotr Nekonechny vs. Martin Gaňo – TKO extra-round

„Užil jsem si to. Překvapivě jsem nebyl vůbec nervózní, až mě to děsilo. Začal jsem opatrně, nechtěl jsem to přepálit, abych vydržel s dechem celý duel,“ okomentoval pro Profiboxing.cz svůj debut mezi šestnácti provazy Jirkovský, příležitostný malíř, elitní český fotograf bojových sportů a především trenér z pražského X-Gymu.

Do druhého a třetího dějství otočil populární „Masta“ gardy, Šišku poslal do tří počítání a po tom posledním ringový duel ukončil. Striktně dle pravidel tak ale měl udělat už před tím prvním. Šiška se totiž ani jednou nedotýkal třemi body podlahy ringu a tak neměl být počítán, ale v případě zásahu sudího rovnou odmávaný.

Ani toto pochybení ringového ale nemohlo zakrýt jasnou dominanci vítěze. „Začal mi žrát tu levačku, tak mi Míra Pek řekl, abych otočil gardy. Umím z obou, tak proč toho nevyužít? A ono to vyšlo. Jsem za to rád. Nebudu lhát, že budu chtít do ringu znovu, ale asi až příští rok. A chtěl bych zkusit další výzvy – thajský box, nebo K-1,“ dodala momentálně neporažená česká supertíha.

O pár desítek minut později už ve své „tradiční“ profesi koučoval společně se zmíněným Pekem svého svěřence Vladimíra Říhu (7-2, 3 KO) proti tvrdému Gruzínci Georgimu Ungjadzemu (32-26, 19 KO). „O co jsem díky zhubnutí pro svůj zápas omládl, o to jsem u Vládi zestárl,“ okomentoval tento duel Jirkovský.

Čtyřiadvacetiletý mladík začal totiž hodně špatně a o sedm let starší Gruzínec, na kterého jeho kouč z rohu hodně často křičel, ať boxuje jako Tyson, byl v prvním kole lepší, silnější a tvrdší. A Říhu dostal dvakrát do problémů a nebylo daleko k počítání. „Jo jo, hulil tam, přiznal nám to sám. Dvě kola se z toho prý dostával, ve třetím pak dostal tvrdý spodek a zase hledal další dvě dějství dech,“ přiznal jeho kouč.

Říha vs. Ungjadze / zdroj foto: Filip ŠkeříkŘíha vs. Ungjadze / zdroj foto: Filip ŠkeříkTen ale našel, na rozdíl od svého protivníka. Říha od druhého kola začal lépe pracovat na nohou, dělat přední rukou a hlavně měnit úhly pro útok i pohyb od soupeře. Ten jej mnohdy marně honil po provazech a když už jej dostal, kam potřeboval, jako kdyby si náhle nevěděl rady.

Náročný styl boje navíc paradoxně sebral více sil Gruzínci, jehož údery začaly od poloviny čtvrtého dějství viditelně slábnout. Říha nakonec takticky skvěle zvládnutými pěti koly dovedl souboj k vítěznému konci a udržel svoji neporazitelnost pro rok 2015.

Tu celkovou proti Ungjadzeho parťákovi Garymu Abajjanovi (28-1-22, 12 KO) udržela i česká jednička střední váhy Anatolij Hunanyan (6-0, 4 KO). Třiatřicetiletý bijec arménského původu začal vlažněji, přesto si držel o půl hlavy menšího a osm let staršího protivníka s přehledem na distanc svoji dlouhou přední rukou.

Postupně přidával i svoji pravačku, Gruzínec ale držel. „Užil jsem si to, ale všichni viděli, jak je tvrdý. Občas jsem si říkal, že to není až možné, co všechno snese,“ řekl k souboji Hunanyan. Ten zkusil přitlačit na pilu ve třetím a čtvrtém kole, když se ale po všech tvrdších kombinacích Abajjan jen usmál a lákal jej k další aktivitě, spokojil se Hunanyan s jasným bodovým triumfem.

Hunanyan vs. Abajjan / zdroj foto: Filip ŠkeříkHunanyan vs. Abajjan / zdroj foto: Filip Škeřík„O těch jeho provokacích jsme věděli. Jsem zkušený bojovník, znám to i z jiných sportů, neměl jsem s tím problém. Když jsem viděl, že ho nesundám, pohlídal jsem si to na body. Nyní se dám trochu dohromady a v pondělí jedu na sparingy do Magdeburgu,“ prozradil s úsměvem nejbližší plány, přestože si Gruzínce rozbil svoji pravačku.

Právě v Německu bude nyní možná hledat i soupeře do dalšího zápasu. „Nebráním se tomu. Chtěl bych to zkusit konečně venku. A je jedno, jestli Německo, nebo Anglie. Nebojím se toho. I v jiných sportech jsem dokázal za hranicemi vyhrát. Klidně bych nabídku přijal ještě do konce roku, nyní je pro mě prioritou box,“ dodal před odjezdem do kempu stáje SES Boxing.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze