Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Shieldsová píše historii. Proti utlačování žen bitvou o sjednocení druhé boxerské váhy

  • Napsal Antonín Vavrda

Claressa Shieldsová s pásy v lehké střední vázeClaressa Shieldsová s pásy v lehké střední vázePRAHA – Je to měsíc, kdy Američanka Claressa Shieldsová (10-0, 2 KO) mluvila o tom, že i díky frustraci ze stavu profesionálního boxu přestoupila do světa MMA. Za šest týdnů ale bude opět psát historii „svého“ sportu – proti Kanaďance Marii Eve Dicairové (17-0) v lehké střední váze.

Během roku 2019 a 2020 se spřátelila se šéfem UFC Danou Whitem a mnozí čekali, že při koketování s MMA přestoupí právě sem. Byť její velká brazilská kamarádka Cris Cyborg se právě s mocným bafuňářem rozhádala. Nakonec Claressa Shieldsová podepsala tříletý kontrakt s PFL.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„S Danou to bylo povídání vlastně o jednom velkém zápase, hned. S PFL to bylo o tom, že mám začít trénovat a postupně růst. Chtějí mě postavit do klece až v roce 2022. Teď jsem pořád ještě boxerka, tato moje kariéra neskončila jen proto, že chci dělat MMA. Vlastně mám už v únoru další boxerský zápas. Chci dobývat a ovládat oba světy,“ tvrdila tehdy po nečekaném kroku stále teprve pětadvacetiletá rodačka z Flintu.

Té vadilo, že s ní není v boxu zacházeno tak, jak si zaslouží. „Tady v USA jsem jen já, Mikaela Mayerová a možná Amanda Serranová. DAZN ani Premier Boxing Champions nemají podepsanou jedinou boxerku,“ postěžovala si. Proto se rozhodla trénovat po boku legend Holly Holmové a Jona Jonese, aby ukázala své dovednosti také v kleci.

Minimálně ale pro tuto chvíli je z ní opět boxerka (dlužno dodat, že cesta komplexní bojovnice bude v jejím případě dle tréninkových videí ještě dlouhá).

Její stáj Salita Promotions a Groupe Yvon Michel včera oznámili, že se domluvili na sjednocujícím souboji v lehké střední (super velterové) váze mezi Shieldsovou a Dicairovou.

Hvězdná Američanka přinese do ringu své pásy WBC a WBO, čtyřiatřicetiletá Kanaďanka pak titul federace IBF. Bonusem pak bude volný pás WBA, který naposledy obhajovala Hanna Gabrielsová (20-2-1, 11 KO) v červenci roku 2019 poté, co se vrátila zpět do své váhy po pokusu sesadit královnu střední váhy, jistou Shieldsovou...

„Jsem nadšená, že budu bojovat s další neporaženou boxerkou a že budu mít šanci stát se prvním boxerem, či boxerkou historie, která sjednotí všechny pásy ve dvou vahách. Bude to historický galavečer pro všechny ženy, který chceme oslavit Mezinárodní den žen. Bude to velká akce a velký den pro ženy,“ pronesla při oznámení souboje bojovnice přezdívaná „T-Rex“.

„Jsem ráda, že se konečně dočkám našeho souboje, na který se připravuji vlastně už rok. Jsem zvyklá psát historii – dvakrát jsem boxovala v legendární Centre Videotron v Quebecku, dvě moje obhajoby byly hlavními zápasy PPV v kanadské televizi. Bude to velká zábava a nemohu se dočkat až sjednotím tituly,“ kontrovala její soupeřka.

Shieldsová vs. DicairováShieldsová vs. Dicairová

Ta i přes silná slova a trénink Shieldsové ve slavném Jackson-Wink MMA bude outsiderem souboje. Shieldsová se může na jednu stranu cítit právem nedoceněná. Ano, konkurence v ženském boxu není ani zdaleka taková jako mezi muži, přesto – nikdo nebyl rychlejší mezi profesionály v zisku titulů ve dvou a třech vahách. Nikdo tak rychle nesjednotil jednu divizi. A žádná žena nemá doma dvě zlaté olympijské medaile, navíc v kariéře dosud prohrála jen jeden souboj.

Ještě coby juniorka prohrála na svém prvním seniorském MS v úvodním kole s Britkou Savannah Marshallovou. Od té doby už jen výhry. V obou rinzích do kupy 87 triumfů. Pokud přidá 5. března ten s pořadovým číslem 88, bude platit to, co už sama řekla: jako první boxer historie získá tituly všech čtyř nejprestižnějších federací ve druhé váze.

Její případný úspěch vyniká v kontextu skutečnosti, že jako první bude moct vybojovat pás „Super“ WBA mezi ženami a že čtyři tituly v jedné váze získalo vedle ní už jen osm osobností: Irka Katie Taylorová, Norka Cecilia Braekhusová, Ukrajinec Alexander Usyk a Američané Terence Crawford, Jermaine Taylor a Bernard Hopkins.

Posledně dva jmenovaní byli navíc dlouhé roky jedinými. Psal se rok 2004, když v prvním podobném střetu porazil „B-Hop“ nyní svého šéfa a kamaráda Oscara de la Hoyu, aby o necelý rok později nečekaně prohrál při druhé obhajobě právě s Taylorem. Norská „První dáma“ na ně navázala v září roku 2014, mezi muži pak až o další tri roky později Julius Indongo.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, galavečer má být čistě ženský. Zatím byly oznámeny čtyři zápasy a půjde tak trochu o přehlídku bývalé amatérské americké ženské reprezentace. Vedle Shieldsové se představí také Danielle Perkinsová (2-0, 1 KO) a Raquel Millerová (10-0, 4 KO), velký návrat plánuje jejich krajanka ovšem s marockými kořeny Nadia Meknouziová (5-0, 5 KO).

Ta dlouho dominovala v karate, kde opanovala na 200 soubojů, dokonce získala od marockého krále medaili a oficiálně jím byla označena za „Nejlepší ženskou bojovnici“. To bylo ještě v minulém tisíciletí, po přestěhování do USA ji zachutnalo rychlé občerstvení a „vypracovala“ se na váhu atakující hranici 120 kilogramů.

Po setkání s Floydem Mayweatherem Sr. se rozhodla vrátit na sportovní dráhu, zhubla a momentálně se může pyšnit čistou bilancí v boxu, naprosto stejnou v thajském boxu a dle vlastních záznamů také 34-0 v MMA (amatérském).

Fanoušci se tak mají nač těšit. Galavečer, za který se bude v zámoří platit 25 dolarů, by měl být díky streamingové službě FITE dostupný také v Česku. Cena zatím stanovena nebyla.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze